Recenze kryptoměnové burzy ABCC a jejího tokenu AT

Kryptoměnové burzy jsou věčné téma ohledně bezpečnosti, likvidity, objemu obchodů, důvěryhodnosti a tak podobně. Dnes Vám chci představit novou kryptoměnovou burzu ABCC, o které jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. V čem je tato burza zajímavá? Proč má svůj vlastní token a jaké nabízí výhody? Proč bude podle mě brzy patřit mezi TOP kryptoměnové burzy? To vše a mnohem více v této recenzi.

V první řadě chci poukázat na to, že nejsem žádným způsobem dohodnutý s burzou ABCC na této recenzi. Tento článek píši čistě z vlastní iniciativy, protože se mi burza opravdu líbí a již na ní nějaký pátek obchoduji. V článku jsou umístěné affiliate odkazy. Pokud se Vám tedy burza a moje recenze líbí, tak budu rád, když se zaregistrujete přes některý z odkazů níže. Dostanu za to nějaké drobky.

Základní info o burze ABCC

Design,  trading páry a funkce

První co Vám padne do oka při otevření adresy https://abcc.com/  je pravděpodobně design směnárny. Ten je velice jednoduchý a přehledný. Snad u žádné kryptosměnárny jsem neviděl tak propracované UX. Registrace je velice jednoduchá a zvládnete jí za pár desítek vteřin:

abcc-smenarna-registrace

Směnárna je v provozu od února 2018 a nabízí více než 50 kryptoměn, které zde můžete obchodovat v hlavních párech – ETH, BTC a USDT. Co mě trochu překvapilo je trading volume. Tedy kolik se na burze protočí peněz za 24h. Podle srovnávače burz CoinGecko je tato burza na 8 místě ze všech kryptoměnových burz a protočí se tam v průměru přes 300 mil. USD v různých kryptoměnách z 24h. Tato čísla mohou být mírně zkreslená, ale i tak na začínající burzu to není vůbec špatné.

abcc-exchange-volume-24h

Upřímně bych u takto nové burzy bych čekal daleko menší čísla. Chvilku jsem měl podezření na to, že tyto objemy jsou dělané trading boty, kteří automatizovaně tradují tam a zase zpět jen, aby navýšili číslo objemu obchodů. Nicméně to podle mě u této burzy nelze efektivně dělat díky jejich tokenu AT a distribuci odměn. Více o tom později.

Z hlediska bezpečnost burza nabízí standardní 2FA autentifikaci a ověření přes SMS. Asi Vám nemusím říkat, že minimálně 2FA je něco co by jste si měli okamžitě po registraci nastavit.

ABCC burza zatím nemá možnost depositu v klasických FIAT měnách jako USD, EURo apod. Musíte si tedy vybrat některou z 50+ kryptoměn a tu si na burzu poslat pokud chcete začít obchodovat. Ze svých zkušeností doporučuji depositovat ETH. To aktuálně tvoří přibližně 46% všech obchodů na burze, takže nebudete mít problém s likviditou.

Co se týče grafů, tak na ABCC burze nejsou zatím dostupné žádné tradingové ukazatele jako například MA, EMA, FIB, RSI, MACD apod. Nicméně to osobně nepovažuji za důležité. Pokud hodně dáte na technickou analýzu tak stejně budete pravděpodobně používat nástroje jako TradingView.

Transparentnost

Co se mi dále hodně líbí je transparentnost této burzy, která je základním kamenem jejich marketingové strategie. Na jejich blogu si můžete přečíst pravidelné updaty o tom co se na burze děje.

Na jejich Twitteru můžete také viděl pravidelnou aktivitu a odpovídání na dotazy. Navíc komentáře jsou obvykle plné pozitivních ohlasů a to je vždy dobré znamení. Z novinek je viděl, že burza nyní hodně tlačí na zalistování nových coinů, aby přilákala další tradery. Celkově jejich komunikaci a marketingovou strategii hodnotím velice pozitivně.

Verifikace na burze ABCC

Po registraci máte k dispozici celkem standardní limit objemu výběrů vkladů stanovený na 2 BTC za 24 hodin. Už tohle je pro většinu lidí dostačující. Nicméně já doporučuji si udělat verifikaci, aby jste ji nemusely řešit ve chvíli, kdy by jste třeba potřebovali přesunout větší množství prostředků.

Proces verifikace je opravdu super easy a graficky velice pěkně zpracovaný. Osobně jsem zvolil verifikaci přes pas, ke které potřebujete:

  • Fotku obalu pasu
  • Fotku základních informací v pasu
  • Vaší fotku s otevřeným pasem a kouskem papíru, na které je napsaný aktuální datum a čas
abcc-burza-verifikace-proces

Verifikaci můžete provést po registraci na tomto odkazu.

verifikace-abcc-smenarna

Obvykle je potvrzená do pár desítek minut a Vy díky tomu získáte limit pro výběr 200 BTC za 24 hodin. S tím už se dá pracovat. Pokud by jste limity potřebovaly větší, tak není problém napsat na support@abcc.com a oni Vám limit ještě navýší.

Co je a jak funguje AT token?

Tohle je na celé burze to nejzajímavější! Jejich vlastní token s názvem AT. V době psaní tohoto článku tento token nenajdete zalistovaný nikde v Coinmarketcapu či Blockfoliu. Burza totiž ještě nemá plně v provozu API. Proto pravděpodobně o tomto coinu a burze neví moc lidí.

Jedná se o ERC20 token, což je standard ETH blockchainu. Celkový počet tokenů je zafixovaný na 210 000 000. Pokud držíte tento token, tak můžete čerpat klasické výhody jako třeba to, že s ním můžete platit transakční feečka, hlasovat o různých updatech na burze apod.

Nicméně pokud držíte tento token, tak dostáváte na burze i odměny a to ne malé! 80% všech feeček, která se na burze vyberou za posledních 24h jsou rozděleny mezi držitele AT tokenů. Čím více tokenů držíte, tím větší dostanete z této sumy podíl. A vzhledem k tomu, že aktuálně se na burze vybere okolo 300 000 USD ve feečkcách denně, tak to nejsou zrovna malé odměny. Tyto odměny dostáváte pravidelně vyplácené v USDT, BTC a ETH. A to ještě nepočítám růst hodnoty coinu jako takového.

AT token se začal obchodovat 25.7.2018 na hodnotě 0,5 USD / token. Nyní o pár dní později má token hodnotu 2 USD / token a to jeho hodnota dosáhla již skoro ke 4 USD. Osobně předpokládám, že jeho hodnota bude časem násobně v vyšší. Proč?

Dalo by se říct, že jsme nyní v bear marketu. Trading volume na burzách není tak velké jak tomu třeba bylo v prosinci 2017 či lednu 2018. Tzn. až se trh opět otočí (otázka času), tak poroste i objem obchodů na burze ABCC. To znamená, že se vybere více feeček = více odměn pro HODLERy AT tokenů = větší poptávka po jejich nákupu, protože každý bude chtít dostávat více odměn.

Tohle je samozřejmě čistě teoretický předpoklad, ale osobně tomuto konceptu AT tokenu věřím. Určitě Vás napadlo co se děje s těmi dalšími 20%, které se vyberou z feeček každý den? Ty jdou zakladatelům burzy a úvodním private investorům. Podle mě fér. Burza díky tomu bude moci financovat svůj vývoj a investoři dostanou část svých investic postupně zpátky. Za mě ok.

Navíc nyní byla struktura odměňování ještě vylepšena a díky tomu jsou odměny ještě vyšší. Více se o tom můžete dočíst přímo v oficiálním článku.

Vydání a distribuce AT tokenů

Koncept pouštění AT tokenů do oběhu je dalším z faktorů proč se mi daný coin tolik líbí. Jak jsem již napsal, tak celkové množství tokenů v oběhu je zafixováno na 210 000 000. Ty však nejsou „vypuštěny“ najednou, ale podle schématu níže:

distribuce-tokenu-at-na-burze-abcc

Vím, vypadá to složitě, ale nebojte, vše vysvětlím!

Jak vidíte, tak vypouštění tokenů je rozděleno na dvě strany. Simultaneous Release a Trade Contribution.

 Simultaneous Release

  • 10% jde private investorům. Jak jsem již psal, tak tyto tokeny mají lock-up period 2 roky, takže je investoři nemohou prodat dříve a tím ohrozit pád ceny tokenu.
  • 20% jde týmu. Jak jsem již psal, tak tyto tokeny mají lock-up period 3 roky, takže je tým nemůže prodat dříve a tím ohrozit pád ceny tokenu.
  • 20% jde platformě.

Trade Contribution

40% všech tokenů bude vydáno tzv. systémem Trade-to-Mine (ToM), který odměňuje tradery za jejich obchody na burze. Je to vlastně takový cashback. Čím více uděláte obchodů (naakumulujete ve feečkách), tím více dostanete AT tokenů. ToM je rozděleno na dvě fáze:

1. Vydání 

Tato fáze se řídí následující tabulkou:

abcc-token-at-vydani-1

Jak můžete vidět, tak se ToM vydávají v 6 krocích, kde každý trvá 120 dní. Jedná se o tzv. inflační model, který funguje stejně u Bitcoinu, akorát zde se nepoužívá žádný výpočetní výkon. Časem se TEDY bude do oběhu uvolňovat čím dál menší množství AT tokenů a to by mohlo způsobit další růst ceny. Nyní jsme na začátku prvního kroku, takže se každý den uvolňuje tímto mechanizmem 42 000 000 / 120 = 350 000 tokenů. Ty jsou ještě v rámci jednoho dne rozděleny do 4 bloků, takže každých 6 hodin se uvolní 87 500 AT tokenů (aktuálně v prvním kroku distribuce).

Na konci této skoro 2 roky dlouhé doby se celkem postupně uvolní do oběhu 84 000 000 tokenů, což je 40% celkového počtu AT tokenů v oběhu.

2. Distribuce

V bodu výši jsme probrali způsob jak AT tokeny vznikají. Vše je napevno naprogramováno ve smartcontractu na ETH blockchainu.

Nyní je na řadě popsat mechanizmus jakým způsobem se těch 84 000 000 rozděluje mezi tradery na burze. Jak jsem již napsal, tak celkem za den jsou 4 bloky, ve kterých se tokeny rozdělují. Trader tedy dostane každých 6 hodin odměny v závislosti na tom, kolik zaplatil v předchozích 6 hodinách na feečkách v platformě. Čím více obchodů, tím větší odměna v podobě AT tokenů.

Lze tedy logicky odvodit, že čím menší bude objem obchodů na burze, tím větší množství tokenů každý trader dostane. Pokud by se stala čistě teoretická situace, že by v 6 hodinách nebyl na burze učiněný žádný trade, tak se odměna za blok přelévá do dalšího bloku, který bude za dalších 6 hodin.

Tento mechanizmus vypadá super složitě, ale mě přijde perfektně promyšlený. Nabízí totiž poměrně značnou ekonomickou incentivu pro to, aby traděři začali ABCC burzu využívat. Tím naroste počet obchodů a množství nasbíraných fee = tím více dostanou HODLeři AT tokenů v odměnách (80% ze všech fee). Prostě geniální.

Posledním bodem je, že 10% všech tokenů půjde traderům, kteří obchodovali na burze již před vydáním tokenu AT.Tohle je jediný bod, se kterým v rámci distribuce tokenů nesouhlasím a připadá mi vůči novým traderům na platformě nefér. Nicméně je to pouze 10% tokenů.

Tokeny burz jsou dobrou investiční příležitostí

AT token samozřejmě není prvním tokenem kryptoměnových burz. Máme tady například Binance Coin (BNB), Huobi Token (HT), KuCoin Shares (KCS) a další. Největším a nejznámějším je určitě Binance Coin, což je coin jedné z největších kryptoměnových burz. Asi se shodneme, že trh je teď hodně dole, a že skoro každý coin ztratil více než 50% své hodnoty oproti all-time-high v prosinci či lednu. Spíš však ještě daleko více.

Jenomže to obecně neplatí pro tokeny burz. Dle mého názoru jsou skvělým store of value i v takovém trhu jako je teď. Podívejte se třeba na graf Binance Coinu:

2018-08-07_0924

Vidíte tam nějaké velké klesání ceny jako u jiných kryptoměn? Já tedy ne. I přes to vše co se děje je tento coin extrémně stabilní co se týče své hodnoty. Je to logické. Tokeny kryptoměnových burz jsou skvělým spekulačním nástrojem, protože až se trh otočí (otázka času) a poptávka po kryptoměnách poroste, tak tyto tokeny porostou rapidním způsobem, protože je více lidé začne používat. To samozřejmě zvýší jejich cenu.

Závěrečné hodnocení – výhody a nevýhody ABCC burzyO autorovi Milan Pichlík

Jeden komentář: “Recenze kryptoměnové burzy ABCC a jejího tokenu AT”

  1. Dalibor Kubiček napsal:

    Dobry den kdo tuhle společnost vlastni a jestli se komunikuje v češtině

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *