Můj boj s boreliózou pomocí antibiotik

Tento článek navazuje na můj přechozí článek o borelióze, ve kterém jsem popisoval kompletní peklo, kterým jsem procházel.

Dnes budu v příběhu pokračovat. Věnuji se začátkům své léčby pomocí antibiotik.

Jak již v předchozím článku, tak i zde chci upozornit, že se jedná o můj osobní příběh a názory. Nejsem lékař.

Zároveň popisuji situaci, krou jsem procházel před 1,5 rokem, a tak nemusí být vše již do detailu úplně přesné.

Výsledek konzultace

Na konci svého prvního článku jsem popisoval svou první návštěvu u doktora Klubala, jakým způsobem probíhala, a že se jednalo o jedno z nejlepších lékařských vyšetření, které jsem v kontextu této nemoci dostal.

Po cca 2 týdnech se ke mně dostaly výsledky testů. Okomentování výsledů testů panem doktorem byly další cca 2 týdny.

Nebyl jsem na tom moc dobře, a tak jsem každým dalším dnem vyhlížel, kdy již budu mít výsledek konzultace. Chtěl jsem svůj stav okamžitě řešit. Věděl jsem, že čím déle to bude trvat, tak tím více se infekce rozšíří a tím těžší jí bude z těla dostat.

Výsledky krevních testů nepřímo ukázaly, že se u mě může jednat o boreliózu. Zásadní problém je v tom, že to na WesternBlotu není jednoznačně vidět. Všude je uvedené „negativní“ a rozhodují jednotliví proteiny. Ty však musí umět lékař číst!

Tzn. když pak jdete na nějakou kontrolu k jinému lékaři, tak jste vlastně v háji, protože máte na testu napsáno NEGATIVNÍ, tak jste prostě NEGATIVNÍ. Nikdo nad tím nepřemýšlí. Nic vám není a tuhle nemoc rozhodně nemáte. Stačí papír s čísílkem a je to. Medicína je vlastně jednoduchá, že? 🙂

No nic.

Níže vybrané výsledky testů z počátku nemoci.

Je tady jasně vidět, že borelióza obvykle není sama. S ní se do těla dostane celá řádka dalších virů a bakterií, které způsobují problémy. To je bohužel i můj případ. EBV, Chlamydie, Bartonella, Yersinie a pravděpodobně i další srandy.

V testech se objevily věci, které potvrdily mou teorii o infekci, která napadá můj nervový systém a oslabuje mě. Konečně to vypadá, že jsem se asi tedy nezbláznil a to peklo čím procházím není psychické! Dobré vědět.

Na základě výsledků jsem dostal od doktora jeho oblíbenou kombinaci léků Minocyklin 50 mg ráno a večer a Benemicin 150mg ráno a 150mg večer. Jak jsem později zjistil, tak je to velmi oblíbená kombinace pana doktora, kterou předepisuje víceméně každému s problémy jako mám já.

Proč jsem se rozhodl pro dlouhodobou léčbu antibiotiky

U antibiotik na borelióze a koinfekcí musíte počítat s tím, že je budete muset brát dlouhé měsíce (mnohdy i ve vysokých dávkách), aby se projevil jejich efekt. Někdy dokonce i troje antibiotika naráz. Dá se k tomu najít nespočet studií proč to tak je.

Pár užitečných zdrojů (nejen o antibiotikách):

Možná vás proto napadne, proč jsem si vybral léčbu antibiotiky, když se ve spoustě studií, článků a diskusí dočtete, že léčba není účinná a u většiny lidí na boreliózu nefunguje? Navíc dlouhodobé užívaní antibiotik způsobuje nejeden problém – zažívání, autoimunitní onemocnění, narušení microbiomu, plísně atd.

Dostal jsem se však do bodu, že mi už nic jiného nezbývalo. Byl jsem zoufalý. Neexistovala jiná cesta, jak se z toho dostat. Nebo jsem o ní nevěděl, přestože jsem o tom studoval maximum, ale v tom stavu, v jakém jsem byl, to bylo velmi těžké.

Antibiotika byly něco, co mi dávalo smysl a já se chtěl přesvědčit o tom, zda mi pomůžou. I podle studií je to tak 50:50. Z dřívějška jsem měl dobrou zkušenost s penicilinovými antibiotiky, které jsem dostal na týden, a po kterých jsem cítil drobnou úlevu.

Antibiotika jsem tedy bral jako svou naději. Byl jsem ve velmi zbědovaném stavu, všechny příznaky se týden, co týden zhoršovaly, objevovaly se nové a různě se cyklovaly.

Zjištění, že nemoc by mohla být senzitivní na antibiotika a tím pádem léčitelná mi přineslo částečnou úlevu. Navíc vše zapadalo do mé hypotézy ohledně infekce, kterou jsem popisoval v předchozím článku.

Jak jsem byl zvyklý se dívat na kroky lékařů skrz prsty, tak tady mi to dávalo smysl zkusit. Trochu jsem doufal v to, že to bude taková „magická pilulka“ a už bude jen lépe. Ach, jak jsem se mýlil. 🙂

První zkušenosti na antibiotikách

Ihned jsem nasadil předepsanou kombinaci léků. Asi po čtyřech dnech užívání mi léky začaly způsobovat neuvěřitelné problémy. Moje zdravotní problémy se markantně zhoršily. To je ale logická reakce, říkal jsem si.

Ve chvíli, kdy začnete brát antibiotika, máte tělo zaneseno spoustou toxických látek díky potenciálnímu odumírání borelií a dalších bakterií. Bohužel kvůli tomu, že je váš imunitní systém ochromený je tělo špatně odbourává. Bakterie začínají umírat. Naráz jde o velké množství a vy máte obrovskou Herxheimerovu reakci (herx).

U mě to bylo nesnesitelné. Nejenže jsem měl šílené bolesti hlavy, pálení na plicích, ale byl jsem úplně dezorientovaný a zmatený. Když jsem řídil auto, neuvědomoval jsem si, jestli mám nohu na plynu nebo na brzdě, nebyl jsem si jistý, kam jedu. Bylo to jako bych byl na nějaké droze. Když jsem dorazil domů, měl jsem neuvěřitelné stavy úzkosti. Bál jsem se být doma sám. Chtělo se mi brečet, byl jsem nervózní. Nemohl jsem sedět, musel jsem chodit. Když jsem chodil, tak jsem chtěl sedět. Byl jsem v divném depresivním stavu. Nemohl jsem spát. Nejhorší kombinace být vyčerpaný, ale nemoct spát!

Bylo to velmi, velmi špatné. Takový zážitek již nechci v životě podstoupit.

Mít pojišťovnu, se kterou spolupracuje doktor, je základ

Protože doktor Klubal nemá smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, pojištěnci nesmluvních pojišťoven si musí hradit vše sami. Byl to i můj případ, protože jsem byl pojištěný u 111, což je VZP.

Veškeré testy jsem si proto musel hradit z vlastní kapsy. Bohužel se takto nedostanete na všechny testy, které byste potřebovali. Doktor vybral pouze ty nezbytně nutné pro stanovení diagnózy, které i tak stály 15 000 Kč. Jen Western Blot test, který odhalí protilátky, stojí okolo 6500 Kč. Plus samozřejmě cena konzultace 5 – 8000 Kč.

Byly to vysoké částky, ale v situaci, kdy jsem byl zoufalý a bojoval o holý život, jsem to nevnímal negativně. Investoval jsem peníze do svého zdraví. Beru to tak, že to je lepší než chodit do běžného zdravotního systému, kde je všechno „zdarma“, ale je tam nulová pomoc pro mé potíže. Spíš naopak.

Jestli se rozhodnete někdy jít k doktoru Klubalovi, změňte si zdravotní pojišťovnu na některou z jeho podporovaných. Já přešel později na 211. Bohužel změna nejde udělat ze dne na den. Více info tady.

Úprava strategie

Na fórech a různých diskusích jsem se dočetl, že se herx prostě musí vydržet, a že stačí snížit dávku léků. Tohle u mě to bohužel nepomohlo a to ani na podruhé (viz. dále). Nejsem žádná sračička, ale léky jsem musel vysadit. Bál jsem se o svůj život. Trvalo to přibližně dva dny, než jsem se dostal zpět do předchozího stavu, kdy jsem nebyl v úplné depresi a příšerných bolestech.

Tento stav pro mě nebyl dlouhodobě udržitelný, bylo mi zle, takže jsem se znovu objednal k doktorovi Klubalovi, který mi předepsal, dle jeho slov, dětskou kombinaci léků na boreliózu – Amoksiklav a Klacid.

Po jejich nasazení přišla asi po třech dnech mírná úleva. Neměl jsem tak ztuhlou šíjí, méně mě bolela hlava, nebrněly mě tolik končetiny. Byl to osvěžující pocit. Nadšení mi bohužel vydrželo asi dva dny, než se vše vrátilo do starých kolejí. S malým rozdílem. Občas jsem se během dne cítil o něco lépe, pak zas o dost hůř. Pořád dokola. Objevovaly se nové stavy, jiné mizely.

Na této kombinaci jsem byl cca 50 dní. Poté mi začaly příšerné problémy se žaludkem a trávením. Pravděpodobně způsobené Amoksiklavem (díky kyselině klavulonové).

Byl jsem nadšený, že se něco děje, ale můj stav se nezlepšoval.

Plánovaná kontrola na infekčním

Po pár týdnech jsem měl naplánované vyšetření na běžné infekčním oddělení, kde jsem byl i předtím. Na výsledky, které jsem ukázal od doktora Klubala se dívali skrz prsty, podle nich byly nicneříkající. Spekulativní.

Dali mi najevo, že si stále myslí, že mám potíže vsugerované tím, že beru antibiotika. To je mi změna! Takže najednou už to není vymyšlené, ale vše způsobují antibiotika.

Jediné, co mi doporučili, byla rehabilitace, protože jsem měl stále ztuhlou krční páteř. Skoro jsem nemohl hýbat hlavou. Přitom podle výsledků z MR mám krční páteř v pohodě.

Takže jsem přišel na infekční a odešel jsem se žádankou na rehabilitaci krční páteře. To mi přijde až komické. Až na to, že jsem byl vlastně zpátky na začátku. Antibiotika mi zatím nějaký zásadní program neukázala, běžní lékaři mě ignorují a já stále hledám cestu jak dál.

Druhá zkouška ohněm

Věděl jsem, že jsem cestě antibiotik nedal tolik, abych jí hned odsoudil. Proto jsem se znovu objednal k doktoru Klubalovi. Vlastně mi tyto konzultace dost pomáhaly i psychicky. Byl to jediný člověka co mě poslouchal. Jediný, který znal tyto problémy, protože k němu chodí spousty dalších lidí s tím podobným.

To již byla druhá polovina léta 2020 a doktor mi doporučil, abych se vrátil k prvně nasazenému Minocyklinu, ale po velmi malých dávkách a postupně zvyšoval. Amoksiklav jsem nahradil za Augmentin? Nejsme si teď již přesně jistý. Dále jsem zůstal na Klacidu + jsem najížděl Minocyklin. Tedy celkem kombinace 3 antibiotik.

O tomto postupu se dočtete i v různých studiích a komentářích na webu. Doporučují u Minocyklinu začínat na dávce 12,5 mg obden a to jsem také udělal.

Prášek měl ale 50 mg. Co s tím? Jako správný feťák jsem vysypal prášek z kapsle, rozdělil na hromádky a užíval jednou 1x za 48 hodin rozmíchaný ve vodě. Dával jsem si ho na noc a po každém užití jsem cítil, že se něco děje.

Klepal jsem se, měl jsem problémy s koncentrací a dalších x problémů, které jsem již v tomto článku zmínil. Věděl jsem ale, že tomu musím dát všechno, a tak jsem držel. Každé cca 4 dny jsem dávku postupně zvyšoval.

Po třech týdnech, kdy jsem bral už 50 mg Minocyklinu jednou za 24 hodin. Postupně jsem cítil jak padám stále do větší temnoty. Objevily se ještě horší problémy, než když jsem měl s Minocyklinem poprvé. Tentokrát to bylo znovu peklo. Připadlo mi to, že je pro mě lék extrémně toxický.

Samozřejmě jsem dodržoval všechna detoxikační doporučení. Pitný režim, vitamíny, chlorella, čaje, koupele v epsomské soli, probiotika a tak dále. Nic nepřinášelo úlevu. Jaterní testy jsem měl úplně v pořádku. Kompletní popis toho co jsem vše z doplňků stravy vyzkoušel, co mi fungoval, co ne apod. bych rád popsal v třetím díle.

Jediné co jsem věděl, že tento lék, i když je pravděpodobně to nejlepší co se snad dá užívat, tak brát nemohu. Nejde to.

Marné pokusy o pořádná vyšetření

Úplně poslední den na Minocyklinu byl nehorším dnem v mém životě. Vystrašil jsem i rodiče. Chtěl jsem odvézt na pohotovost, na infekční oddělení. V mém zoufalství mě nenapadlo nic jiného. Zpětně to hodnotím jako špatné rozhodnutí. Obvzláště na pohotovosti vám dostatečně nemohou pomoci a nemají na vás čas, když vám nejde opravdu o život. Ale já se cítil jak kdyby fakt měl každou minutou umřít. Byl jsem úplně mimo. Potřeboval jsem v ten daný moment pomocnou ruku. Už jsem nevěděl, co mám dělat.

Udělali mi klasicky jen základní odběry, jako je krevní obraz, jaterky a samozřejmě jsem byl nejzdravější člověk na planetě.

V paměti mi utkvěl mladší doktor, který mi vysvětlil, že tohle borelióza přece dělat nemůže. Však stačí 14-denní antibiotická léčba a byl bych vyléčený. Borelie jsou prý velmi senzitivní na antibiotika, takže u mě musí jít o jiný problém! Nemusím vám asi popisovat jak jsem byl vytočený. Uf, uf…

Když to hodnotím zpětně, tak jsem byl docela vytrvalý v tom, že mi přece musí nějaký doktor uvěřit a pomoci. Tohle není normální!

Po neúspěšném pokusu najít pomoc v nemocnici, jsem zkusil opět zajít za svým obvodním doktorem. Nechtěl jsem jít hned za doktorem Klubalem. K němu totiž nemůžete přijít vždycky, když je vám blbě a zaklepat na dveře nebo počkat v čekárně. U něj je léčba velmi nákladná, a navíc je u něho dlouhá objednací lhůta.

Byl jsem zoufalý, chtěl jsem být zase zdravý, proto jsem obvoďákovi už poněkolikáté popisoval svoje vleklé zdravotní problémy. Doporučil mi opětovné vyšetření na neurologii. Souhlasil jsem, ale chtěl jsem od něj žádanku do krajské nemocnice (očekával jsem zkušenější doktory). Vyhověl mi.

Po pár dnech vyrážím s mamkou na neurologii. Nechávám se odvést, protože sám nejsem schopen řídit. Čekal jsem 3,5 hodin. Asi pro vás není překvapením, že na vyšetření mě neurolog v mžiku vyhodnotil, že moje problémy jsou způsobené psychikou.

Udělal mi klasické neurologické vyšetření, kdy vám proklepává nohy, ruce, zjišťuje jeste vám fungují reflexy atd.

Trpělivě si se mnou povídal a mluvil o tom, jak je můj stav vážný, ale celou dobu mě měl za blázna. Odmítal další speciální vyšetření jako CT nebo lumbální punkci. Byl jsem ochoten podstoupit jakékoliv vyšetření, protože mi bylo neuvěřitelně zle.

Bál jsem se o svůj mozek, jestli nebudu mít trvalé následky, ale doktorovi to bylo jedno. Neposlal mě nikam. Napsal mi jen zprávy, abych pokračoval v braní Neurolu. NASRAT! Vážně.

5 měsíců na kombinaci Doxyciklyn a Azithromycin

Věděl jsem, že pro šanci úspěchu na antibiotické léčbě je třeba na nich setrvat delší dobu a ne je pořád vysazovat nebo měnit.

Nezbylo mi opět nic jiného než se objednat k doktorovi Klubalovi. Potřeboval jsem upravit léčbu. Vzhledem k tomu, že těch možností už není tolik, dostal jsem novou kombinaci léků. Nejdříve jsem bral Doxycyklin 200 mg ráno a večer, což je jedno z nejpoužívanějších antibiotik na boreliózu. Po třech týdnech jsem k němu přidal Azithromycin 250 mg, který jsem užíval pondělí, středa, pátek. Na téhle kombinaci jsem vydržel několik dalších měsíců.

Stav byl sinusový, chvilku mi bylo lépe a já jsem si říkal, že to funguje. Potom zase hůř a já byl špatný z toho, co se děje. Objevovaly se nové symptomy – tlak za očima, pískání v uších, neuropatie dolních končetin. Měl jsem problémy s chozením do schodů, unavené nohy. Bylo to jako byste ve fitku udělali 200 dřepů se stokilovým závažím. Nohy byly úplně odvařený. Několik dní v kuse jsem měl tyto problémy, které se upozadily a objevilo se zase něco jiného.

Doktor tvrdil, že léčba antibiotiky musí být dlouhodobá. Jak dlouhá ale samozřejmě nikdo neví. Každý jsme jiný. Bohužel je to velmi náročné. Nefunguje to tak, jak jste zvyklí třeba u anginy, kdy se po pár dnech užívání dostaví úleva a zlepšení. Při léčbě chronické boreliózy nebo koinfekcí je to velmi dlouhá a trnitá cesta.

Nedokážete poznat, zda to že je vám blbě znamená, že antibiotika působí tak jak mají nebo zda je to způsobené jejich dlouhodobým užíváním. Nemůžete si být u nich jistí úplně ničím. Ani tím, že léčba dlouhodobě zabere.

V jednu chvíli mi Klubal předepsal ještě další antibiotika a bral jsem chvíli opět 3 zároveň. To bylo úplné peklo. Zároveň jsem si také hrál s dávkováním Azitromycinu. Bral jsem i 500mg obden. To mi v úsměvu na tváři také příliš nepřidalo. Cítil jsem spíše spekulativní zlepšení. Nic zásadního.

Byl jsem také na Entizolu. Dal jsem plné dva pulzy po sobě. Již si to přesně nepamatuji, ale myslím že se bere 5 dní stylem 1-1-1 a pak je 21 dní přestávka. Takto jsem to udělal 2x. Opět bez nějakých zásadních změn. Jen ta zátěž na Entizulu + těch dalších antibiotikách byla solidní divočina. Byl jsem nepoužitelný.

Na testech bylo vidět, že docházelo jen k mírnému zlepšení. Nebo to alespoň tak doktor komentoval. Když to tak bylo již několikátý měsíc po sobě, tak jsem ztrácel naději. Možná jsem již také byl ze všeho frustrovaný. Rozhodl jsem se, i když doktora Klubala respektuji, zkusím svůj problém řešit ještě i jinde. Potřeboval jsem nový pohled na věc.

Cesta do Bratislavy

Po 10 měsících nemoci a přibližně 6 měsících na antibiotikách jsem se objednal do Bratislavy, kde je nejbližší klinika, která se zabývá léčbou chronické boreliózy. To byl již únor 2021. Dozvěděl jsem se, že v BCB clinic používají jiné typy testů, které by mohly přinést jiné výsledky.

Do Bratislavy na kliniku jsem jel v březnu 2021 za úplného lockdownu, nemohlo se jezdit přes hranice. Jel jsem po D1 a byla to asi nejlepší cesta po ní, protože dálnice byla téměř prázdná. I tak mi cesta trvala čtyři hodiny.

Byla tam hlavní paní doktorka Ďurovská (velmi známá a respektovaná v oboru léčby boreliózy), pod kterou spadá asi 5 doktorů, kteří vedou vyšetření a ona od nich schvaluje zprávy.

Na začátku jsem dostal vyplnit dotazník ohledně symptomů, ze kterých pak vypadne jakou koinfekci pravděpodobně máte. Jak jsem již psal, tak krevní testy a potvrzení nějaké koinfekce může být velmi těžké. Proto se na to jde spíše příznakově. Takový přístup se mi líbí.

Pak jsem ale již byl spíše zklamaný. Nechci zde hanit (nemám to za potřebí), ale popsat svojí reálnou zkušenost. Dostal jsem paní doktorku z Ukrajiny (nesouvisí s aktuální politickou situací), u které jsem měl pocit, že jí obtěžuji. Stěžovala si na roušku, na únavu, jak ji nebaví psát něco do počítače, že jsem za dopoledne třetí pacient apod.

Bylo to jako u běžného doktora, kde bylo spíš hlavním účelem napsat zprávu (což do jisté míry chápu) než si reálně poslechnout vaše problémy a tomu přizpůsobit léčbu. Ve výsledku je to tak, že bez ohledu na co řeknete, jaké příznaky máte nebo jakou léčbu již máte za sebou, tak dostanete na začátku stejně ten samý léčebný protokol. Tohle si nemyslím, že je správně.

Upřímně jsem čekal trochu víc. Těch 100 EUR vem čert, ale asi jsem měl příliš velká očekávání. Na druhou stranu ale určitě můžeme být rádi, že nějaké takové místo existuje.

Byl tam ale jeden průlomový bod, díky němuž hodnotím tuto cestu nakonec pozitivně.  Tím průlomem byly testy, který posílají do německé laboratoře Arminlabs, která se specializuje na tento typ chorob.

Níže posílám ukázku výsledků:

Testy vyšly pozitivně. Borelie, Chlamidie i Mycoplasma. Celá zoo jak jsem čekal. 🙂

Konečně jsem měl skoro po roce jednoznačný důkaz, že se jedná o boreliózu plus ještě další koinfekce.

Na další specifické koinfekce (které nejsou na test výše) mě netestovali, protože je pravděpodobné, že i v takto specializovaných laboratořích ty testy vyjdou negativně. A to i v případě, když příznaky hovoří jednoznačně ve prospěch dané koinfekce. V mém případě je to ještě určitě Bartonella + viry.

Zde je popsaný zmíněný protokol z BCB clinic:

Tento protokol jsem se nakonec rozhodl nenasadil, protože až na antimikotika je to víceméně to stejné s čím jsem začínal u Klubala. Rozhodl jsme se proto zůstat stále na kombinaci Doxycyklinu a Azithromycinu. Přidal jsem jen některé oleje a doplňky co doporučují.

Doplňky stravy

Od začátku nemoci jsem vyzkoušel mraky věcí, u kterých jsem doufal, že mi pomůžou nebo alespoň uleví. Věřím, že některé z těch doplňků můžou mít benefity, ale zároveň můžou mít i negativa pro léčbu této nemoci. Ono když si čtete i o „hloupém“ vitamínu C, tak má tak „blahodárné“ účinky, že si myslíte že vám musí zachránit život. A takhle to má skoro každý doplněk stravy. Jinak by se totiž neprodával. 🙂

Jak budu psát v dalším díle své léčby, tak si úplně nemyslím, že doplňky stravy jsou základ a něco čemu by člověk měl v začátku věnovat maximální pozornost. Nicméně tento pohled mám až nyní zpětně. Byl jsem na tom úplně stejně jako většina lidí a pořizoval si tunu doplňků stravy s nadějí zlepšení mého stavu.

Tohle je přesně to proč farmaceutický byznys tak funguje. Je fundamentálně jednodušší si vzít tabletu a doufat, že bude lépe než dělat nějaké rozsáhlé změny ve svém životě. Ale o tom až později.

Nechci taky psát kompletní seznam věcí co jsme vyzkoušel. Přijde mi to irelevantní, protože na každého prostě bude působit něco jiného a lidé si pak budou myslet, že když já jsem zkusil tohle a nefungovalo mi to, tak oni už to taky zkoušet nemusí. Což si myslím, že je chyba. Zmiňuji to již několikrát, ale každý jsme prostě jiný a co pomůže jinému nemusí pomoci vám a naopak.

Jednu věc ale zmíním. Ještě v únoru 2021 jsem začal užívat 100% oreganový olej. Začínal jsem na 2 kapkách rozpuštěných v lžíci olivového oleje. Užíval jsem ho ráno a večer. Efekt byl neuvěřitelně pozitivní. Po pár dnech užívání jsme se začal cítit lépe. Život byl zase o něco veselejší. Cítil jsem, že se něco změnilo k lepšímu. Byl jsem nadšený.

Na oreganový olej jsme přišel díky této případové studii. Jeho účinky na biofilmy, trávení apod. jsou nejspíš pravdivé. Minimálně na mě to fungovalo a cítil jsem změnu.

Nadšený z úspěchu jsem se brzy vyšplhal na dávku 10 kapek ráno a 10 večer. Což je opravdu hodně. Další zlepšení nebo změny stavu jsem však již nezaznamenal i přes vysoké dávky. Tohle byl první moment, kdy jsem si začal říkat, že šetrnější cesta bez antibiotik by také mohla fungovat.

Konec antibiotik

I přes drobné zlepšení na oreganovém oleji jsem ale stále trpěl. Navíc se začaly přidávat problémy s trávením, nechutenstvím k jídlu atp. I přes veškerou snahu si dlouhodobé braní antibiotik začalo vybírat svou daň. Nehledě na vedlejší účinky Doxycyklinu, se kterým nesmíte vůbec na sluníčko. I při krátkém vystavení na slunci jsem občas měl skoro až popáleniny na prstech rukou a v obličeji. Takže jsem pak chodil často s deštníkem. Dokážete si asi představit ty pohledy lidí. 🙂

Na lidi ale kašlat. To je mi jedno. Šlo spíš o to, že to nikam nevedlo. Jednou na procházce se mi udělalo tak zle, že jsem myslel že už se nepohnu ani o metr. Bušilo mi srdce, měl jsem šílený tlak v hlavě, byl jsem totálně zmatený. Nebylo to poprvé co se mi to stalo. Věděl jsem, že je třeba udělat nějaké razantní rozhodnutí a zkusit jiný přístup. Jednoduše po takové době by mělo být vidět nějaké zlepšení, nějaký posun. Nevěřím tomu, že když po takové době nemáte viditelný progres, tak že jsou pro vás antibiotika vhodná a musíte na nich zůstat roky.

Začal jsem více pronikat do problematiky stravy, mikrobiomu, bylinek a obecně dalších přírodních cest léčby. Po více než 10 měsících jsem se rozhodl léčbu antibiotiky ukončit. To byl duben 2021. Necítil jsem se o moc lépe, ale některé opravdu akutní bolesti hlavy se zmírnily a pár dalších symptomů se mírně zlepšilo. Objevily se však další jiné. Začarovaný kruh.

Níže pár výsledků vybraných testů chvíli po ukončení antibiotik.

Jak léčbu antibiotiky hodnotím zpětně?

Antibioka jsou v začátku podle mě dobrá cesta. Pokud se vám na nich stav zlepší, tak je to super a uvažoval bych o dlouhodobějším braní. Pokud však vaše problémy nezmizí a naopak se přidávají problémy se žaludkem, trávením apod., tak bych s léčbou skončil a hledal jiné cesty. Osobně vnímám tu hranici někde u 6 měsíců. Poté si již myslím, že negativa převažují nad benefity. Existují přírodní cesty, ale i odvážnější léčba léky jako například Disulfiram apod. Nechci tady zabíhat příliš do detailů. To by bylo na samostatný článek. 🙂

Přidal bych ještě jednu zkušenost. Vše špatné co se vám děje při dlouhodobém braní antibiotik není herx! Jsou toho plné Facebook skupiny a články, když tam někdo píše, že je mu stále blbě při braní antibiotik. No, jasně „to pořád herxuješ, musíš více detoxikovat“. Nevěřte tomu. Teď mě asi dlouholetí chronici ukamenují, že to je blbost, a že je třeba to brát roky. Já tomu prostě nevěřím. Samozřejmě zálež na tom jaké kombinace antibiotik berete, jak na vás působí, jak dlouho je užíváte apod.

A vlastně celé je to na konci dne o tom čemu vlastně věříte. Osobně bych rád věřil tomu, že dlouhodobá úspěšnost léčby boreliózy antibiotiky bude 50%. Z mého pohledu co slyším okolo sebe a čtu různě na netu si myslím, že to bude někde v řádech 30% (u chroniků). Antibioka jsou prostě dílek v celé skládačce cesty k lepší kvalitě života / kompletního vyléčení. Léčba boreliózy, koinfekcí a virů je extrémně komplexní a dlouhodobá záležitost. Málo komu pomůže pouze jedna věc.

Jen čistě z pohledu antibiotické léčby. Těch faktorů co může ovlivňovat její účinek a celkový dopad je tolik. Od detoxikace, přes vitamíny a minerály, správný jídelníček, stress management, prostředí ve kterém žijete, plísně až po genetiku, stav mickrobiomu, stav imunity, zátěž těžkými kovy atd. O tom bych ale chtěl také psát až v dalším díle mé cesty.

Lidé určitě mohou namítat, že jsme nevyzkoušel XY, a že mi antibioka proto nefungovala. Třeba že jsem nebral antimikotika, nebral antivirotika, nebral tenhle dobrý doplněk stravy, nedělal tohle a támhle to. Je třeba si uvědomit, že moje znalosti před 1,5 lety ještě nebyly takové jako jsou teď.

Kdybych dnes s antibiotiky začínal, tak bych to pravděpodobně dělal jinak. V daný moment jsem ale dělal to nejlepší co jsem věděl a uměl. A nyní již vím, že antibiotika pro mě nejsou cesta. Nechci se k nim ideálně již nikdy vrátit. Necítil jsem se na nich dlouhodobě o moc lépe.

Byla to hrozná zkušenost, ale musel jsem si jí projít, abych věděl. Obecně mě to na mé cestě k uzdravení velmi posunulo a jsem za to rád. Berte prosím tento článek opravdu jako inspiraci a ne dogma. Je možné, že se ve spoustě věcí mýlím, nebo jsem je dělal blbě. Nemusíte jednoduše se spoustou věcí souhlasit a to je dobře.

Závěr

Chci vám ale popřát hodně štěstí pokud se právě léčíte nebo znáte někoho takového. Budu rád, když mi dáte vědět do komentářů jak se vám daří a jaké jsou vaše zkušenosti. Sharing is power. Nevolejte mi ale prosím na mobil. Nejsem lékař. Nedokážu vám reálně říct více než je v tomto článku. Respektujte mé soukromí.

Tento článek slouží spíš jako takový most mezi prvním a třetím dílem (v přípravě). Chtěl jsem rovnou začít psát o tom jak se léčím nyní, jak mi je apod. Ale došlo mi, že bude lepší popsat i svojí cestu na antibiotikách, protože to je velmi důležitá součást mojí cesty a zajímá to hodně lidí. Měl bych také mezi články velký skok.

Obecně řadím své články do kategorie „doufám, že je nebude nikdy nikdo potřebovat“. Byl bych vlastně nejradši, kdyby je nikdo nepotřeboval a borelióza se opravdu dala vyléčit 2-3 týdny antibiotik. Pokud jste dočetli až sem a tahle story se vás osobně týká, tak mi dovolte smeknout. To čím procházíme je něco neuvěřitelného a naše okolí to nedokáže pochopit. Nejste v tom sami.

Buďme za to ale rádi, protože něco takového bychom jim nikdy nepřáli. Je třeba být silný a vytrvat. Věřím, že jistá forma zlepšení zdravotního stavu a tím i zlepšení kvality života se dostaví v léčebné cestě každého z nás. Jen to pravděpodobně nebude zítra.

Možná vás zajímá můj aktuální stav? Od začátku mého boje s boreliózou uplynuly již 2 roky. Šílený! Po 10 měsících antibiotické léčby a necelém roce zkoušení různých „alternativních“ léčebných postupů jsem o poznání lepší. Jsem schopen pracovat a nějakým způsobem fungovat. Již nemám takové bolesti. Stále to však není ono. Trápí mě zatížení EBV a dalšími viry, post-covid syndrom, histaminová intolerance, drobně psychika a neuropatie dolních končetin.

Odhadoval bych svůj stav tak na 72,5%. Když zprůměruji nejhorší a nejlepší dny. Není to tedy perfektní, ale dělám velké pokroky. Mám ze sebe radost a jsem na sebe hrdý. Je to neuvěřitelná cesta a věřím, že jednou to bude celé za mnou. Více v dalším díle!

UPDATE: Pokračování mého příběhu:

O autorovi Milan Pichlík

Od roku 2013 podnikám na internetu. Svůj pracovní čas věnuji primárně budování affiliate platformy eHUB, investování do nemovitostí, krypta a akcií. Baví mě zdravý životní styl a kalistenika. Žijeme len raz! 🫡

53 komentářů: “Můj boj s boreliózou pomocí antibiotik”

 1. Kateřina Šťastná napsal:

  Dobrý den..Trpím boreliozou uz několik dlouhých let..Do ledna tohoto roku se s tímto onemocněním dalo přežívat.. Co mě dostalo na lopatky byl Covid..Tudíž id ledna tohoto roku jsem naprosto nepouzitelna..Cestou atb jsem se ale přesto nedala a zkouším tedy buhnera a houby..žádný posun zatím necítím,ale říkám si že jsem na léčbě teprve několik měsíců,což je u chronika velmi krátká doba..Přesto doufám a věřím,že mě byliny dostanou alespoň do fáze kdy budu moct pracovat..Váš příběh sleduji od začátku a budu se těšit na další díl.. Přeji Vám další obrovské úspěchy v léčbě.. S pozdravem Káťa Šťastná

  • Milan Pichlík napsal:

   Dobrý den, díky moc a hodně štěstí s při léčení! 🙂

   • Tomas napsal:

    Ahoj Milan s timto som si prešiel až po 7dmich rokoch môžem povedať ze sa cítim ako človek schopný pracovať jediný problém je s bielym jazykom ako si to riešil ty ? Ja to nedokážem vyliečiť skúšal som uz asi všetko okrem antb to mi nik z našich dr nedá podla netu sa ma spraviť výter a to dat na kultivaciu, zisťuje citlivosť na antb ktoré záberu ja to už mam určite po celom tele myslím v orgánoch za tie roky.To mi robí zle ako trávenie zmena pokožky na tvary únava občasná sucho v ústach ci bolesť jazyka, pečeň sem tam boli či zápal mechúra. Dik za info v kľude napíš na mail. Tomas

    • Olga napsal:

     Jestli mate bily jazyk a suchost v puse mate plisne.Na to je dobry flukonazol je na predpis.

    • Hana napsal:

     Dobrý den, mohu vědět, jak jste si s kavasinkami na jazyku pomohl? Po delším užívání ATB jsem si vypěstovala k tomu všemu i Candidu, léčili mi jí Fluktonazolem, ale marně, až když jsem trvala na roztestování, kde nakonec vyšlo, že mám Candidu cruseii a na ní není Fluktonazol citlivý, ale Nystatin, který je prý velmi dobrý, ale u nás byl zrušen i když všude jinde v EU je k sehnání. Dali mi jen nějaký sirup na jazyk, ale též k ničemu. Je jasné, že když je kvasinka na jazyku, dostane se všude, do žaludku i do střev a orgánů. Nemůžu se toho zbavit, proto prosím o jakékoliv info, radu… Děkuji

     • Jitka napsal:

      Hanko, jsem na tom stejně jako Vy, objednejte si Nystatin online z německé lékárny, zafungovalo mi to běhen 2 týdnů, ATB dál beru a už v pohodě 🙂 Já objednávám z MAINPHAR.COM

   • Klára napsal:

    Dobrý den, jak se Vám daří léčba přírodní cestou? Jsem ve stejné situaci, nyní ATB a těžký herx. Moc se těším na další vás článek, jak s nemocí bojujete. Klara

   • Juraj napsal:

    Dobry den Milan. Ja sa tiez liecim v BCB v BA. Boreliozu mam uz 6 rokov. Podarilo sa mi ju vyliecit, respektivne(potlacit).Bol som na atb 1 rok. Potom som liecbu atb ukoncil, lebo som sa citil vylieceny.Pokracoval som na prirodnej liecbe. Az v 2021 som si dal vakcinu proti covid a kolotoc sa zacal znova. Bolesti klbov, rozmazane, zhorsene vydenie atd. Momentalne som v BCB klinic a znovu na atb. Na atb som uz 2mesiave a vydim minimalne zlepsenie. Aj ja mam tu doktorku z Ukrainy. Extremne arogantna a stale znechutena doktorka. Bohuzial na Slovensku nemamme ziadne ine moznosti. Drzim vam palce a zelam skore uzdravenie.

    • Olga napsal:

     Ahojky.Uz ta doktorka tam nepracuje.Jen Durovsky,Durovska a Alexsandr francouz.Tak to je supr ze vam pomohlo pred tim asi ucinna lecba zatim jsem jen 2mesice lecba a zadny vysledek.

    • Milan napsal:

     Po ockovani sa mi stalo rpesne to iste navrat boreliozy

   • Lucie napsal:

    Dobrý den,
    moc děkuji za článek. Téměř dva měsíce se potýkáme s dvouletou dcerou s kolečkem vyšetření a léčení. Od vás poprvé čtu o běžných virových i bakteriálních konfekcích při borelióze a vidím napadne podobnosti s vašimi výsledky. Na začátku byly obří uzliny na krku a rýma. Mírně zvětšená játra a pozitivita borelii a cytomegalovirove mononukleózy. Borelie smetli ze stolu, že je to zkříženě pozitivní pri mononukleóze a borelióza nezpůsobuje zvětšení uzlin. Nasadili na týden kortikoidy a klidový režim. Přidala jsem Lysin se zinkem a Vít C, Vit. D užívá od narození, přidala jsem Calciovy sirup, kvalitní vitamínový přírodní preparát, biorezonancni protivirové kapky a Enterosgel. Další odběry ukázaly pozitivní Bartonellu. Doporučili Klacid na 12 dní v běžném dávkování pro děti. Dočetla jsem se, že je jedním z první volby i u boreliózy, tak jsem zadoufala, že bychom mohli sejmout dvě mouchy jednou ranou, právě užívá. Nalozila jsem zeleninu a pořídila násadu na kombuchu, probiotika v kapslích než vypěstujeme tato přírodní probiotika. Podotýkám, že si nejsem vědoma klíštěte, ani jiného postipani hmyzem. Domácí zvířata nemáme. Vzhledem k věku dcery, i když mluví, je těžké odhadnout neurologické potíže, občas se jí pletou nožičky, ale říká, že si dělá legraci. Občas že ji bolí ruka či noha, ale stačí ji to pofoukat a hlavní zábava teď je hrát si na doktora a pacienta a na všechno dávat náplast 🤷. Snad se z toho všichni v pořádku a bez následků dostanete. Je neuvěřitelné, čím si procházíte. Lékař musí být především dobrý psycholog. Je jistě dost hypochondrů, kteří plní nesmyslně čekárny a zdržují od práce. Ale důvěra v pacientovy obtíže je základ a subjektivní potíže se nesmí podceňovat. Všechno se holt spočítat a změřit nedá. Všem držím pěsti a přeji mnoho zdraví a více uvědomělých lékařů, co si dávají věci do souvislostí. Opatrujte se. Lucie

    • Jana napsal:

     Dobrý den, Lucie, jak se daří dceři? Jakou léčbou jste si prošli a jaké byly výsledky? Můj malý syn si prochází zřejmě něčím hodně podobným.. S pozdravem, Jana

 2. Veronika Drahotová napsal:

  Jako kdybych 1. a část 2. dílu psala já. Mě se borelioza rozjela po očkování na Covid. Naštěstí mi trvalo jen měsíc než mě známí poslali hned za Mudr.Klubalem. Na kombinaci Minocyclin a Sumamed jsem nyní 2,5 měsíce. Pocitově jsem tak o 30% lepší než na začátku. Stále mě ale nejvíc trápí hlava. Co jsem dříve zvládala levou zadní, mě nyní stojí nemalé úsilí.Držím nám všem palce. Někdy propadám panice a říkám si, že to nikdy neskončí, jindy jsem statečná a říkám si, že to dám. Jsem zvědavá na pokračování Vašeho příběhu, odkaz mi dnes shodou okolností poslala Vaše bývalá spolužačka ze základky Aneta (Svobodová) nyní Chmelová. Sama totiž ví, čím si od prosince 2021 procházím..

  • Milan Pichlík napsal:

   Díky a ať se daří! 🙂 Je to dlouhá cesta, ale věřím, že brzy jisté zlepšení určitě přijde. Případně vás to zase posune někam dál a i to je cenná zkušenost.

  • Lenka napsal:

   S nasledky Boreliozy bojuji jiz pres 20 let. Cas od casu se objevi divne symptomy nevysvetelneho puvodu, ktere si doktori vysvetli, ze jsou 100 psychicke. Naposledy mi takto pred 6 lety na 2 roky ochrnuly koncetiny. Je to boj. Drzte se. Musim rict, ze po tolika letech nejvic zabira zmirneni stresu, dobra zivotosprava. Jsou ale dny, kdy proste nefunguju. Je to peklo, mohu poprat jen klid a dobre nervy.

  • Lucia napsal:

   Dobrý deň, tak ja som na boreliozu ochorela 2 krát. Prvýkrát som v akútnej fáze užívala cca 5 týždňov doxyhexal a potom som si nasadila kúry, tinktúry na liečbu borelky – už ju tak familiárne nazyvam🙂). Užívala som tinktúry cca pol roka a potom bum, opäť kruh na nohe po uštipnuti neviemcoho a opäť nová borelka. Opäť ATB, tentoraz už som ich znášala horšie a teda neviem si predstaviť užívať ich dlhšie. Potom opäť tinktúry zo zdravysvet.sk. Už sú to cca 4 roky. Posledné výsledky krvi stále nie sú OK, ale jednoducho som si povedala, že sa s ňou naučím žiť a hlavne podporím imunitu. Užívam stále tinkturu z topola čierneho a štetky lesnej (dosť to niekedy flákam🙂), športujem, občas sa jej prihovorím, že nech pekne čuší zalezena tam, kde je🙂občas ale o nej viem, akonáhle mam stres, nepohodu, vtedy sa ozve-také putujuce pichanie v kĺboch po celom tele. Nazývam to, že ma žere borelka🙂. Ale cca za 3 dni je to preč. Zatiaľ si teda nažívame spolu takto.

  • Václav Pícha napsal:

   Dobrý den, mohl bych Vás prosím kontaktovat ohledně rady? Mně se přihodilo úplně to samé, po očkování se rozjela borelióza, nicméně jsem se k doktoru Klubalovi dostal až po dvou letech martyria. Proto by mě velmi zajímal Váš boj s nemocí a vývoj tohoto boje 🙂 Moc děkuji V. Pícha

 3. Adam napsal:

  Ahoj! Nie som si isty ze borrelia ti robi priznaky, alebo len borrelia. Babesia a Bartonella su najvacsi hraci v tejto lige. Vidim ze na babesiu ani nespravili test. A na Bartonella je tam len na Henselea, Elispot. Samozrejme negativny. Ale nerobili testy na babeziu, na bartonella quintanu, vinsonii a elizabet(tie su najcasestejsie v tele). Western Blot na bartonellu neexistuje v Europe, len v USA. Napriklad VIbrant TEST. Babezia je parazita, antibiotika nebudu efektivne, ale mmozno makrolidy ako Azitro pomohol nieco. Buhner si vyskusal? Artemisinin? Bartonella s babesiu su roky vyliecit, ked su tak v spolu.

  Adam

 4. petr napsal:

  Bohužel, doktor Klubal pouze tahá peníze ze zoufalých lidí. V každém oboru jsou tito vykuci, kteří se vymaní od pojišťoven a lidem účtují naprosto nepřiměřené částky za péči, která je vlastně banální. Předepisují pořád dokola pár léků a jejich jediná přidaná hodnota je, že jakoby chápou, že je vám špatně. To se může jevit jako hodně v prostředí, kde vaše problémy každý jinak zlehčuje, ale ve výsledku jste ukradení i těmto „doktorům“. Jejich cílem je vás udržet co nejdéle v péči a kasírovat.

  • Ivan napsal:

   Dobrý den, jen v krátkosti. Doporučuji knihy od Anthonyho Williama. Kde podává jasné informace k tématu a léčbu. Přeji vám mnoho zdraví a štěstí a velkou duchovní pomoc na cestě

 5. majk napsal:

  Ahoj! Dakujem ze si sa rozhodol napisat tento clanok, kedy bude 3. cast? Velmi by mi pomohlo ak by bol cim skor. Totiz ja sa ATB vyhybam celkovo roky, preto predstava ze ich mam uzivat mesiace bola pre mna strasna. Nakoniec som sa na to dal, kedze strach kam to moze zajst bol vacsi. V BCB som bol 3mesiace na kombinacii klerimed+amoxi, nasledne mino. Avsak pre zle pecenove testy a aj symptomaticke bolesti pecene som sa rozhodol s tym skoncit. V podstate pocas lieby priznaky ustupili iba mierne, avsak celkovy zdravotny stav je horsi ako na zaciatku. Pochopil som ze ATB liecba ma zmysel iba velmi velmi skoro, a sucastna medicina neponuka sposob ako sa boreliozy zbavit bez znicenia zdravia ATB. Preto som sa rozhodol ist prirodnou liecbou, drzat tuto chorobu na uzde a dufat ze sa dozijeme niecoho lepsieho a menej skodliveho ako su ATB.

  • Sylvie napsal:

   Mám velmi podobnou zkušenost a dnes již stejný názor na léčbu a antibiotika. Očekávala jsem zlepšení,přitom se vše zhoršilo,hrozný neklid,tlaky v hlavě,bušení srdce. Po roce vysazují ATB a zkouším jiné cesty. Najednou mám obličej,dekolt i záda plná bolestivych bolaku,asi se čistí střevo od ATB,nemohu skoro chodit kvůli parním ostruhami,to mám zničené a zlepšení žádné,jen jsem přišla o desetitisíce za léčbu u Klubala. Přitom hodnoty nízké a nevěřím,že za vše může borelióza. Přeji hodně štěstí s těším se třetí díl

 6. Petr napsal:

  Ahoj, podobné to mám i já ale paradoxně trochu naopak. Je mi 33let, nikdy vážně nestonal, jen rýmy, nikdy jsem vážnější nemoc neměl, fakt jsem se cítil zdravě, únava z dětí a ze směnného provozu, 2 děti,manželka, hypotéka. Nyní na PN od února. Léto 2021 zvláštní rozplizlý flek s otokem a lehkým svěděním v podbřišku, typické erytema migrans to nebylo,alergie na praci prasek nebo nové trenky…nikdy jsem na alergie netrpěl, odolný jsem na všechno..jsem zdravotník, ale i tak jsem šel za svou praktickou lékařkou, která mi udělala crp negativní samozřejmě a napsala mi coloid na mazání, otok ustoupil bylo vše do září ok, potom v září divné bušení srdce a exktrasystoly, občas jsem je měl hlavně po kávě, vysadil jsem kávu exktrasystoly byly ale pak odezněly , říkám si že už je to ok, v říjnu začaly bolesti loktů a otekly mi prsty na rukách a to už mi bylo divné, tak jsem šel za lékařem který byl zástup té mojí lékařky, myslel jsem si že mám revma, tak lékař udělal odběry na revma ty v pohodě a pak ho ještě jen tak napadlo udělat testy na boreliózu, za 3 dny hovor a máte boreliózu v aktivní fázi, poslal.mi doxybene 200mg co 24 hodnna 14 dni, v krabičce bylo 20tbl tak jsem užil raději všech 20 tbl.nechodil jsem na slunce a vyvaroval se calcia aby to nesnižovalo účinnost, asi 10.den ATB se.mi hrozně dobře udělalo, dobral jsem 20 tbl.a bylo mi fakt dobře, otoky ustoupily i bolesti.. v listopadu na zevních stran lýtek zvláštní brnění, o včasný výkyv nálady jako by depky. Přisuzoval jsem to, že dělám na směny a bylo málo slunce. V lednu 2022jsem šel na preventivní prohlídku k PL a jen tak jsem jí řekl, že mám takové parestezie má lýtkách, divné, tak mi dala zadanku na neurologii a pak už to šlo rychle, jelikož pracuji ve zdravotnictví tak jsem šel na vše přes tlačenici ale stejně mi to později bylo k hovnu… Zašel jsem během ledna k neurologovi, řekl jsem mu o lýtkách a že jene při řeči jsem se zmínil, že jsem.mel kloubní boreliózu on hned že uděláme lumbální punkci, začátkem února lumbalka po týdnu mi volali, že ať jedu na infekční kapat ceftriaxon 2gr co 24 hod na 14 dní. Měl Jsem pouze pozitivní westernblotem IgG, IgM jak v krvi tak v moku bylo negativní! Což značí že není akutní infekt, jenže mě už bylo jaksi divně hlavně psychicky…Po prvním vykapani ceftriaxonu se mi otočil život, bušení srdce a vysoký tlak byla pohoda, nastoupila na 2 dny depersonalizace, myslel jsem, že jsem se zbláznil, oddělila se mi duše od těla, brečel jsem, a co bylo nejhorší, vyply se mi emoce…po 2 dnech mi nic nebylo, byl jsem úplně zdravý ale úplně,4.den přišla derealizace, kdy vám přijde všechno cizí, určitě každý člověk na světě tento stav zažije ale jen na chvilku, může to být, ale já to mám doteď…po ATB jsem čekal že budu ok ale nic, přidalo se pískání v uších úplně brutální, cukání svalů, potíže s dechem neurologického charakteru, chodil jsem na neurologie všechno v pořádku, přidala se malátnost, mestnava papila v obou očích, různé tečky v zorném poli atd miliarda příznaků, byl jsem psychicky zdrcen, ale neměl jsem ani depky, díky vypnutým emocem to nešlo, strašně zvláštní stav. Několikrát jsem byl vyšetřován, byl jsem hospitalizován protože jsem ztrácel krevní tlak z ničeho nic, měli podezření na RS tak magnetická rezonance úplně v pohodě,. měli podezření na epilepsie protože jsem měl aury co mají epileptici, EEG v normálu, tak už nevěděli co se mnou, bylo mi hůře a hůře, tak psychiatra zavolali, ten mě viděl 10 min.tak mi napsal že jsem asi hypochondr, jenže já.mu říkám že nemám emoce, že už toho brečím, tak že.kdyz brečím tak mám emoce, byl jsem zdrcen. Potíže pretrvavali, už jsem přemýšlel že zoufalostie, že se raději zabiju, ale nechtěl jsem, byl jsem v koutě… začly mě zase boletw klouby jak v říjnu 2021, šel jsem si udělat na své vlastní náklady westernbloot na borelie, protože mi je moje PL nechtěla udělat a v nemocnici to nikoho nenapadlo, jen 2 neurology, ale nechtěli asi vybočovat u davu tak ten test znova neudělali asi…taktéž někdy v květnu 2022 jsem si ty testy udělala na vlastní náklady a westernblot byl pozitivní v IgM, takže jsem šel na infekční a tam že mě samozřejmě udělali blbce a že jsem blázen, alrt pro jistotu mě přeléčí opět ceftriaxonem 2 gr co 24hod na 14 dní +10 dní doxybene 200mg co 24 hod. Nikdo se mi z celého špitálu FN Ostrava neomluvil, dokonce spoustu lidí, co mě léčili, znám protože se vídáváme, jsme zdravotníci. Mám tech perliček a paradoxů já x zdravotnictví spoustu od února ať až doteď. Drsné je to když se ocitnes v roli pacienta a musíš bojovat proti borelii i proti vlastním kolegům. Nyní dolecuji chrom.boreliozu jsem pár dní po ATB a před 14 dni jsem najel na čínskou.medicinu léčebné houby a detox, změna jídelníčku atd, nyní se mě drží rozostřené vidění občas, paměť je o 50% lepší, ale pořád jsou vypnuté emoce, to je nejhorší, hrozný stav,tak snad i to bude lepší… Jsem si vědom, že Asie už to nebude na 100% ale věřím v to, že současnou léčbou, se kterou mi pomáhá moje milovaná manželka, se to zlepší, protože takový posun během 14 dní jsem od února zatím nezažil. Na mem pripadu jde vidět, že do chron.boreliozy se můžete dostat i během necelého roku, což přisuzuji hlavně stavu mé imunity, kterou jsem si myslel, že mám v pohodě, ale byla hodně oslabena únavou, špatným spánkem, děti, smrt otce atd. Hodně síly i tobě i ostatním. Věřím, že se z toho dá dostat, je plno lidí kteří se z toho dostali, vím o těchto lidech a to byli na tom i hůře než já. Borelkou můžete onemocnět i když máte flek a nasadíte hned ATB stejně se vám může později rozjet… Nicméně věřím, že se dá zlikvidovat, uvidím časem u mě.

  • Aneta napsal:

   Petře, prosím, jak je Vám nyní? Co Vam pomohlo? Nechtěl byste mi poradit s čím začít? Také jsem z Ostravy, a nevím jak dále.

   • Peter napsal:

    Zdravim Aneta, Ja byvam tiez v Ostrave a uz dva roky s tym bojujem. Snazim sa ist prirodnou cestou. Mozno by sme vymenit nejake skusenosti/postrehy.

   • MH napsal:

    Zdravím Vás Milane, zaujal mě váš příběh, prožila jsem něco podobného…máte v plánu napsat nějaký update po roce lene na bylinach, velmi by mě to zajímalo. Opatrujte se

 7. Michaela K napsal:

  Dobrý den Milane, odkaz na Váš článek mi poslala holčina ze skupiny pro Boreliky a díky za Váš příběh. Na skupině budu 1.10 rok. Červen 21 mi otekl kotník a léčili to jako zánět šlachy a miliony keců kolem jak jsem blbě šlápla. Trvalo to 3 měsíce pokusů a já přestávalo citit nohu a nechodila. Jsem zdravotní sestra a jedna lékařka mi řekla, ze mám strednetezke ochrnutí nohy a že mám boreliozu. Za 2 dny mne muž vezl a já Nemohla chodit, číst, pocitat 2+1 a doktor si dával kaficko. V noci jsem volala ze necítím 1/2 obličeje a vysmál se mi. Po 3 pokusech o LB mi atb P.O dali za 2 dny( sestra zapomněla ) a lékařka mi řekla, ze se jim v laborce rozbil přístroj a podle bílých krvinek neuroboreliozu nebo meningitidu nemám. Po 5 dnech mne vykopli, můžu se valet prý doma. Cesta k autu byla jak na Sněžku. 1/2 těla jsem necítila, kolem oci jsem viděla nitky a podle jich je to ok., křeče v prave polovině těla, zada a bolest svalů řešila neurolozka . Po 20 dnech uzivani Doxy mi bylo lépe ale po skončení TH za měsíc to začalo znova. V infekční poradně mne měli za cvoka a na neurologii taky i když jsem měla kliniku. Vánoce jsem zvládla a po nich sla má infekci a nemohla se ani usmat a dali mi atb Doxy na 4ntydny ze se neuriifekce takhle leci, ale já prý Nemam neuroinfekci ne? Hmm.. bylo mi skvele a po dobrání a testech – negativ přesně 6 den po mi ztuhla noha opět a jelo se to na novo. Přechod k jiné neurolozce byl nejhorší zážitek kde mi tekla a křičela na mne doktorka Businská z Ústí n/L že jestli mne bavi dělat se sebe nemocnou, vysetrila mne oblečenou a řekla ať si zajdu k psychologovi ze se budu divit, řekla jsem ze nepotrebuju a ze moje vnitřní já je velmi silné a mám potrebu pomoc jinak, ale pokud to vidí takhle nemame si co říci. Tak jsem zaplatila Dr. Klubala. Úžasný lékař, on a MUDr . Frej jsou za mne top. Atb mám od března. Mino a suma , nemam jediný problém s užíváním. Mám detox, vitaminy jsem vyhodila, beru kvalitní oleje, na bolest mám sezamovy olej( jako priznitz) jen dáte na postiženy kloub , kost… olej a zabalime )- poradil mi to Frej( Ayutvedsky lékař a kamaradka lektorka jogy a boží) vyplachuju pusu sezamem olejem. Piju bio noni, beru kalmegh a probiotika. Udělalo se mi skvele cca80%, sla jsem na 2 odbery a plán byl ze možná vysadime. Borela z hraniční je pozitivní v Igg i protilátky. Mám vysokou i toxoplazmozu a to se mu nelibi taky. Potvrzena neuroinfekce. Před 6 dny jsme asi chytli covid opět a je mi desne. Tuhnuti svalu, bolest nohou, brnění. Únava. Klubal napsal pokračování atb. Věřím ze snad chcípne. Mám v plánu začít tinkturu, mám ji psanou od Naturopatky z Endali, ale všechno je cesta a dlouhá jen vědět kterou. Drzim palce všem co bojujete , nikdo si neumí představit dny kdy jsme na dně a brecime bolesti a chceme už žít, co bude ráno st se probudime, jak nám bude. Tohle vime my všichni. Není to porad nebo často, ale ty dny jsou a je to úplně poradku se čistit. Brecet. Mne to učila moje lektorka asthangy a často všem říkám brecme, je to třeba. Posilam sílu a energii všem. S pozdravem Míša z Ústí

 8. Lucie napsal:

  Ahoj, je to měsíc a půl co mi byla zajištěna borelioza.. Je to hotové peklo. Před třemi měsíci mi operovali koleno a od té doby se na nohu nemůžu postavit. Začalo to normálním brnenim, poté jsem bolesti začala brečet a takové stavy jsem měla několikrát denně…stále cesty na pohotovost..Nikdo nic, injekce do zadku a to bylo všechno. Beru antibiotika už přes měsíc a žádné zlepšení…. Pálí mě celé tělo, o koupání ani nemluvím. Měla jsem stavy, kdy jsem chtěla zemřít, prostě usnout a už se nevzbudit. Před dvěma dny jsem byla konečně doporučená na infekční…. tam mi udělali odběry a teď čekám na výsledky. Pokud prý se ukáže borelioza, udělají lumbalku a pak se uvidí dál….. Už opravdu nemůžu….

 9. Kristína napsal:

  Dobrý deň. Ani neviete ako mi pomohol tento článok. Pred 2 mesiacmi som išla s “obyčajným prechladnutim”doktorovi kde mi dal spraviť testy. Vyšlo, že mám chlamýdie, mononukleózu, mykoplazmy. A čakalo sa ešte na výsledky z boreliózy.Chodila som na nezmyselne vyšetrenia. Dostala som 2 balíky ant Sumammed. Potom mesiac a pól som bola liečena len vitamínmi. Môje príznaky doktor ignoroval vraj to je normálne po mononukleóze. Po 2 mesiacoch mi zobrali odbery na mononukleózu.(kontrola)vysledky boli negatívne. Ukončil mi pn. Pýtam sa že a výsledky ktoré mali prísť pred 2 mesiacmi sú ok keď ste mi nevolali? Pozrie a vidí že bola potvrdená borelióza. Pn teda ukončili zobrali krv na kontrolné výsledky. Stále som unavená, horúčku mám už 3. Deň. Čele dva mesiace mi nič nebolo iba ako prechladnutie sem tam zvýšená horúčka a teraz posledné dni je to dosť ťažké.sama som zvedavá ako to bude doktor riešiť v stredu po výsledkoch. Myslím si, že 2 ant na toto všetko je malo a hlavne keď som stále neni fit. 😊

 10. Nikola napsal:

  Dobrý den pane Milane, ráda bych se zeptala jestli jste při borelioze užíval doporučený vitamín D, který byl v protokolu ze Slovenska.
  Děkuji Nikola

  • Milan Pichlík napsal:

   Krátkodobě ano, ale z nějakého důvodu mi nedělal úplně dobře, tak jsem ho vysadil. A to jsem v měl v testech mírný deficit. Nyní ho již pravidelně beru bez problému.

  • Tomas napsal:

   Ahoj, při chronické borelioze (i jiných infekčních), by se vitamin d užívat neměl. Mohu potvrdit na vlastní zkušenosti. Vždy po par dnech užívání se vše rapidně zhoršilo (především pichani v hlavě a v celém těle). Po vysazeni se vše během par dni uklidnilo. Vše, co tu popisuje Milan mám již za sebou. Nejhorší se všech milionu příznaků a bolesti je totální neinformovanost doktoru, všichni vás nakonec pošlou za chocholouskem. U jedné MUDr jsem zažil i to, ze pokud jsem se léčil rok u Klubala s antibiotiky, tak nejsem normální, protože za můj stav muže postboreliovy syndrom a ten se léčí antidepresiva. Stav se mi troch zlepšil až po nasazení Buhnerova protokolu (stojí za to přečíst si jeho knihu o borelioze, kde je vše velice dobře vysvětleno). Knihu by měli povinné číst všichni mudrove! Svoji nevědomosti a aroganci nici lidem životy. Ještě ke Klubalovi, no nevím, by jediného kdo mi potvrdil borelioze, anaplazmu a chlamydie, jinak antibiotika bez efektu (zřejmě se mi po nich rozjeli po těle vitiligo). Takže nevím, o jeho cenách ani nemluvím, dlouhodobou léčbu u nej si nemohu dovolit. Po třech letech boje, především s mudrama i vlastní rodinou (ty mají diagnózu jasnou -hypochondr nervové narušené), nikomu, kdo nezažil, nevysvětlíte, čím prochazite. O takzvané mozkové mlze, kdy nedokážete přemýšlet, soustředit se ani nemluvím. Co opravdu alespoň trochu pomáhá jsou byliny, které doporučuje Buhner (ale není to také nic levného, především kvůli vysokému dávkování). Po nich se mě stavy po třech měsících zlepšily, ale i tak je to nahoru dolu. Všem hodně štěstí v této válce (hlavně s nevzdelanyma doktorama).

 11. Jana B. napsal:

  Ahoj Milan,veľká vďaka za tieto články,uvedú človeka s touto diagnozou do obrazu.ja mám tiež boreliozu,zistenú pred 2mes., a už 7týždňov som brala ATB(Axetine) a popri tom kdečo z doplnkov, bola som v 2x v BCB Clinic v BA. Niečo ATB pomohli,ale nie všetko.Teraz sa rozhodujem,či pokračovať ešte s ATB v kombinacii podľa odporučenia BCB alebo radšej brať iba Bruhnerove bylinky a riešiť potom imunitu ako takú,čo som už aj začala. Nejak si myslím,že ATB keď sa berú mesiace,nebudú robiť dobre telu. Aký je Váš názor nato, na alternatívnu liečbu? Vďaka za názor a prajem Vám veľa zdravia.

  • Olga napsal:

   A pomohli vam ty bylinky ja zadne zlepseni nepocituji.Zkuste lichorerisnice bilinky me to treba pomaha ale ze zacatku jen tri kapky pak zvisit davku.

 12. Molan napsal:

  Dobrý den, prodělal jsem Boreliozu, EBV,Mononukleozu, panické ataky, vše v rozmezí 2let (28-30 rok věku) a do toho každý večer 5panáků Jack Daniels (na “zahnání stresu” z podnikání)denně 12 presíček a 60cigár. Každý měsic alespoň jedenkrát na Emergency s “infarktem” že umírám, třes, studené pot návaly, Vertigo, utekl jsem v zácpě z auto na dálnici že umírám 🤣 atd, 1x hospitalizovan na neurologii a 1x hospitalizován na kardiologii s výsledkem- srdce jako sportovec, ale trpíte neurovegetativní labilitou a ať chodím k psychoušovi na terapie a řešíme můj extrémně bohemský život:). Nikam jsem nešel a teď, jak jsem se z toho dostal na dalších 20 let do absolutně zdravého stavu: Jednoho dne jsem zahodil telefon, přestal okamžitě podnikat (měl jsem našetřeno) , a každý den jsem rok!!! nic nedělal, pouze cvičil , jezdil na kole, běhal, dlouho spal, jedl zdravě, nekouřil a nepil alkohol a bez jakýchkoliv léků do svých cca 31- takový total reset:)). Dnes je mi 52, zase 21 let kouřím 20 denně, piju v pátek, podnikám, jím co chci a 5 let beru extrémní množství vitamínů (infuze Vit C Injektopas 7:5g, 4x /měs, od Med Pharmy A,B, D,E,K a čistý práškový Vitamin C (Adelle Davis) s jedlou sodou bez hliníku (Fichema), mořskou plazmu od Aqua de Mar (Bohemar). Aktuálně mám po 21 letech jen jediný problém. Po svinském Omikronu jsem měl Vertigo ( dá se lehce léčit cviky a nepanikařit) Každý rok si zaplatím v Synlabu komplet vyšetření- s výsledkem jako v 15ti🤣🤣🤣🤣🤣. Milanovi a všem můžu doporučit přečíst si knihu od Prof. Linuse Paulinga Jak déle žit a cítit se lépe, vyházetvšechny chemikálie, začit zkoušet “ přetrpětzvláštní příznaky, ataky apod) , sehnat si jakéhokoliv doktora ktery napíše recept na Injektopas 7;5g ( může jakýkoliv) , v nemocnici ČB mi mojí vlastní donesenou infuzi na odděleni léčby bolesti nakapou a nakoupit dle knihy všechny vitamíny s užíváním několika nasobně než nám doporučuje WHO, SUKL, všelijaký MUDr. apod Já mám každý den 6000mg. Investujte do sebe formou vitamínů, léčitelům nevěřte, spoustě doktorům také ne, nenervujte se, hoďte za hlavu co si o Vás kdo myslí a mějte se rádi…. Milan

 13. Nikola napsal:

  Dobrý den pane Milane, ráda bych se zeptala jestli jste při užívání antibiotik detoxikoval, Přes bylinné čaje a oregánovím olejem. Prošla jsem si něčím podobným jako vy a plácám se v tom momentálně beru Minocyklin. Mám kamarádku která prodělala boreliozu a s přestávkama brala antibiotika dva roky ale ta při užívání antibiotik nedoporučuje ani čaje ani žádné bylinky. Jak jste si chránil játra?

  Děkuji Nikola

 14. Jaroslava napsal:

  Dobrý den pane Pichlíku,
  nejdříve si dovoluji poslat hezký pozdrav. Prosím, měla bych k Vám dotaz, ohledně mojí dcery. Přečetly jsme Váš článek – Boj s boroliózou pomocí antibiotik. Dceři také zjistili na základě různých problémů – boroliozu chronickou, byl nasazen Doxyhexal na 30 dní (po 14.dnech nenastala úleva) Když jsme pečlivě četly Váš příběh, nastaly u nás otázky, na které bychom se rády Vás zeptaly.
  – V Brně existuje Cellthera clinic, kde je také možné léčit přístrojem BICOM Optima 2. generace
  – Léčba borolióizy přírodní cestou -Houba Cordyceps, Hericium, C Max komplex
  – Léčba pomocí bylinek
  Jaký je Váš názor na výše uvedené způsoby léčby.

  S úctou a s přáním pevného zdraví
  Jaroslava

 15. Petra Bulic napsal:

  Zdravím … cely problém tady v CZ je že váš doktor neposlouchá a klidne několik let mele to svoje … za vším je pouze vaše představa v hlavě !! Není to pravda ..! Doktoři neposlouchaji !Dlouhodobe užívání atb je podle zkušenosti k ničemu akorát vám ničí tělo a zdraví … bohužel jedině co tady pomůže je cílená léčba atb do žily.. Atb které papkáme je bohužel pouze jiný okruh který nemá průnik do mozku a míchy .. plus nervová soustava a všechny tyhle potvory mají hnizdečko tam ..Navíc si myslím ze je také důležité poradně dolecit i atb do žily … neukončil předčasně ..Ale tohle je dráha léčba tak nic a navíc tady v CZ ty atb nic moc … bohužel doktor House nebo doktorka Qinová tady není .( nevím jak přesně se to píše omluva ). všichni jedou podle návodu co mají daný ale nikdy se neřídí rozumem !!! Bohužel

 16. Sylvie napsal:

  Dobrý den,Miláně,jak se vám nyní daří? Bude již další díl pokračování?
  Jsem zvědavá,zda se dá stav zlepšit i bez antibiotik,jste pro mě inspiraci a naději.

 17. Marketa napsal:

  Dobry den, dekuji za clanek, velmi poucne. I ja si nyni prochazim boreliovym peklem. Chci se zeptat, zda mate nekdo zkusenost s OST, ktera pracuje na pricipu odberu vlastni krve, jejim vyciteni od infekci a nasledne aplikaci vycistene krve s latkami nicicimi bakterie ?

 18. David Žák napsal:

  Milane děkuji za článek. Prošel jsem si něčím velice podobným před 18 lety. Tehdy 12 měsíců na ATB, potom jsem byl úplná troska, navíc vyhozen od všech doktorů a ponechán tak, poslán k idiotům psychiatrům. Taky jsem se na to všechno nakonec vykašlal a tělo se po přírodní léčbě částečně uzdravilo. 18 let žiju celkem normálně, bolesti řeším díky tramadolu, nic jiného nezabírá. Teď, po letech se mi ale mi objevila artróza kyčlí,infekce celou dobu pomalu uvnitř působila, konečně mám ale nedávno potvrzenou boreliózu z likvoru, tak mám aspoň diagnózu, černé na bílém, neuroborelioza,vždycky jsem věděl, že mám pravdu. Držím Vám palce, věřím, že vždy jsou nějaké možnosti. Pomáhá mi vegetariánská strava, občasné půsty. Dobře jste udělal s ukončením těch ATB.Hlidejte si teď stav kloubů a kostí.

  • Milan Pichlík napsal:

   Pokud jste mohl být před 18 lety 12 měsíců na ATB, tak to považuji za úspěch. Ono je těžký „hlídat si stav kloubů“. Člověk prostě bere nějaké vitamíny, bylinky a dává pozor na životosprávu, ale více se toho reálně udělat nedá. Když se něco takového vrátí, tak alespoň člověk ví ke je jádro pudla a může to začít řešit. Hodně štěstí! Ať je brzy zase lépe. 🙂

   • David Žák napsal:

    Já jsem tehdy nevěděl, že se jedná o boreliózu, léčili mě na chronickou prostatitidu. Kromě jiných bolestí u mě převažovaly nesnesitelné, pálivé bolestí v podbřišku, jinak podobné problémy jako u Vás.Ty psychické stavy jsem měl velmi podobné, měl jsem období, kdy jsem bolestmi nemohl vůbec spát, 3 dny jsem nespal, čtvrtý den byla únava silnější než bolest, pak jsem teprve usnul a tak se to opakovalo po několik měsíců. Prostě peklo. Veškeré testy negativní, kromě kultivace z prostaty, tam často něco našli, proto ty ATB. Nakonec i doktoři pochopili, že je to chybná diagnóza a poslali mě k čertu.Pomohlo mi pití obrovského množství bylinných čajů, protizánětlivých bylin, vegetariánské strava, minimum pečiva. Tělo se pak dosti srovnalo samo a vrátil jsem se postupně do života.Poslednich pět let jsem ale ve zdravém stylu dosti polevil, navíc velké starostí v rodině, no a borelka znovu začala vystrkovat růžky, teď útočí na nervový systém, klouby, vznikla artróza atd. Je absurdní, že konečně cítím menší satisfakci v tom, že mám neuroboreliozu laboratorně potvrzenou Teď jsem odešel z práce, vykašlal se na všechno a rok se budu zase dávat do kupy. Moc důležité je držet psychiku, být uvolněný, když nemůžu nemoc porazit, tak jí budu, pokud to jen trochu půjde, alespoň ignorovat a žít jako bych ji neměl. Přeji ať je Vám co nejlépe, je dobré, že jste napsal ten blog, možná svůj příběh také napíšu. Každý člověk je trochu jiný, klidně se z toho můžete dostat úplně. hodně štěstí.

 19. Daniel napsal:

  Ahojte, prispejem svojou troškou do diskusie,

  v roku 2011 mi bolo 3 mesiace zle, točila sa mi hlava a mal som slabosti, nevedel som stat na nohách, aj na WC som sa musel zárubne držať a zebra na prechode pre chodcov, akokeby jedna polovica utekala ku mne a druha odomna…milióny vyšetrení, MRI, psycholog… nakoniec jedného lekára napadlo borelióza ELISA, bola hranične pozitívna IgM, nasadili mi kopu Azitromycinu, kedze na ine som uz alergicky a este mam aj pritomny HLA-B27 antigén….. Všetko zabralo a neboli žiadne problémy, samozrejme trávenie, hnačky, skončil som nemocnici, ale točenie hlavy a pod zmizlo, IgM klesli IgG stupli – bol pokoj.
  Od vtedy po lete pravidelne test ELISA po nejakých tých štipancoch…. vždy negatívne.

  Apríl 2023 jedného dňa som nevstal z postele silné únava, prespal som 16 hodin denne , týždeň, slabosť, bolesť lýtok a bolesť drobných kĺbov, nevedel som co sa deje, kopa vyšetrení, ELISA test z novembra 2022 negat… nedalo mi to, veľmi podobne príznaky ako 2011. Spravil som si teda ELISA test a ELisa IgM pozitívny 57, cut off 22, IgG negat labák vyhodnotil, ako začínajúca borelioza. Nasadili mi KLACID 500mg na dva týždne zatiaľ. Kusanec som mal koncom novembra 2022, niečo ma kuslo, vyzeralo to ako mravec, ale urobila sa taka mala hrčka, BEZ kruhu, bez iných príznakov… počas COVID 19 v decembri 2022 som vybral 2 balenia azitromycínu a po covide polyoxidonium 6 tzydnov, 1 ampula raz za tyzden na posilnenie imunity, nieco sa udialo…. ELISA test zareagoval, možno aj falošne, lebo mam aj IgG EBV pozit a silno, ale momentálne beriem ATB a som viac sam sebou, bolesti kĺbov ustúpili. Neviem čo sa deje, zatiaľ ako tak v pohode, uvidím, o 3 mesiace lekár ma objednal na westernblot. Uzivam k ATB aj tekuté colostrum, cordyceps – cordyceps ma po borelioze v 2011 výrazne pozbieral a aj pečeň objektívne zregeneroval.
  Verím, že ak mam naozaj znovu boreliozu, keďže znova nakaziť sa dá, tak to zvládnem a bolo to zachytené včas a nespadnem do už ničoho horšieho. Cordyceps a Colostrum pred kovidom vo svete, ma tak posilnil, že som 2 roky nebral ATB, predtým aj 3-4x do roka.

  Držím Milanovi Pichlíkovi palce, nech sa z toho pozbiera. Jeho príbeh je mi známy, a aj vedomosť koľko to celé stálo energie, peňazí, možno aj priateľov, ktorý Vás majú za blázna a podobne. O borelióze od roku 2011 mam dosť info až príliš a tak sa teraz dosť bojím, čo teraz bude, niekedy je lepšie veci nevedieť. ATB beriem od 15.5.2023, je tretí deň, cítim sa silnejší, „viac sam sebou“ ustúpila bolesť kĺbov a únava na smrť, ako tak viem fungovať, pomohla mi aj Reishi huba, aloe vera gel.

  Ak mam naozaj teraz znova boreliozu, tak ten test, co som si dal súkromne teraz 05/2023 v laboratoriu spraviť, bol len na mojich silne subjektívnych pocitoch a vnímania môjho tela, že „už raz som sa tak divne cítil“ a nenechal som sam seba presvedčiť, že aj keď test ELISA v novembri 2022 bol negat – vtedy mi subjektívne nič nebolo.

  Počúvajte svoje telo, študujte ak Vám naozaj nie je dobre a cítite, že sa niečo deje, predsa každý sam seba pozná.

  Daniel

 20. Jitka napsal:

  Ahoj, já bojuji 5let,stridave u Klubala, střídavě vlastní cestou, vždy vydržím na atb chvilku, teď 30 dnů na mynociklinu a benemicinu, zvládla jsem 1x denně 50mg mino a 150mg Bene,peklo, peklo,, mám také EBV, a je mi hrozně, chci nasadit zpět druhou půlku až se trochu oklepu zase, k tomu chodím na biorezonanci ale je spíš více špatných dnů než dobrých, někdy mi je hrozně a nechápu že to pořád zvládám.. Mám dvě děti a musím fungovat, jinak mě k psychiatrovi posila i rodina.. Nikdo mi to nevěří, antidepresiva mi nepomáhají,, hledám pořád cesty ale někdy už se mi nechce.. Je mi 34 a je cítím se jako duchodce

 21. Lada Švábová napsal:

  Dobrý den, moc děkuji za skvělé články. Boreliozou jsem se nakazila v roce 2005 a přetrvávaly mi celou dobu IgM protilátky. Až v roce 2016, po nadměrné zátěži v práci, se mi začal zhoršovat zdravotní stav. Přibrala jsem, začaly mě bolet kyčle, měla jsem výkyvy nálad a pak se přidala permanentní subfebrilie (kterou jsem narozdíl od Vás nepociťovala) a únava. Všechna vyšetření v pořádku, infektoložka mi řekla, že to žádná infekce asi nebude a že ta únava je asi věkem (bylo mi 35 let). Předepsali mi antidepresiva. Pak se stav zhoršoval už hodně rychle (každý den to bylo horší než den předešlý), únava byla horší, bolesti různých částí těla a hodně špatně se mi chodilo, šlo mi jen se pomaličku šourat. Diagnózu jsem si nakonec stanovila sama a na radu známé začala léčbu tehdy ještě v Luhačovicích. Po antibiotikách a spoustě doplňků přišel herx v podobě brutální únavy a potíží se spánkem. Tehdy mi hodně pomohly infuze vit. C a glutathionu. Když Luhačovice skončily, pokračovala jsem ještě chvíli v léčbě sama a v roce 2018 jsem přešla k dr. Klubalovi. Až po několikátém pulzu Entizolu přišlo něco, co nazývám „generální úklid“, nejprve herx a pak zlepšení stavu a po více než roce jsem v té době otěhotněla a dnes máme zdravou tříletou holčičku. Od začátku roku 2020 antibiotika ani doplňky neberu a jsem schopná fungovat úplně normálně. Vím, že mrcha ve mě stále dříve a že se nesmím fyzicky ani psychicky přepínat, jinak bude zase problém. Moc Vám přeju uzdravení a těším se na pokračování článku.

 22. Martin napsal:

  Ahojte kamaradi, s boreliozou a dalsima zviratkama bojuju cca 10let. Celou dobu u Klubala. Vetsinu casu atb. Jednu dobu jsem se citil vyleceny. Potom jsem zacal sportovat a bylo to zpet.

  Kdyby nekdo chtel pokecat, vymenit si zkusenosti, rad se potkam. Zlin, Ostrava, Brno, jezdim vsude mozne.

  • Luboš napsal:

   Ahoj , tak mam zajem se pripadne setkat . Bydlim nedaleko u Zlina a jsem vcelku vzdy k dispozici . Hledam nejake jine moznosti jak potize lecit a zaroven co komu pomohlo a nebo taky ne ! Ano mam pocit ,ze problem mam zpet . Prubnul jsem na doporuceni jineho nemocneho neco dost extremniho a na nejakou dobu to pomohlo . Tak jak se potkame uvidime .

 23. Jana napsal:

  Ahoj Milane,

  děkuji ti za sdílení tvého příběhu. Tekly mi slzy při čtení, protože to zoufalství, které si prožíval jak ze svého fyzického stavu, tak z toho jak si u doktorů za totálního simulanta důvěrně znám. Přijde mi až neuvěřitelné, že nás je tolik a pořad nedochází ke změně v edukaci lékařů. Můj boj začal v roce 2018, to jsem začala mít záškuby svalu, úzkosti, hrozne bolesti svalů , neuropatii noh a po roce pátrání jsem se dokázala k MUDr. Klubalovi . Ja na rozdíl od tebe na antibiotika reagovala fantasticky. Kromě velké únavy mi téměř nic nebylo a po 50 dnech odešly ty největší problémy a ja byla jak v sedmém nebi. Pak jsem ještě jela chvíli doplňky – houby a byla uz za frajerku, ze to ma za sebou … No jo , až do momentu, co jsem se zasa oslavila a za 2 roky po viroze se mi to reaktivovala a měla jsem nonstop motani hlavy a mozkovou mlhu dva měsíce… To nepřejí fakt nikomu na světě . Ty problémy predtim byli jako prochazka růžovou zahradou oproti tomuto. Pak to přešlo, pomohla hlavne strava, klid, čas a vitaminy. Teď opět – měla jsem pasovy opar a uz 2 mwsice se motám. K doktorum jsem uz ani nesla, nemá to význam . Vlastne jo, byla jsem u obvodaka a napsal mi antidepresiva. To se snad ani nedá slušně komentovat, tak k tomu ani nic víc psát nebudu . Takže opět MUDr. Klubal- jedu 3 týden antibiotik a motani je tak o 60% lepší. Každý den děkuji za to , ze mám minutu klidu bez toho psycho stavu. A děkuji mému tělu , ze chce a bojuje proti těm malým sviním a tentokrat je vyhubím do posledního parchanta. Přeji ti Milane uz jenom zdraví ! Vlastně, to je asi jediná věc, kterou mi infekce do života dali . Je to uvědomění si vděčnosti za momenty , kdy ses jen tak a je ti dobře… Věřím , ze moc dobře víš, co tím myslím ….

  • Milan Pichlík napsal:

   Ahoj,

   díky moc za právu. Mrzí mě, že si něčím takovým procházíš. Je to peklo. Ale věřím (a sám jsem toho důkazem), že z toho existuje cesta ven. Ať se ti daří a je brzo lépe. 🙂

   M.

 24. Martin napsal:

  Ahoj Lubosi, nevim jak Te kontaktovat. Napis mi prosim na bingi@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *