Co podle mě znamená být bohatý

Tak si tak sedím ve své pokojíku, popíjím sáčkový čaj značky JEMČA a přemýšlím za čím se to vlastně poslední roky honím. Přemýšlím nad tím, co podle mě znamená být bohatý. Domnívám se, že tento názor se s tím jak budu stárnout možná změní, ale chtěl bych se s Vámi aktuálně podělit o to co to pro mě znamená. Být bohatý je přece něco co by většina z nás chtěla, takže tomu chci věnovat pozornost.

Podle mého názoru se bohatství definuje ve třech úrovních. První úrovní je osobní život, pak pracovní a nakonec ta nejdůležitější úroveň. Vy a Váš vnitřní pocti bohatství. V první dvou těchto úrovních se člověk od člověka lišíme. V té poslední jsme ale všichni za jedno. Máme to tak totiž nastavené od přírody. O tom ale později.

První úrovní je osobní život. Bohatství v osobním životě by mělo fungovat tak, že si najdete manželku, budete mít děti a do toho nějakou dobrou práci = budete automaticky šťastní. Takto by to asi bylo normální a nikdo by nemohl nic namítat, že? Jenomže je toto opravdu normální? Jak někdo může říct, že takový život je normální. Pro každého je přece „normální“ osobní bohatství něco jiného. Tím chci říct, že osobní bohatství může být co jsem zmínil a nebo to může být přesný opak. Mít například pouze přítelkyni, žádné děti, práci kterou můžete dělat kdekoliv na světě a užívat si volnosti a trávit každou chvíli na jiném místě. Nebo cokoliv jiného. Každý jsme jiný a osobním touhám se meze nekladou. Jasně, můžete namítat, že volnost a cestování je dočasné, a že se po čase stejně člověk začne cítit, že by se měl usadit. A kdo to může soudit? Pocit osobního bohatství se přece vyvíjí jako všechno v našem okolí. Je lepší aktuální štěstí s pocitem bohatého osobního života nebo nejisté budoucí štětí s dětmi a manželkou, ze kterého se jen těžko vyvlíknete nebo cokoliv dalšího? To už záleží na Vás. To, že je člověk osobně bohatý v očích někoho jiného ještě tedy nemusí nutně znamenat, že je šťastný.

Druhou úrovní je pracovní život. Bohatství v pracovním životě by mělo být konečně to, o čem to bohatství přece je. O vydělávání peněz. Když jsem nad tím přemýšlel, tak můžete vlastně obecně dělat 2 věci. V prvním případě můžete vydělávat peníze tím, že budete prodávat věci někoho jiného nebo klasicky pracovat pro někoho jiného. V podnikání platí marže – všechny náklady = vydělané peníze. U zaměstnání je to mzda. Nic špatného řekl bych. Ale také nic inspirativního. To, že budete mít eshop a budete přeposílat balíčky ještě neznamená, že budete pracovně bohatí. Vždyť tam přece nevytváříte žádnou přidanou hodnotu. Slyším to ze všech stran jak eshop je orientovaný na zákazníky a jak mají prozákaznický přístup a jak doručují štěstí a já nevím co. Hovno. Je to jen hloupé přeposílá balíčků, na kterém máte marží. Prostě retail. Občas sice poradíte zákazníkovi přes zákaznickou linku, který číslo našel vedle fotky paní z fotobanky, ale tím to končí. Jasně, opět toto někomu stačí a vyhovuje a říká jak má skvělou firmu. Jak už jsem zmínil u bodu s osobním bohatstvím. Každý to máme jinak a na tom není nic špatného.

Věc, která je podle mě zajímavější je druhá část pracovního bohatství. To je část, kde děláte něco, čím chcete svým způsobem „změnit svět“ a chcete udělat svět lepším místem. Vytváříte produkt/službu, která opravdu pomáhá lidem a řešíte jejich reálné problémy. To je přeci základní myšlenka podnikání. Usnadnit lidem v něčem život a vyřešit jejich problém. V tom vidím základní smysl pracovního bohatství.

Mělo by být pracovní bohatství spjato s číslem, které jste schopni vydělat? Vždyť to znáte. Přijdete mezi známé a ti se Vás ptají kolik si tím podnikáním vyděláváte. Chtějí slyšet číslo, protože si myslí, že to je důležité. Jen málokdo se Vás zeptá na něco jako: „Naplňuje tě to co děláš a dokážeš se z toho rozumně uživit?“.

Ta úzce souvisí s třetím bodem bohatství. A to je spokojenost sám se sebou. To je třetí bojiště, které si myslím, že je z hlediska bohatství nejdůležitější. Protože to jestli jste opravdu bohatí závisí na tom jak to vnímá Vaše já a na to jste pouze Vy sami. Vždyť to přeci nemusí být jen o tom vydělávat miliony. Pán, který se bude starat v útulku o nemocná zvířata přece může být vnitřně bohatý stejně jako Vy s miliony na účtě. Na tyto lidi bývá pak nahlíženo, že nic v životě nedokázali, ale opak může být pravdou. Dokázali vyhrát na poli bohatství spojené s vlastním já a navíc mohli mít i skvělý osobní život, který je naplňoval. Co tím chci říct je, že většina z nás má bohatství spojené s penězi a tím spojenou „svobodou“, ale co když jsou i důležitější věci, které nám pomohou vyhrát „boj sám se sebou“, a které nás ve výsledku dovedou k tomu, že když jednoduše děláme co nás baví a máme z toho nějaké peníze na žití, že můžeme být šťastní? A to je hlavní smysl života. Být šťastný.

Jak to mám s bohatstvím já?

Z toho co jsem napsal výše jsem si vyvodil závěry pro sebe a to samé můžete udělat i Vy. Co se týče osobního bohatství, tak se musím přiznat, že tam sám nevím. To je pro mě oblast, do které ještě musím pravděpodobně dospět, protože si nedokážu určit, zda bych radši měl brzo rodinu nebo „být free“ a třeba cestovat apod. Rozhodně nad touto částí více přemýšlet nechci a nechám jí volný průběh. Až budoucnost v tomto směru pro mě ukáže.

Naopak co se týče bohatství v pracovním životě, tak tam mám jasnou představu co chci. Nyní, když ještě studuji, se chci věnovat tomu doporučování a přeposílání balíčků, které jsem tak vyhatoval. Proto také dělám affiliate. S nízkými náklady můžu efektivně budovat podnikání s malými riziky a potenciálně x násobně větším výdělkem. Podobnou filozofii má třeba i John Vanhara ve svém ebooku, který doporučuji. Skvělé čtení.

Od tohoto stavu mám v plánu se posunout k vytváření produktu/služby, který/á bude opravdu řešit nějaký problém, a který bude lidem skutečně pomáhat. To je to co chci. U toho si chci zachovat stejnou myšlenku jako u affiliatu, ale už v tom bude i něco jiného. Mým cílem bude firmu udržet dostatečně malou a bez investic investorů. Investoři sice urychlí růst firmy, ale už jsem to zmínil v článku o katalozích na mladém podnikateli. Nechci budovat kolos, který bude mít randály miliónů obratu, ale chci budovat něco co bude dobře vydělávat a navíc tím někomu opravdu pomohu. To je pro mě to v čem vidím své bohatství, protože věřím, že díky tomu vyhraji i boj s vlastním já, který mi v nynějším stavu říká, že to asi není to pravé.

Všechno se mění a za pár měsíců/let mohu mít jiný názor a bude vše jinak. Nicméně věřím, že princip, který zde uvádím bude vždy stejný. Nyní to tedy vidím takto a věřím, že si z tohoto slohu někdo něco odnese i pro sebe a svůj život. Ať se daří.

O autorovi Milan Pichlík

Od roku 2013 podnikám na internetu. Svůj pracovní čas věnuji primárně budování affiliate platformy eHUB, investování do nemovitostí, krypta a akcií. Baví mě zdravý životní styl a kalistenika. Žijeme len raz! 🫡

3 komentáře: “Co podle mě znamená být bohatý”

 1. Kamil Staš napsal:

  Ono i affiliate může nabízet super služby. Když si vytyčíš za cíl, že doporučíš lidem přesně to co potřebují. Tak přece děláš přidanou hodnotou ono správné doporučení a to ne ze strany affiláka vydělat max, ale ze strany doručit dokonalý výsledek. Tzn. dle mého cíl affiláka by měl být dělat nejdokonalejší filtry.

  • Dalis Dobrota napsal:

   Kamil Staš?: Jak se dělají ty filtry?. Já mám problém, že mi tam lezou starý lidi bez peněz, co jsou jen zvědaví. Je nějaký způsob, jak přilákat bohaté, co jdou za svým cílem?

 2. Dalis Dobrota napsal:

  Krásně napsaný článek. Úplně jsem ho hltal. Na tyto otázky dávno už odpověděli jiní. Abys mohl o sobě říci, že jsi podnikatel, potřebuješ 250.000 měsíčně. Prostě když budeš v baru, tak tě budou obletovat děvčata a pokoušet se samy s tebou seznámit.

  Co tě baví za práci, to má každý typ osobnosti jinak. Zjisti si jestli seš ENFP nebo INTP, podle toho se dovíš jaký druh činnosti/podnikání ti přinese největší uspokojení. Žádná univerzální rada pro všechny není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *