Motivace k činům – cesta k prvnímu výdělečnému webu

Píše se datum 8. 9. 2014 – dnes uplynul přesně rok, kdy jsem spustil svůj první internetový projekt. A tento krok mi svým způsobem změnil život. A já bych Vám chtěl povědět, jak jsem se vůbec k podnikání na internetu dostal a co mě k tomu vedlo. Pokud jste člověk, který chce začít podnikat, doufám, že se můj příběh pro vás stane inspirací.

Všechno začalo o prázdninách v roce 2013. Měl jsem za sebou už třítýdenní prázdninovou rutinu v podobě brigády za 53 Kč/hod. Ve volném čase jsem pak hrál jen hry na počítači, koukal na filmy, sportoval apod. Říkal jsem si, že jsem docela otrok za těch 53 Kč/hod, ale stále jsem jako ovečka chodil do práce, nadával jsem na to a to bylo všechno. Když se na to dívám zpětně, tak to byla životní lekce, díky které jsem se posunul směrem kupředu.

Ve čtvrtém týdnu jsem z toho byl už vážně psychicky vyčerpaný. Položil jsem si naprosto základní otázku: Je tohle život, který chci žít? Vstát, makat 8,5 hodiny, přijít domů, říkat jak je to strašně na nic makat za takový peníze, pustit počítač a hrát hry nebo jít někam ven?

Uvědomil jsem si, že takhle žít v budoucnu nechci, že nechci dopadnout jako 90% mých vrstevníků, kteří věří tomu, že po dokončení školy si je dobrá práce prostě nějak najde sama. Neuvědomují si, že škola není nic víc než pouze zdrojem ubohých teoretických základů. A pokud studují školu jen kvůli titulu bez většího zájmu o daný obor, tak vlastně marní nejlepší roky svého života, protože si myslí, že když mají titul, mají lepší šanci sehnat dobrou práci. Ale o tom až někdy jindy.

Navíc se mi v hlavě příčí myšlenka, že budu po dokončení školy muset šplhat po nějakém firemním žebříčku. Nic nebudu vlastnit, nic mi nebude říkat pane. Když mě vyhodí, tak co? Nebudu mít žádné zajištění nebo náhradu za ztracenou práci, která by mi mohla generovat peníze. Akorát budu mít deprese z toho, že nemám zaměstnání.

Následně jsem si začal srovnávat myšlenky: co mě v životě baví a co bych chtěl dokázat. Dospěl jsem k závěru, že jsem člověk, který tráví u počítače spoustu času. Takže se nabízí možnost vydělávat na internetu. Ale jak a kde začít? A pak mě napadla ta spásná myšlenka, která je tak jednoduchá, až to bolí. „Máš přece k dispozici internet a Google – největší zdroj informací na světě, proč ho nevyužiješ?“, říkal jsem si v duchu. A s tímto jednoduchým plánem jsem se posadil k počítači a napsal tajemnou formuli do vyhledávače: „Jak vydělávat peníze na internetu?“ Tím začalo období, kdy jsem přibližně dva týdny pročítal nespočet článků o tom, jaké jsou vůbec možnosti vydělávání na internetu. Srovnával jsem si jednotlivé možnosti podle toho, kolik by vyžadovaly počáteční investici a jaká by byla asi střízlivá návratnost. Až jsem narazil na dropshipping. Tenhle způsob vydělávání se mi zdál naprosto fantastický. Vždycky jsem chtěl mít vlastní e-shop a dropshipping je skvělý v tom, že nemusíte kupovat žádné zásoby, ve kterých by Vám pak ležely značné peníze. Stačí, když zprovozníte web. Potom kontaktujete dodavatele, aby Vám nahrál produkty, které se budou pravidelně aktualizovat a to je vše. Váš jediný úkol je nahrané zboží prodat a z toho máte provizi.

A tak jsem si našel zprostředkovatele, který mi zařídil web. Dále jsem si vybral dodavatele se zbožím z oblasti zahrady, bydlení a sportu. Zvolil jsem tak proto, že o toto zboží je i přes velkou konkurenci neustálý zájem a hlavně se jedná o tak široký sortiment, že budete mít v každém ročním období co prodávat. Nemusíte tedy do jisté míry řešit sezónnost zboží.

Napojil jsem se tedy na tohoto dodavatele a během několika dní bylo vše připraveno ke spuštění. Na webu byla nahraná defaultní šablona ve strašném designu, která by zákazníky neoslovila. Dalším krokem tedy bylo vytvořit aspoň trošku vypadající stránky. Kontaktoval jsem svého kamaráda, který se zabývá grafikou a kódováním. Bez jakýkoliv znalostí o UX nebo SEO jsem mu sepsal jednotlivé body, které jsem chtěl udělat. Kamarád mi nasliboval, že vše bude hotovo do několika dní a vše se zdálo být na dobré cestě. Jenomže onomu kamarádovi trvalo měsíc, než jsem ho spamy na Facebooku donutil něco udělat. Naštěstí byl opravdu šikovný, byť trošku líný. Celkem po měsíci a půl byl web připravený ke spuštění. Šílená, ale dobrá zkušenost.

Vymyslel jsem si doménu www.Renegad.cz, na kterou jsem nahrál celý web s upravenou šablonou. A kolik to tedy všechno stálo: na brigádě jsem si předtím vydělal přibližně 12 000 Kč. Počáteční náklady byly celkem 11 152 Kč. To je relativně nízká investice na založení internetového obchodu. Ale pro mne to byly téměř všechny peníze, které jsem v tu chvíli měl. Když se na to dívám zpětně, tak to byla chyba nemít žádné finanční prostředky stranou, protože v první fázi potřebujete peníze na marketing a další rozvoj. A co bylo dál?

Dál už je to příběh jako z pohádky. Po 5 náročných měsících byla kompletní počáteční investice zpátky. Pomohla mi k tomu jednak vánoční sezóna, ale hlavně eshop kniha od Honzy Kalianka. Nevěděl jsem o tom, jak budovat eshop, vůbec nic. Díky této knize jsem postupně dokázal posunout svůj eshop až do podoby v jaké je teď. Obchod sice není hezký vzhledově, ale co se týče přehlednosti a jednoduchosti, tak si myslím, že je na solidní úrovni.

Díky tomu, že začnete podnikat jakýmkoliv způsobem, tak se v dané oblasti začnete intenzivně vzdělávat, snažíte se být co nejlepší a co nejvíce na tom vydělat. Musí Vás to hlavně bavit. Musíte pro to žít. Musíte věřit, že to dokážete. Musíte si hledět svého.

Zopakuji zde větu ze známých podnikatelských příruček: „Důležité je hlavně začít!“ Proto se nebojte a vymyslete si také něco svého. Jsou to zkušenosti k nezaplacení. I kdyby to skončilo nezdarem, tak si to můžete alespoň napsat do životopisu. Pro studenta vysoké školy určitě lepší tam napsat toto než nějakou manuální práci v supermarketu.

Vykročil jsem na začátek velice dlouhé cesty. Jsem stále na začátku, ale věřím, že můj první krok vedl správným směrem. V současné době už mám v plánu několik dalších projektů a doufám, že půjdou aspoň tak dobře, jako Renegad.

Na závěr ten nejdůležitější bod – mimo všechno, co jsem již napsal, je pro mě velice důležité, že jsem rozhodnutím začít pracovat sám na sebe nezískal jen nezávislost, zkušenosti apod., ale hlavně jsem potkal i cenné přátele. Oni ví o kom mluvím 🙂

Pokud jste dočetli až sem, nechť obsah tohoto článku a můj malý příběh je pro Vás odměnou v podobě inspirace pro Vaše podnikatelské začátky. Proto Vám přeji na Vaší cestě mnoho úspěchů. V dalším článku, který plánuji vydat jěště tento měsíc, se budu věnovat tomu, jak připravuji eshop na vánoční sezónu.

O autorovi Milan Pichlík

6 komentářů: “Motivace k činům – cesta k prvnímu výdělečnému webu”

 1. Naprosto souhlasím, sice jsem začal „podnikat“ už na VŠ, ale bylo to jen takové šolichání. Přitom i pár hodin týdně dokáže divy, pokud máte nějaký nápad a plán co s ním dál. A i kdyby to nevyšlo, tak jako student platíte nulové či nízké odvody a máte čas zkoušet. Naostro je to potom trošku větší mazec 🙂

 2. panZero napsal:

  Pěkné, bude zajímavé sledovat, kam daleko to dotáhneš. Jinak tyhle začátky, kdy není moc závazků a všechno hezky roste, jsou nejlepší :).

  • Milan Pichlík napsal:

   Díky, četl jsem tvůj blog a pravděpodobně udělám také seriál o budování obsahového webu, aby byla nějaká sranda 🙂

 3. Kamil Staš napsal:

  Pěkné čtení Michale a jak to vypadá po dvou letech?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *