Můj boj s boreliózou přírodní cestou

Tento článek je třetím dílem ke dvěma předchozím článkům mého boje s boreliózou:

Pokud jste tyto díly nečetly, tak doporučuji začít tam.

Od posledního vydaného dílu v mém příběhu léčení boreliózy uplynulo 1,5 roku a co vám budu povídat. Spousta věcí se změnila a s některými z nich bych se s vámi rád podělil.

Jako již v předchozím článku, tak i zde chci upozornit, že se jedná o můj osobní příběh a názory. Nejsem lékař, výživář, bylinkář nebo certifikovaný odborník na cokoliv co se týče zdraví.

Zároveň popisuji cestu, kterou jsem začal řešit před cca 2 lety, a tak nemusí být vše již do detailu úplně přesné.

Předchozí díly byly psané chronologicky podle toho jak jsem postupoval. Vzhledem k tomu, že jsem zkoušel i více věcí zároveň, tak tento díl již není psaný vysloveně chronologicky. Berte to prosím na vědomí.

Nové cesty

Jak jsem již zmínil v předchozích dílech, tak jsem na antibiotikách v různých kombinacích vydržel přes 10 měsíců a moje tělo to již nezvládalo. Cítil jsem, že je třeba nabrat nový směr. Začít se dívat na věci jinou optikou a zkoušet nové věci.

Obecně bych rád připomenul fakt, že je vysoce pravděpodobné, že vám při léčbě boreliózy, koinfekcí a virů nepomůže jeden přístup. Jeden nějaký směr léčby (ať bude jakýkoliv).

Na druhou stranu, když si nějaký směr již zvolíte, tak je třeba na něm nějakou dobu vydržet a pozorovat co s vaším tělem dělá. Neskákat z jednoho přístupu na druhý. Proto berte mojí cestu na řádcích níže jako jednu z možností. Je to pouze inspirace pro vaši vlastní cestu.

Já jsem na své přírodní léčbě boreliózy udělal spoustu chyb (jak se dozvíte na řádcích níže) a vyzkoušel toho opravdu mraky. Proto se vám pokusím popsat jak jsem k tomu přistupoval tenkrát a jak bych to třeba dělal nyní s tím co vím.

Začátky bez antibiotik

Abych byl upřímný, tak jsem se strachem pokoušel antibiotika vysadit na vícekrát. Jednou to bylo někdy přibližně 6 měsíců při braní antibiotického protokolu. Vydržel jsem to přibližně 3 dny, pak se můj stav mírně zhoršil a já se zase rychle vrátil zpět.

Až přehnaně jsem sledoval každý pidi prd co moje tělo udělá a byl z toho vystresovaný, že se zase něco děje, že se něco mění, že něco není jak má.

Osobně si myslím, že to má takto spousta chronicky nemocných lidí s boreliózou. Neustále sleduje každé prdnutí co tělo udělá a pokud je to jen trochu nepříjemné, tak nás to děsí a stresuje.

Na druhý pokus, přibližně v 10 měsících antibiotické léčby, jsem na to šel již s jiným mindsetem. Byl jsem odhodlaný s antibiotiky skončit, protože jsem věděl, že to pro moje tělo není nic dobrého.

Ať to stojí co to stojí.

Logicky přece není možné, aby se tělo uzdravilo na něčem co ho dlouhodobě oslabuje (a to v mnoha směrech). Nastavil jsem si proto plán co začít dělat místo braní ATB (viz. další sekce).

Po prvních 3 dnech se opět dostavily nepříjemné stavy. Bylo to jisté zhoršení stavu, ale bylo to jiné. Některé stávající stavy se zhoršily plus se objevily některé „divné stavy“.

Například jsem několikrát dostal stav podobný situaci, kdy jste vyčerpaní a chybí vám cukr. Nevím jestli se vám to někdy stalo, ale je to stav, kdy se celý klepete, nejde vám přemýšlet, potíte se jak blázen a potřebujete do sebe dostat trochu cukru. Sportovci určitě znají.

Jenomže to bylo ještě o fous horší. Šíleně mi bušilo a bolelo srdce. Z ničeho nic. Brnělo mě celé tělo, byl jsem úplně zmatený a šíleně se potil. Po cca 15 minutách to přešlo jako vlna. A tohle se mi po vysazení antibiotik stalo několikrát během prvních dní a týdnů.

Jednou jsem například šel vyzvednout zásilku pár stovek metrů od bytu a myslel jsem, že se už nevrátím, protože mě potkal tento stav.

Mimo tyto specifické stavy jsem měl samozřejmě stále i další boreliózové symptomy, které mi zůstaly i po 10+ měsících antibiotik. Převážně mě v různých intenzitách trápilo:

  • Bolest a tlak v hlavě
  • Dezorientace a problémy s přemýšlením
  • Brnění končetin
  • Slabost nohou (nemohl jsem někdy skoro ani vyjít schody)
  • Občasné depresivní stavy
  • Úzkosti
  • Potíže s trávením (způsobené pravděpodobně antibiotiky)
  • Únava
  • Pískání v uších
  • Tlak za očima a za nosem
  • Bolest pantů u čelistí
  • Příležitostně rozostřené vidění
  • Nahodilá bolest v krku
  • Mírné bolesti velkých kloubů (ty mě paradoxně často netrápily – neměl jsem pravděpodobně kloubní formu boreliózy, ale spíše neurologickou)

Bylo toho více, ale tohle bylo to hlavní na co si nyní dokáži vzpomenout. Některé symptomy se přidaly nově, některé byly naopak lepší jako například bolavý krk, nateklé uzliny, zvýšená konstantní teplota 37 °C, obrovská ztuhlost šíje apod.

Celkově byl můj stav stále špatný, ale byl nějakým způsobem stabilizovaný. Příznaky se různě točily, ale bylo to pořád ty samé dokola. Pouze občas se objevilo něco nového co jsem ještě neznal.

Zpětně hodnotím, že nejtěžší bylo udělat to rozhodnutí a prostě tu antibiotickou léčku ukončit a vydržet, i když dr. Klubal říkal něco jiného. Ať si to chceme přiznat nebo ne, tak dlouhodobé braní antibiotik je pro naše tělo neuvěřitelné zlo.

Osobně si proto myslím, že člověk při boji s chronickou boreliózou musí někdy dojít do fáze, kdy dlouhodobou antibiotickou léčbu prostě ukončí. Jednoduše musí. Nemůže být na antibiotikách celý život.

Mluvil jsem s lidmi co jsou na ATB dlouhé roky. Osobně mi to přijde neuvěřitelné, ale pokud se na nich cítí lépe, tak pro to mám samozřejmě pochopení. Určitě ale existují i další cesty jak z toho ven.

Někteří lidé trpí tím, že na ATB jim je relativně dobře a po jejich vysazení se jim udělá zase špatně. A tak to různě pulzují. Chvilku s ATB a chvilku bez nich. Tohle nebyl můj případ, ale chtěl jsem to zmínit, protože mi to přijde v komunitě docela časté.

Buhnerův protokol

Dobře, vysadíte antibiotika, je vám zle a nemáte se čeho dál chytit.

Co dělat?

Asi každý člověk, který se kdy chtěl léčit přírodní cestou, tak narazil na bylinný protokol Stephena Harroda Buhnera.

Ani já jsem nebyl výjimkou.

Přečetl jsem si proto pár článků na internetu a hned si začal objednával různé bylinky aniž bych o tom cokoliv věděl více do hloubky. Chtěl jsem se přece rychle začít léčit, a když jsem neměl antibiotika, tak jsem potřeboval nějakou tu berličku v další cestě.

Přece nemohu být úplně bez doplňků stravy!

Toto hodnotím jako obrovskou chybu. Už jsem to zmínil v dřívějším článku, ale když si čtete o nějaké bylince / doplňku stravy na internetu, tak často nabydete pocit, že musí mít úplně neuvěřitelné účinky! Tolik benefitů!

Musíte na to jít jinak..

V první řadě si kupte knihu Healing Lyme:

Pokud neumíte anglicky, tak si jí přeložte přes překladač (i automatické překlady jsou nyní již na solidní úrovni). Tam se dozvíte věci, které v článcích na internetu nejsou. Objevíte bylinky a jejich kombinace, které budou přímo na míru vašim symptomům. Buhner vás protáhne celým poskládáním protokolu a vysvětlí fundamentální principy.

Navíc v úvodní fázi knihy pochopíte, že to čím prochází není nic neobvyklého. Existují pravděpodobně stovky tisíc lidí po světě s příznaky jaké máte vy. Kniha popisuje až neuvěřitelné „nadpřirozené“ chování borelií a dalších koinfekcí v našem těle. Opravdu velmi poučné čtení i mimo samotný bylinný protokol.

Zásadní také je, že v knize objevíte naději, protože Buhner v ní píše, že až 90% lidí se dlouhodobým správným užíváním jeho protokolu uzdraví nebo se jejich symptomy velmi zmírní.

Není ale Buhnerům protokol jako Buhnerův protokol. Od lidí a v různých skupinách často čtu věci jako „jedu Buhnera, ale…“ nebo „nasadila jsem Buhnerům protokol“ apod.

Je třeba ale přemýšlet nad tím v jaké formě protokol užíváte.

Formy protokolu

Jsou v zásadě tyto možnosti:

  • užívání ve formě prášku / tablet
  • alkoholové tinktury 1:5 (doporučení Buhnera)
  • alkoholové tinktury 1:2
  • bezalkoholové tinktury 1:5
  • bezalkoholové tinktury 1:1

Je vám asi jasné, že jen čistě v těchto rozdílných přístupech mohou být zásadní rozdíly z hlediska účinnosti a využitelnosti vaším tělem.

Jaký je nejlepší?

Těžko říct.

Každý z nás má jiné tolerance a bude mu vyhovovat něco jiného. Osobně jsem vyzkoušel všechny varianty. První měsíce po vysazení ATB jsem používal čistě práškové formy, které jsem si rozmýchal do vody. Není to nic chuťově příjemného, ale já s tím nemám problém. Věřím, že někdo více senzitivní by se z toho pozvracel. A to si nedělám legraci. 🙂

Prášková forma je obecně složitější na přepravu, když jedete na pár dní mimo domov. Někdo proto používá kapslové formy. Tam osobně vnímám velký problém v tom, že dané bylinky nemusíte přijmout adekvátní množství, i když se vám zdá, že „jíte spoustu tablet“.

Někteří lidé na borelióze jsou také senzitivní na alkohol. Mají po něm šílené reakce a dělá se jim výrazně hůře i při malých dávkách.

Pro ně mohou být vhodné bezlihové tinktury s glycerinem. Osobně bych zde volil tu cestu silnějších variant v podobě 1:1 a to z důvodu, že glycerin je horší „extraktor“ účinných látek než alkohol. Proto potřebujete silnější poměr, aby množství účinných látek v roztoku bylo srovnatelné nebo vyšší v porovnání s alkoholovými tinkturami.

Důležité je také zmínit senzitivitu. Některým lidem udělají špatně 3 kapky a někdo si dá čajovou lžičku a necítí změnu. A není to o hmotnosti daného člověka. I Buhner v knize popisuje případy, kde 100 kg+ vážícímu člověku dělají problém i velmi nízké dávky určitých bylin.

Buďte prosím opatrní v dávkování a to hlavně v začátcích. Pokud máte silnou reakci, tak snižte dávkování (klidně i pod minimální doporučené) a postupně přidávejte. Poslouchejte svoje tělo a neuspěchejte to.

Můj příklad byl takový, že jsem bylinky snášel relativně dobře (až na výjimky – viz. dále). Začínal jsem na menších dávkách a postupně jsem se propracoval až na poměrně vysoké. To v knize zmiňuje i Buhner, že je třeba se dostat na vysoké dávky (násobně vyšší než doporučené) a na těch vydržet delší dobu.

Každý ale tu cílovou dávku bude mít individuální podle snášenlivosti celého mixu bylinek. Proto jsem nejdelší dobu užíval nejsilnější alkoholové tinktury 1:2. Jednoduše mi vyhovovaly. V menším množství jsem pozřel více účinných látek.

Co bych dále doporučil je bylinky najíždět postupně. Tzn. začít jednou bylinkou a brát jí například 3 dny a až poté k ní přidat další a takto postupně pokračovat. Pak bych zůstal na celé cílové formuli třeba týden a až poté bych postupně zkoušel zvyšovat dávky.

Osobně jsem to také přesně takto dělal. Vím, že člověk se chce „začít uzdravovat“ co nejdříve, chce rovnou nasadit nejvyšší dávky a celý protokol, ale nedělejte to.

Touto metodou snadno poznáte, že vám třeba nějaké bylinky nesedí, budete přesně vědět která to je a bude jí moci nahradit. Buhner v knize k vybraným bylinkám zmiňuje i další alternativní, které je možné použít.

Nicméně to, že máte na bylince nějakou reakci nemusí nutně znamenat, že je pro vás špatná. Popis obvyklých reakcí je opět popsaný v knize. Jak sami cítíte, tak je to takové hraní a hledání optima, které vám bude vyhovovat. Herxové reakce nemusí být v začátcích nic neobvyklého.

Dával bych si také pozor na játra. Sám jsem měl na bylinných protokolech zvýšené jaterní testy (což má někdo na borelióze i normálně a o to větší by si měl dávat pozor). I to je jeden z důvodů proč bych byl opatrný a vše najížděl postupně. Viz. co jsem psal výše.

Já jsem osobně k protokolu používal extrakt z ostropestře mariánského. Chvíli jsem také užíval komerční produkt Essentiale.

Jaké bylinky jsem používal

Za celou dobu jsem jich vyzkoušel celou škálu. Vlastně skoro všechny co byly v knize. 😀

Nicméně tyto 3 základní byly vždy součastí:

  • Japanese Knotweed
  • Andrographis
  • Cats Claw

Bruhner je označuje jako tzv. „core protocol“. Asi největší pozornost v knize klade na Japanese Knotweed. Pozor na Andrographis, který je v práškové podobě peklo. Neuvěřitelně hořká bylina.

Jak jsem již psal, tak další bylinky jsou hodně individuální. Proto vypíšu níže vypíši některé z těch, které jsem zkusil, a které mi přišly zajímavé.

  • Gou Teng
  • Eleuthero
  • Salvia
  • Chinese Skullcap
  • Cryptolepis
  • Houttuynia
  • Lékořice
  • Ashwagandha
  • Korean Ginseng
  • Pine Polen
  • Kudzu
  • Cordyceps
  • Rhodiola

O jejich účincích by se tady dalo popsat několik A4 a to není předmětem. Pouze vyzdvihnu, že například Houttuynia mi i při dávce pár kapek způsobovala příšerné bolesti hlavy. Byla to jedna z těch bylin, které jsem nemohl tolerovat a dlouhodobě jsem u ní nevydržel. Naopak asi nejdéle jsem ke core protocolu vydržel s Cryptolepisem.

V určitých fázích jsem bral i 10 bylinek najednou a to už je docela divočina. Přijde mi to jako zbytečný extrém, ale víte jak to je. Chtěl jsem se prostě uzdravit a čím více bylinek, tak tím větší šance se uzdravit ne? 🙂 Samozřejmě je to nesmysl, ale vysvětlujte to zoufalému a nemocnému člověku.

Zdroje

Tohle vnímám jako nejdůležitější sekci celé části o Buhnerovo protokolu.

Je EXTRÉMNĚ důležité od koho (z jakého zdroje) budete bylinky kupovat.

Je obrovský rozdíl mezi bylinkami sbíranými přímo v přírodě mimo civilizaci a uměle vypěstovanou bylinkou někde na velkofarmě.

Podívejte se na příklad Ashwagandhy. Můžete na internetu najít kapsle za 200 Kč a za 1000 Kč.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Primárně v tom co vlastně daná kapsle obsahuje a odkud pochází. U Ashwagandhy má nejvyšší hodnotu její kořen. Jenomže obvykle u levnějšího balení najdete v tabletách i nadrcené listy, stonky apod. Tedy části, které pro vás nemají takovou hodnotu.

Samozřejmě použijte selský rozum. Cena není jediný faktor, ale je to dobrý úvodní filtr.

Lidé co tohle neví, tak si myslí, že berou Ashwagandhandu a ta jim nefunguje / nemá na ně účinky. Tohle bude pravděpodobně jedna z příčin.

Druhý velmi důležitý pohled je to kolik vitamínů, minerálů a účinných látek v dostupné formě daný zdroj bylinky obsahuje.

Jak jsem již psal, tak divoce sbírané bylinky budou sice dražší, ale takových látek budou mít daleko více a budou pro vás mít daleko větší přínos.

Nyní nenarážím na to, že bylinka musí být sbíraná při měsíčku za 5 min dvanáct, když je měsíc v úplňku, aby byla účinná. O tom to vůbec není.

Tyto wild harvest zdroje budou mít obvykle menší množství těžkých kovů a dalších potenciálně toxických látek.

Já osobně jsem téměř celou dobu používal bylinky od Lymeherbs z Polska. Jednoduše proto, že mají rychlou dopravu a velký výběr.

Nicméně dnes už bych si je nevybral. Raději bych si připlatil za některý ze zdrojů, které doporučoval sám Buhner jako například Green Dragon Botanics – https://greendragonbotanicals.com/ (další jsou v knize).

U Lymeherbs mám problém s tím, že neznám původ bylinek, jak jsou dané tinktury vyráběny, zda nejsou znehodnoceny nějakými pasterizačními / výrobními procesy a z jakých částí daných bylinek to vyrábějí.

Je jasné, že 100% jistí si být nemůžete nikdy, ale osobně bych vkládal větší důvěru ve zdroje, se kterými sám Buhner léčil lidi desítky let. A ruku na srdce, asi jen málo boreliózou nemocných lidí je odborníků na bylinky, aby našli podobně ověřené zdroje.

Jak jsem se na protokolu cítil

Protokol jsem bral dohromady skoro 2 roky v různých obměnách bylinek. Nicméně 3 bylinky z core protocolu jsem bral téměr pořád a jen jsem různě přidával / ubíral různé další bylinky v čase. Měnil jsem také formu a skončil nakonec u silných 1:2 alkoholových tinktur, které mi vyhovovali nejvíce.

Nepociťoval jsem žádné velké herx reakce, ale vždy jsem na sobě cítil, když jsem bylinky do sebe kopnul. Citelnou změnu jsem začal vidět po přibližně půl roce soustavného užívání. Není to tedy určitě žádný magický protokol, kde byste se za měsíc uzdravili. Konzistence a trpělivost je klíč.

Zvláštní byl pro mě cca rok braní bylinek a dále. Začal jsem pociťovat, že mi začínají vadit vysoké dávky, protože se mi začalo dělat „divně“ špatně vždy když jsem si vzal další dávku.

Dospělo to až do bodu, kdy jsem musel spoustu bylinek vysadit a snížit dávkování. Poslední půl roku už jsem byl jen na core protocolu + cryptolepisu. Jak už mi začínalo být lépe a začal jsem být více aktivní, tak jsem začal pociťovat, že při zvýšené fyzické aktivitě mi bylinky nedělají dobře. Motala se mi hlava, bušilo více srdce apod.

Zkusil jsem je proto postupně kompletně vysadit a moje fyzická výkonnost jde od té doby jen nahoru.

V době psaní článku jsem již 8 měsíců bez bylinek a je to super. Na základě vlastní zkušenosti připomenu znovu fakt, že užívání bylinek je hodně individuální a pocitová záležitost. A jak vám píši v dalších částech tohoto článku, tak celý bylinný protokol je jen dílek skládačky.

Není to něco na co byste se měli spolehnout na 100%. Určitě to není jediná věc, která vás vyléčí.

Strava

Tohle téma by bylo na samostatnou knihu, protože je neuvěřitelně komplexní.

Se stravou je to obecně těžké a to obzlášť v situaci, kdy je člověk nemocný.

Sám jsem měl první rok tendenci se pořád „odměňovat“ a jíst vlastně na co jsem měl zrovna chuť.

Jednoduše jsem se nechtěl ještě trápit omezováním v jídle, když mě bolelo celé tělo a myslel jsem, že umřu další den.

Poznáváte se v tom? 🙂

Pokud jste četli můj první článek, tak víte že jsem sportovec a vždy jsem si na stravě zakládal. I přes to všechno mě to strhlo a nějak jsem stravu během prvního roku léčby moc neřešil. Tohle určitě není správný přístup jak se léčit a i já jsem to pochopil.

Musím vám prozradit důležitou věc. Vlastně to nejdůležitější z celého článku.

Strava je alfa a omega celé léčby. Zopakuji to ještě 1x. Strava je alfa a omega celé léčby!

Ne, nejsou to bylinky, nejsou to doplňky stravy, není to „zázračná“ kůra včelím bodnutím nebo cokoliv dalšího co jste si vygooglili. A to bez ohledu na to v jaké fázi léčby se aktuálně nacházíte.

Je to věc která mi ze všeho nejvíce pomohla. Bylinky jsou dobrá berlička a pomocník. Je třeba ale vyřešil základy jako první a na tom stavět dál.

Se stravou je obecně problém, že víceméně každý s kým mluvíte vám řekne „já jím přece zdravě“.

Je to hrozná hra na ego, ale je třeba si to přiznat. Je vysoce pravděpodobné, že jíte sračky každý den a to celé brzdí váš uzdravovací proces. Omluva za upřímnost, ale tak to prostě je.

Co vnímám jako největší překážky ve správném stravování

Jak jsem již napsal, tak v první řadě je to naše ego. Nejsem schopni si přiznat, že to jak jíme je prostě špatně. To je první věc, kterou musíte překonat.

Za druhé to bude naše lenost. Moderní člověk je neuvěřitelně líný cokoliv řešit. Natož stravu. Jíme každý den v restauracích, nepřemýšlíme nad tím co jíme, jen to jak si pochutnáme. Chuť a blaho v puse je to primární co nás zajímá.

Třetím bodem budou různé, někdy až protichůdné informace o stravování. A to jak v mnohých knihách, tak hlavně na internetu. Zde je velmi těžké pro laika rozeznat pravdu od bullshitu.

Čtvrtým a nejzásadnějším bodem je to, že jíme produkty a ne potraviny.

Podívejte se třeba na složení moderního chleba:

Nebo je libo třeba výrobci deklarovaný „zdravý“ chléb bez lepku?

Tohle vám přijde normální?

Jak můžete pak po tělu chtít, aby se uzdravilo, když do sebe budete denně dávat takovou chemku. A to je to „jen“ chleba!

Proto mám ke stravování jedno zásadní doporučení, kterým se řídím celý život:

Jezte potraviny, ne produkty.

Základní pravidlo – pokud musíte u nějakého produktu číst složení, tak je vysoce pravděpodobné, že pro vás nebude vhodný. Správně stravování určitě není o tom, že musíte strávit v obchodě 2 hodiny, stresovat se z toho co si vlastně můžete koupit a přečíst složení půlky produktů v obchodě. O tom to určitě není.

Já se ve stravování dlouhé roky inspiruji od člověka, který si říká Adam Raw. Přečte si například tento jeho starý článek o stravě. Doporučuji také toto video na YouTube. Je to směr stravování, který mi dává smysl, a který mi jednoznačně pomohl se uzdravit.

Posledním pátým bodem, který vnímám jako největší překážku, je naše přesvědčení, že tak jak jím já, tak přece jedli i moji předci!

Jenomže uvědomte si jednu věc. Máslo, které si dnes koupíte v obchodě není to, které měla vaše babička na vesnici z domácí produkce. Maso, které je plné antibiotik a růstových hormonů není to, kterým se živili naši předci. A to i přes to, že na první pohled vypadají úplně stejně.

Moderní zemědělská půda je plná chemikálií, aby na ní vůbec ještě něco rostlo. Obsah minerálů a vitamínů v plodinách, které na takových polích rostou je úplně jiný než byl před XX lety u našich předků.

Jasně, dožíváme se v průměru delšího věku než naši předci, ale žijeme opravdu o tolik kvalitnější poslední fáze života? To, že se dožijeme v průměru o X let více, ale z toho budeme posledních X let ležet v nemocnicích, brát desítky prášků a přežívat přece není plnohodnotný aktivní život. Takhle přece žít nechcete.

A čím dříve vám dojde, že strava má NEJVĚTŠÍ vliv na degenerativní onemocnění v naší společnosti, že to je primární důvod proč máme plné nemocnice a tolik nemocí zažívá doslova epidemie.

Alergie

Zamyslete se například nad alergiemi. A to nejen na potraviny, ale třeba i na pil, prach a další. Myslíte si, že je měly v takové míře naše babičky a dědové? Že bylo tolik alergií na lepek a laktózu? Ani náhodou! Čím to asi je? 🙂

Smutné je to hlavně u dětí. Právě u dětí jsou tyto alergie již naprostou epidemií a skoro každé z jich už dnes nějakou má. To přece není normální. A jedním z důvodů je určitě strava jejich rodičů ještě před početím.

Jak může máma porodit plně vitální a zdravé dítě, když je jí strava postavená na vysoce zpracovaných produktech, pasterizovaný mléčných výrobcích, uměle vyhnaném rozpékaném pečivu bez kvásku a vysokém příjmu cukru?

Taková strava vede k demineralizaci našeho organizmu, tvorbě zánětů, nerovnováze mezi omega mastnými kyselinami, vzniku alergií a takto bych mohl pokračovat.

Alergie souvisí i s naším kontaktem s přírodou, který je stále méně častý díky našemu městskému životu. Určitě tam nehraje roli pouze strava. Ale o tom třeba až někdy příště.

A teď si vemte tento moderní způsob stravování člověka plný cukru, rafinovaných rostlinných olejů, prázdných potravin bez vitamínů a minerálů a zkombinujte ho se stresem, žitím ve městech plných smogu, minimem pohybu a nedostatkem spánku.

Nechci tady malovat čerta na zeď, ale jak se v tomto chcete uzdravit z nějaké nemoci?

Vím, že to co píšu na těchto řádcích nesouvisí přímo s boreliózou, ale považuji za zásadní to uvést.

Rozhodně nejsem žádný ezoterik, objímač stromů, ezo experimentátor co líže žáby, abych se „vyčistil“ nebo dement lepící se k silnici kvůli ekologii, ale borelióza mě něco naučila. Nejsme jako moderně žijící lidé již absolutně v harmonii s přírodou. A právě náš čím dál menší kontakt s přírodou má obrovský vliv na alergie a náš imunitní systém obecně. Všechno to nás oslabuje a brzdí naše uzdravování.

Intolerance

Ale zpět k příběhu. Pár týdnů po vysazení antibiotik jsem si všiml zajímavé věci, kterou jsem předtím tolik nevnímal. Začal jsem poznávat, že některá jídla mi velmi přitěžují. A to i papírově zdravá jídla!

Borelióza totiž působí negativně na náš imunitní systém a časem vznikají nejrůznější intolerance na různé tipy potravin. A podle mého názoru na tomto má velký podíl i dlouhodobé braní antibiotik, které tento problém ještě prohlubuje. Bez ohledu na to kolik probiotik do sebe sypete.

Hlavní problémy obvykle bývají:

  • Laktóza
  • Lepek
  • Histamin

Případně další typické alergeny jako oříšky, sója nebo paradoxně fermentované produkty, zrající potraviny apod. Je to hodně individuální.

Osobně jsem měl s histaminem takové problémy, že mi vadila i teplá sprcha. Cítil jsem se pak úplně nepoužitelný, svědělo mě tělo, motala se mi hlava, brněly mě prsty a nohy atd. Histaminou reakci tedy nemusí vyvolat jen jídlo. Zkuste na sobě podobné jevy pozorovat (o histaminu viz. dále).

K intolerancím bych ještě rád dodal, že vůbec nepotřebujete jejich potvrzení nějakým testem. Tyto testy obvykle stejně nebývají přesné (znáte to z diagnózy boreliózy). A pokud už vám vyjdou pozitivně, tak vám doktoři nebudou schopni stejně doporučit adekvátní vyváženou stravu. Informace pozitivity z testu vám toho tedy stejně moc nepřinese. Raději se soustřeďte na to, zda vám náhodou některé potraviny nedělají hůře než jiné.

Jak tedy jíst správně?

Tohle je hrozně těžká otázka a pro každého z vás bude existovat jiná cesta.

Já vám mohu doporučit člověka, kterého jsem vyzkoušel já. Jmenuje se dr. Tomáš Soukup z GoMango.cz, který sídlí v Hradci Králové.

Není to obyčejný doktor jakého byste čekali. Žádný bílý plášť, žádné předepisování léků. Tento člověk pomáhá lidem tak jak se skutečně má. Správnou stravou a pohybem.

Není to takový ten typický „fitnessák“ co vám napíše nějaký tabulkový jídelníček, spočítá nějaký příjem makro živin a hotovo. Tento člověk ví co je borelióza, chápe jaké věci to dělá našemu tělu a jak moc to dokáže rozhodit imunitu.

Jak jsem na něj přišel? No, dost jsem osobně studoval jednotlivé tipy silně restriktivních diet, se kterými měli lidé v zahraničí skvělé výsledky. Typicky carnivore a správná alkalická ketodieta (ne ten bullshit s jídly v pytlíčkách co můžete vidět v reklamách). Do toho přerušované hladovění a další věci.

I přes know-how, co si myslím, že mám, tak jsem stejně chtěl nějakého průvodce na této cestě. Chtěl jsem vědět, že ten směr kterým půjdu bude správně. Proto jsem potřeboval odborníka co bude chápat můj problém a nebude to jen nějaký „výživový terapeut“ co vám tabulkově dá jídelníček. To není léčení, to je dělání z lidí debily a tahání z nich peníze.

Vůbec totiž nejde o nějaký jídelníček nebo počítání bílkovin, sacharidů a tuků ve stravě. Jde o přístup jakým byste se měli stravovat a to s co nejvyšší prioritou na cíl, který máte (uzdravení se) a s minimem stresu.

Pro spoustu lidí může být změna stavování dost stresující a to je nakonec snad ještě horší než kdyby jedli to samé co předtím.

A jak se znám, tak já osobně bych ve stresu byl, protože bych si stále nebyl jistý, zda to co dělám je optimální. Proto jsem napsal příspěvek na FB a dostal jsem právě doporučení na pana Soukupa.

I přes to, že jsme řešili primárně stravu, tak mi pan doktor pomohl zodpovědět i nějaké moje další otázky týkající se boreliózy, prošel se mnou v rychlosti moje výsledky testů a z hlediska jídla mě nasměroval.

V zásadně se v začátku jednalo o hodně restriktivní přístup ke stravě a volbě potravin. Focus byl na potraviny s nízkou hladinou histaminu. Moje testy totiž jasně ukazovaly nedostatek tzv. DAO.

Níže příklad mého výsledku testu:

Jak takový restriktivní přístup vypadá:

a

Ne všechny potraviny na seznamu výše automaticky znamenají, že jsou pro vás vhodné.

Upřímně jsem absolutně do té doby netušil co histamin je. Hodně mi v pochopení pomohl tento web:

https://aspoonofhistamine.com/ (je česky)

Spousta užitečný informací, vysvětlení mechanizmů, příklady receptů, doporučení na knihy a dalších XY důležitých věcí. Například pochopíte, že i jednotlivé kmeny v probiotikách, které lidi na borelióze do sebe hrnou po kilech, mohou být problematické a zvyšovat hladinu histaminu.

Histamin dokáže způsobovat v některých případech dost podobné symptomy co borelióza. Brain fog, desorientace, brnění končetin, problémy s přemýšlením, zažívací problémy, svědění, vyrážky, bolesti hlavy atd.

Určitě také nechci říct, že právě vy musíte aktuálně mít histaminovou intoleranci a musíte jít touhle cestou. Jak jsem již napsal několikrát, tak toto je cesta, kterou jsem šel já. Je vysoce pravděpodobné, že vám pomůže něco trochu jiného. Mějte to na paměti.

Nicméně ten přístup ke stravování, který se vám zde velmi zjednodušeně snažím předat, vám určitě neuškodí. Naučíte se přemýšlet nad tím co jíte a to je velmi důležité.

Ale abych byl trochu více konkrétní. Co jsem tedy jedl? Níže máte příklad potravin z mého jídelníčku.

Ve vodě vařená zelenina (téměr vůbec jsem nejedl čerstvou):

  • BIO brokolice
  • BIO květák
  • BIO řapíkatý celer
  • BIO mrkev
  • BIO fazolky
  • BIO pórek (hlavně k masu do hrnce)

Zdroje bílkovin:

  • BIO kuřecí stehna (je tam více minerálů a vitamínů než v čistém kuřecím prsu)
  • BIO hovězí (různé části)
  • Divoký losos (v malém množství, pozor na původ – nekupovat produkce z umělých farem)
  • BIO vepřové (v malé míře)
  • Domácí vejce
  • Červená čočka (v menší míře)

Přílohy (v menší míře):

  • Domácí brambory
  • BIO jasmínový rýže
  • BIO quinoa (v menším množství)
  • Jáhly
  • BIO rýžová kaše
  • BIO jáhlová kaše

Ovoce a sladidla:

  • Borůvky
  • Ostružiny
  • Maliny
  • Jablka (pouze čerstvě rozvařená z domácích jablek a v sezóně)
  • Domácí med (max. čajová lžička denně)
  • Černá melasa (max. čajová lžička denně)

Používané tuky:

  • Farmářské sádlo
  • Farmářský hovězí lůj
  • BIO máslo (kozí i kravské)
  • Grass fed ghee
  • BIO kokosový olej
  • BIO olivový olej (studená kuchyně)
  • BIO lněný olej (v malém množství, pouze studená kuchyně, uchovává se v lednici)

Pokud je to možné, tak vybírat z české produkce, když je sezóna a nebo pak mražené mimo sezónu. Vše v bio kvalitě. Ověřujte si vždy původ. Bio určitě není vždy zárukou kvality. Někdy je to spíš blio. Nicméně určitě jsou i skvělé potraviny z farmářské produkce, které bio štítek nemají. A to z mnoha důvodů, které nemusí mít vliv na kvalitu dané potraviny.

Jako koření používám pouze bylinky a mletou mořskou sůl bez přidaného jódu. Žádné směsi koření, žádné omáčky z polotovaru, žádné kupované majonézy / kečupy / hořčice, žádná umělá dochucovadla, žádné šunky, žádné sušenky, žádné pasterizované mléčné výrobky, žádné pečivo, žádné slazené nápoje, žádný alkohol.

Pití:

  • Pramenitá voda (určitě ne z kohoutku)
  • Bylinné čaje (ne ovocné, ty jsou plné umělých barviv)
  • Bílinská kyselka

Toto určitě není vyčerpávající list všeho. Spíš jen příklad, abyste měli představu.

Odkud všechny tyto potraviny sehnat, když v běžných krámech nejsou? Logicky, nenakupujte v běžných krámech. 🙂

Osobně nakupuji již téměř výhradně online na Rohlíku a na Scuku. Případně z lokálních farmářských obchodů ve svém okolí, vajíčka od sousedů z vesnice co máme chalupu apod.

Může se vám to zdát extrémní, můžete se mnou nesouhlasit a to je v pořádku.

Triky moderní stravy

Nechci tady úplně rozebírat různé filozofie stavování, ale toto považuji za důležité zmínit.

Dnešní moderní člověk má pocit, že když něco obsahuje bílkoviny, tak je to zdravé. Je to trik, který potravináři rádi využívají. Například vezměte obyčejnou sladkou sušenku plnou bordelu a dejte do ní trochu syrovátkového proteinu. BUM! A máte na světě „zdravou“ proteinovou tyčinku, kterou s radostí dáte i dětem.

Za chvíli budeme mít i proteinové brambůrky, které nám v reklamách budou tlačit, že jsou přece zdravější než ty předtím!

Pak tady máme ideály a představy o potravinách. Vezměte si například kupovaný kečup, který je dobarvovaný umělými barvivy, plný nezdravý konzervantů a přísad? Jak pak máme dětem vysvětlit, že takto normální kečup prostě nevypadá a ani nechutná.

Dalším příkladem je losos. Myslíte si, že pravý divoký losos má tak oranžovou barvu jako ten co vidíte v krámech z umělých farem? Ani náhodou.

A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Nenechte se prosím ošálit nesmysly a učte svoje děti co je opravdové jídlo. Jděte jim příkladem.

Pokud vás téma stravy zaujalo, tak doporučuji tyto dvě knihy:

  • Výživa a fyzická degenerace od dr. Wastona Price
  • Vyživující tradice od Sally Fallon

Doplňky stravy

Možná to bude znít trochu kontroverzně, ale já osobně věřím, že od určité fáze je borelióza čistě imunitní problém.

Není to o tom dostat z těla „poslední borelii“ a pak už budete zdraví.

Zastávám názor, že boreliózu si v sobě nosí většina populace. Stejně jako spoustu dalších onemocnění. Je to ale náš imunitní systém, který je drží pod pokličkou. Vy potřebujete znovu vybudovat harmonii vašeho imunitního systému s vaším tělem. Potřebujete znovu nakopnout vaší imunitu (a mnohdy i psychiku).

Celé se to samozřejmě řekne lehce a těžko dělá. Jen si uvědomte, že nebojujete proti vymýcení borelie z těla. Chcete se primárně uzdravit.

Ale zpátky k doplňkům stravy…

Když si googlíte informace o nějakém vitamínu, bylince nebo obecně doplňku stravy, tak máte pocit, že to z vás udělá boha! Že vás přece musí zachránit za pár dní, když to má takové blahodárné účinky.

U komerčních chemických doplňků stravy je to logické. Jde tam primárně o marketing a o to, abyste si kupovali jejich produkty, které obsahují nejvyšší hladinu toho a mají největší počet látek tamtoho atd.

Je to celé jeden velký farmaceutický byznys, ale to je téma, do kterého bych nechtěl zabředávat, aby mě tady někteří jedinci neobvinili z konspiračních teorií. 🙂

Primárně vám chci říci to, že nepotřebujete drtivou většinu doplňků stravy.

Samozřejmě i já jsem byl v začátku léčby hlupák, který si myslel opak.

Vyzkoušel jsem snad každý doplněk stravy co vás napadne. Myslel jsem si, že doplňky stravy jsou ten game changer, který mi pomůže se uzdravit, který mi pomůže lépe detoxikovat, který mi pomůže… Vždy jsem si to uměl nějak obhájit.

Často jsem si říkal: „ale tak já to vyzkouším, třeba mi to konečně pomůže“. Znáte to? 🙂

Když jsem občas viděl ty palety doplňků stravy co lidé užívají, tak mi to hlava nebrala. Nicméně pokud si myslíte, že vám to pomáhá a dělá dobře, tak je samozřejmě berte dál.

Třeba objevíte něco co vám zmírní některé příznaky a i to je určitá úleva. Chci vám jen naznačit, že existují třeba i jiné a lepší cesty.

Například já osobně nyní v různých obměnách užívám:

  • Pergu (fermentovaný včelí chléb)
  • Včelí mateří kašičku (nedá se brát dlouhodobě, proto cykluji)
  • Olej z tresčích jater (kupoval bych pouze top kvalitu jinak to může udělat více škody než užitku)
  • Shilajt
  • Pine pollen
  • KSM 66 Ashwagandhu
  • Černý česnek
  • Oreganový olej

Opět to berte prosím jako příklad. Není to vyčerpávající seznam všeho. A také to určitě není doporučení, že přesně toto musíte brát, abyste se uzdravili.

Všimli jste si u toho seznamu jedné věci?

Nic z toho nejsou konvenční doplňky stravy. Když se nad tím zamyslíte, tak jsou to vlastně potraviny. Žádné chemicky izolované nesmysly. Všechny tyto potraviny mají jedno společné. Jsou to přírodní elixíry s obrovským množstvím různých vitamínů, minerálů a stopových prvků.

A v tom je přesně ten „trik“. O tom to celé je.

Jak jsem již psal, tak borelióza a dlouhodobá antibiotická léčba může vyvolat nejrůznější potravinové senzitivity a intolerance. Naše tělo pak má problém do sebe ze stravy dostat dostatečné množství důležitých vitamínů a minerálů. To pak vede k dalším problémům, které váš stav ještě zhoršují. Vaše tělo nemá totiž dostatečnou sílu a potřebné ingredience pro správnou regeneraci.

Čím déle jste nemocní, tak tím více můžete začít být deficitní na některé důležité vitamíny a minerály.

S tím pak také souvisí špatná detoxikace organizmu, nízká schopnost zbavovat se těžkých kovů, vysoká senzitivita na plísně, vznik alergií atd.

Jednoduše jeden velký začarovaný kruh, který musíte co nejdříve zastavit! Jen tyto věci sami o sobě vám mohou způsobovat neuvěřitelné problémy. Natož pak ještě v kombinaci s boreliózou a koinfekcemi.

A jsou to právě alkalizující superpotraviny v přírodní nativní podobě, které vám pomohou. Ne tablety multivitamínu.

Z „tradičních“ doplňků stravy pak užívám:

  • Vitamín D3+K2 v MCT oleji (kapky)
  • Vitamin C

Někomu může déčko dělat při nemoci špatně. Mě také v určité fázi dělalo. Nicméně jsem přesvědčený, že to je velmi důležitý vitamín. Vlastně jeden z nejdůležitějších. Pokud vám bude dělat problémy, tak zkuste nižší dávkování. Klidně i jednu kapku denně (1000 UI) a pak postupně drobně navýšit. Dělal jsem to stejně. Obvzlášť v ročních obdobích s nedostatkem sluníčka beru tento vitamín denně.

Pokud již budete chtít nějaké doplňky stravy kupovat (nebo jiné „zázračné produkty“), tak si dávejte velký pozor na jednu věc.

Jako nemocní a zoufalí lidé jsme nejlepší cílová skupina. Jsme velmi snadným terčem perfektního marketingu nejen farmaceutických firem, protože se prostě chceme rychle uzdravit za každou cenu a ten jejich produkt zní přesně jako něco co potřebujeme! Neutrácejte vaše drahocenné peníze za nesmysly.

Velmi dobře si rozmyslete, zda to co si aktuálně kupujete má pro vás opravdu hodnotu a nebo je lepší to investovat třeba do stravy, saunování, masáží nebo dalších jiných směrů léčby.

Prostředí

Dalším zásadním bodem je prostředí, ve kterém žijeme. Je velmi časté, že lidé na borelióza mají extrémní reakce na plísně. Například vlhkost v domě (typicky na kamenných chalupách) nebo i plísně na jídle. Osobně mi stačilo, když bylo něco plesnivého v lednici a hned mě to „chytlo za frňák“ a začala se mi motat hlava.

Možná se vám to zdá jako přecitlivělá reakce, ale je třeba si uvědomit, že jako lidé s boreliózou jsme vysoce senzitivní na spoustu věcí, které jsou pro zdravé lidí úplně bez problému.

Tzn. moje doporučení je netrávit dlouhou dobu ve vlhkých kamenných domech, nevětraných prostorech a místech, kde víte že se může vyskytovat plíseň. To je základ.

V této věci si nastuduje co je MCAS (Mast Cell Activation Syndrome). V češtině aktivace žírných buněk.

Jak jsem již psal v části o stravě, tak jsem měl reakce i na pil a nebo v silně prašných prostředích. Například jsem jednou dorazil k rodičům na chalupu, kde byla čerstvě posekaná tráva na zahradě a dostal jsem okamžitě takovou svědivou reakci:

Často jsem měl i svědivé rudé vyrážky na těle způsobené chemickým mýdlem:

Nebo tuto vyrážku, když jsem se snažil něco umýt Savem:

Nebo silnou reakci po osprchování horkou vodou:

Často mě trápila i pocitová tělesná teplota (na to má vliv právě MCAS). I přes léto jsem měl prostě situace, kdy jsem se klepal zimou, když ostatní byli v tričkách na pohodu. Měl jsem často neuvěřitelně studené nohy a ruce. Opět jsem s tím nikdy dříve neměl problém. Termoregulace mi vůbec nefungovala.

Po vysazení antibiotik bylo moje tělo hodně nevyrovnané a rozpulzované. Nikdy jsem s alergiemi neměl potíže a najednou tohle.

Žádné konkrétní kroky jsem v léčbě alergií neudělal. Žádné prášky jsem nebral. Reakce jsem měl v čase mírnější a mírnější. Tělo se s tím postupně vyrovnalo samo, ale trvalo to více než 1,5 roku. Pro vás je zásadní informace, že se to prostě může stát a nemusíte kvůli tomu zbytečně bláznit (pokud vám to nezpůsobuje vážné zdravotní komplikace).

Měl jsem obrovské problémy hlavně na podzim a v zimě, kdy kolují nejrůznější nemoci. Nemohl jsem vůbec jezdit MHD v těchto obdobích, protože jsem se pak vždy cíl hrozně. Měl jsem přecitlivělé reakce každou chvíli. Bolesti hlavy od rýmy, ucpané dutiny, zvýšená teplota, zimnice, slabost, bolesti v krku, bolesti svalů, únava atd. Tohle vše klidně i několikrát do měsíce. O třech prodělaných covidech se skoro 40 horečkami ani nemluvě.

Vyčerpávající záležitost. Imunita naprosto nefunkční i přes dopováním vitamíny (viz. část o stravě doplňcích stravy).

Nicméně i přes tyto reakce jsem se snažil trávit dost času venku a ideálně mimo město. Čerstvý vzduch je skvělý lék a to i na psychiku. Občas je třeba se i přes bolesti pushnout a vyrazit někam ven. Dělá to zázraky.

Já jsem v tomto docela extrémista a upletl jsem si na sebe pořádný bič. Koupil jsem menší zemědělskou usedlost a tu začal po víkendech vyklízet a dávat do cajku. Musím říct, že to fungovalo skvěle. I když jsem se necítil úplně ok, tak jsem tam prostě jezdil, protože jsem měl domluvené lidi atd. Není to strategie, kterou bych doporučil každému, ale mě to fungovalo. 🙂

Chemie v našich životech

Tohle je velké téma a opět ho považuji při léčbě boreliózy za velmi zásadní. Jak jsem již psal několikrát, tak jsem na borelióze měl přecitlivělé reakce na spoustu věcí. A „běžná“ hygiena mnohdy nebyla výjimka.

Rozhodl jsem se proto udělat radikální krok, který jsem chtěl udělat již v období, kdy jsem byl zdraví, ale nějak jsem se k tomu nedostal.

Začal jsem ze svého života eliminovat chemikálie.

Jako lidé totiž žijeme v iluzi, že naše kůže je nějaká bariéra, přes kterou se nic nedostane. Že všechna ta krásně voňavá chemická mýdla, deodoranty, kosmetika a další nesmysly je něco co se „do nás“ nedostane. Opak je pravdou.

Jak jsem na to šel?

Začal jsem tekutým mýdlem, které jsem nahradil za tuhé mýdlo na bázi olivového a kokosové oleje.

To samé jsem udělal se šampónem, který jsem nahradil za tuhý s daleko lepším přírodnějším složením.

Dále jsem se zbavil zubní pasty s fluoridem. Nemám v úmyslu dávat si pravidelně do úst něco co je jed (a to i v menších dávkách). 2 roky používám pasty bez fluoridu a výsledek? Úplně stejný (možná spíš lepší) než u běžných zubních past.

Přestal jsem kompletně používat všechny typy moderních deodorantů. Je to zlo. Používám pouze směs s přírodními esenciálními oleji.

Přestal jsem kompletně používat chemické voňavky na tělo.

Přestal jsem používat běžné prací prášky, které mi způsobovaly alergické reakce. Raději jsem zařadil dětské hypoalergení varianty buď bez vůni a nebo s vůněmi esenciálních olejů.

Přestal jsem používat tradiční mycí prostředky na nádobí, ale raději zařadil přírodnější varianty.

A takto jsem postupoval dál a dál.

Smrděl jsem a cítil se nekomfortně? Ale kde pak.

U kosmetiky a hygienických přípravků mi nejde vůbec u ekologii jak se některé značky v této oblasti prezentují. Jde mi hlavně o složení, které co nejblíže vychází v přírodních a neškodných látek. A pokud je to možné, tak nějaký přípravek ideálně eliminuji úplně.

Samozřejmě i tyto „přírodnější“ produkty jsou stále do jisté míry chemické. Ono to jinak ani nejde. Nicméně osobně věřím tomu, že jejich dlouhodobě negativní dopad na naše zdraví je daleko nižší oproti běžným produktům.

Je logické, že některé tyto produkty nejsou tak účinné jako jejich tradiční bráchové, ale to mi osobně nevadí. Člověk musí vyzkoušet více výrobců a najít si co mu vyhovuje.

Tato pasáž bude těžká převážně pro ženy, které těch věcí v hygieně a kosmetice používají obvykle daleko více než my muži. Opět to ale považuji za zásadní krok v léčbě.

Stejně jako v kapitole se stravou, tak i zde je cílem dát co největší prostor našemu tělu, aby se uzdravilo a zbytečně ho nezatěžovat potenciálně toxickými látkami z naší denní hygieny a kosmetiky.

Ještě zmíním další 3 oblasti, kde jsem se rozhodl aplikovat radikální přístup.

Omezení plastů a mikroplastů v našich životech. Používáte plastové krabičky na jídlo? Také jsem je používal. Dnes už si do nich dávám jídlo jen opravdu nerad. Používáte plastové flašky? Já také, ale již pracuji na jejich odstranění ze svého života. Pijete nefiltrovanou vodu přímo z kohoutku? Já ne a vám doporučuji to samé. Další potenciálně toxická zátěž pro vaše tělo. A takto bych mohl pokračovat dál.

Druhou oblastí je teflonové nádobí. Aktuálně vařím převážně na nádobí z nerezové nebo čisté oceli. A to jsem byl celý život fanda teflonového nádobí. Ale ono se prostě jednu poškrábe a to i v situaci, kdy používáte doporučené náčiní. Poté se již začne pomalu odlupovat teflon a další toxické materiály do vašeho jídla. Už nikdy víc.

V poslední řadě jsem také přestal používat plastové obracečky, naběračky apod. Používám již pouze nerezové nebo dřevěné varianty. Věřím, že časem si budeme ťukat na čelo jak jsme něco takového mohli používat. Obdobně jako s hliníkovým nádobím.

Určitě se nemusíte stresovat a začít všechny tyto věci z vašeho života okamžitě odstraňovat. I já jsem to dělal postupně. Nicméně jak jsem již napsal, tak obecně věřím, že to bude mít jednoznačně dlouhodobý pozitivní přínos.

Jako poslední bod v sekci o chemikáliích bych rád zmínil amalgánové plomby.

Tohle je opět obrovské a kontroverzní téma. Vzhledem k délce toho článku budu pouze stručný. Osobně jsem měl 5 amalgánových plomb, které jsem si nechal odstranit. Tyto plomby obsahují toxickou rtuť a postupem času se drolí. Tím se dostávají hlouběji do našeho těla, kde mohou způsobovat další problémy.

Navíc tyto plomby jsou blízko našeho mozku. Proč bychom měli mít něco toxického konstantně tak blízko našeho CNS?

U odstranění amalgánových plomb bych si dával pozor na to jakým způsobem je zubař odstraňuje. Při jejich odvrtávání se totiž rtuť v nich zahřívá a tyto výpary mohou být pro vás toxické. Obzláště při borelióze, kde je senzitivita na podobné věci vyšší (jak jsem již zmínil v jiných sekcích).

Šel bych někam, kde je odstraňují pomocí tzv. metody S.M.A.R.T. Osobní zkušenosti mám s ordinací Yurmax v Praze. Kompletní odstranění mě stálo desítky tisíc a čekal jsem na to skoro půl roku, ale věřím, že to bylo správné rozhodnutí.

Pohyb

Asi vám tady nemusím dlouze rozepisovat, že pravidelný pohyb je pro nás nezbytný.

Jako lidé s boreliózou býváme často unavení, bolí nás klouby, hlava a nic se nám nechce.

Proto jsem si v přírodní fázi léčby vytvořil takové pravidlo, kterému říkám „efekt eskalátorů“. O co jde?

Všimněte si například na letištích nebo v metru jak i mladí zdraví lidé neustále jezdí na eskalátorech, když hned vedle mají schody? Proč raději nezvolí rychlejší cestou po schodech a ještě udělají nějaký ten pohyb pro svoje zdraví? Prostá lenost. 🙂

Nebo například v domě, kde žijeme, tak je 6 pater s výtahem. Žijeme až nahoře v 6 patře a já jsem začal chodit do schodů pěšky (samozřejmě když něco nenesu). Je to taková blbost, ale jednoduše jsem začal po malých krůčcích takto tělo trénovat. Ono když dáte 2x denně 6 pater schodů nahoru a dolu, tak i to je super začátek.

Snažte se zařadit pohyb do vašeho života a ideálně i protahovací cvičení. Život je pohyb a je to opět nezbytná součást cesty k vašemu uzdravení. Každý máme v tomto jiné možnosti a nemoc nás dostala do jiného stavu. Je logické, že pokud jste na vozíku, tak toho moc nenachodíte. I tak se snažte trávit čas venku nebo se protahovat.

Vím to sám velmi dobře, že tohle je něco co se člověku faaakt nechce dělat, když ho všechno bolí.

Dost jsem si také oblíbil cvičení s foamrollerem a míčkem:

Pomáhají mi lépe prokrvit celé tělo a tím ho regenerovat. Určitě doporučuji.

Spánek

Stejně jako u sekce s pohybem vám asi nemusím sáhodlouze popisovat jak důležitý spánek je. Borelióza ho často nabourává a já jsem nebyl výjimkou. Je extrémně důležité znovu začít kvalitně spát. Bez toho se neuzdravíte.

Osobně jsem měl největší problémy s usínáním, častým buzením se v noci a občasným nočním pocením.

Jak jsem postupoval s řešením?

  • V první řadě to byla opět byla strava. Na večeři jsem omezil množství sacharidů, vyřadil hůře stravitelná jídla a poslední jídlo jedl okolo 19:00. Pak už nic.
  • Začal jsem chodit pravidelně spát ve 22:30.
  • Hodně jsem před spaním větral a snažil se místnost ochladit (v létě docela problém).
  • Spím nahý.
  • Alespoň hodinu před spaním již moc nepiji, abych nemusel chodit na záchod.
  • Tma a ticho v místnosti, kde spím.
  • Myji se před spaním a pak jdu hned spát. Žádné sauny, dlouhé horké sprchy (ani studené) nebo cvičení před spaním. Prostě cokoliv co rozpumpuje váš metabolizmus před spánkem je špatně.
  • Hodinu před spaním si nasazuji brýle proti modrému světlu. Neuvěřitelný game changer pro mě v celkové kvalitě spánku, rychlosti usnutí atd. Doporučuji tuto problematiku nastudovat.
  • V nejhorší fázi problémů jsem dával i různé bylinné extrakty před spánkem. Drobný pozitivní efekt jsem pozoroval.

A další věci ze spánkové hygieny. I s tím vám dokáže pomoci dr. Soukup, kterého zmiňuji v části o stravě.

Doporučuji také přečíst tuto knihu:

Pomůže vám pochopit souvislosti, ukáže nesmyslnost a neudržitelnost farmaceutických prášků na spaní a možná také trochu vyděsí co nedostatek spánku může způsobit. Velmi dobré čtení.

Další střípky z toho co jsem zkusil

Lázeňské pobyty

Byl jsem v létě i zimě v Jeseníkách na různých léčebných kůrách a je to super. Navíc jste v horském prostředí a už jen to má léčebné účinky.

Sauna

Sauna někomu na borelce sedí a někomu ne. Já jsem se v ní našel a má na mě jasné benefity. V hlavní fázi své léčebné cesty jsem chodil i 3x týdně.

Studené sprchy

Opět něco co nemusí sedět každému. Já jsem je občas zařazoval. Ne vždy měly pozitivní efekt díky problémům s termoregulací, které jsem popisoval výše. Nicméně aktuálně je praktikuji rád a v celku pravidelně.

Dýchání

Doporučuji k přečtení tuto knihu:

Pokud jste si nikdy nezkoušeli udělat dýchací session (je to na 15 minut, nic hrozného), tak budete překvapeni. Je to přímo magická věc.

Koupele v epsomské soli

Skvělá věc pro detoxikaci a zdraví kůže. Ale platí to co u sauny. Někomu to může sedět a někomu ne. V peaku jsem si dával 500g epsomské soli do horké vany na 40 minut 2x týdně.

HBOT

Česky kyslíková terapie v hyperbarické komoře. Jedná se o poměrně starou a prověřenou metodu, která se používá například pro léčbu depresí, RS, tinnitu, autoimunitních onemocnění a další nemocí.

Její využití pro léčbu chronické boreliózy je popsáno v mnoha zahraničních případových studiích. Vzhledem k tomu, že borelie jsou nitrobuněčný parazit, který nemá rád kyslík, tak se tato metoda jeví papírově jako velmi efektivní.

Má to však několik úskalí, na které je třeba si dát pozor.

V prví řadě je drahá. Jedno hodinové sezení stojí 1000 Kč+. Takových sezení potřebujete absolvovat alespoň 20-30 a ideálně co nejvíce za sebou. Po ČR je spousta těchto „hyperbarických center“. Problém u nich je v tom, že mají přístroje které nemají takový tlak jako v tlakových centrech v některých nemocnicích. Do těch se ale bez lékařského předpisu nedostanete.

Vaším cílem by mělo být zůstat ve vysokém tlaku (okolo 2.0 ATA) po dobu cca 1,5 hodiny a ideálně 5x v týdnu po dobu jednoho měsíce.

Osobně jsem ale tohle tempo nebyl schopen zvládnout. Po každém sezení jsem byl úplně rozbitý. Po cca 10 sezeních jsem to ukončil. Měl jsem obrovské problémy s uchem, které mě hlavně v procesu tlakování a odtlakování komory zlobí.

Po každém sezení jsem 2 dny na to ucho neslyšel. S tím není radno si zahrávat. Může to mít i dlouhodobé následky. Pokud máte problémy s ušima v letadle, tak je to dost pravděpodobné, že vás budou čekat komplikace i zde.

Osobně jsem chodil do Oxytherepy v Praze. Je tam super pán, který vám na úvodním sezení vše vysvětlí a zodpoví vaše dotazy. Dokonce už nyní zná i studie týkající se boreliózy (trochu jsem ho popostrčil ať se na ně podívá).

Nicméně určitě doporučuji vyzkoušet a pozorovat na sobě výsledky. Studie hovoří o skvělých benefitech. Kdybych neměl problémy s uchem, tak bych určitě dochodil všechna sezení. Stavy po těchto sessions bych popsal jako zvláštní, jiné, nové. Věřím, že pro určitou skupinu lidí může být toto dobrá cesta.

Masáže

Pro mě spíše okrajově. Aktivace lymfatického systému může mít za následek zhoršení vašich symptomů po masáži. Nicméně například při braní Buhnerova protokolu to považuji za benefit. Potřebujete ty potvory vypudit z úkrytů a pak jim naložit. 🙂

Meditace

Opět věc co není pro mě. Vyzkoušel jsem, nebaví mě to, ale věřím že to může mít přínos. Raději jsem dělal dýchací cvičení.

Cena

Pokud jste dočetli až sem, tak si musíte říkat „ty vole, to musí všechno stát neuvěřitelný ranec peněz“. Stojí a stálo. Všechno na mojí léčebné cestě mě stálo vyšší stovky tisíc korun. A víte co? Když chcete žít normální život, tak je hold třeba investovat. Je třeba bojovat.

Chápu, že ne každý si to může dovolit, ale jednoduše do sebe investovat prostě musíte. Pokud bych měl vybrat jednu věc, za kterou bych utrácel nejvíce, tak je to jídlo. Ono když si pak spočtete, že nejíte každý den v restauraci (dnes 180 Kč / oběd na pohodu), tak i top kvalitní jídlo dokážete uvařit za polovinu těchto nákladů a i méně. Proto peníze neberu jako výmluvu.

Jak moc chcete být zdraví?

Největší část úspěšné léčby leží ve vaší hlavě. Musíte převzít zodpovědnost za svůj osud. Nikdo vás z tohoto průseru nevytáhne. Ani váš doktor, ani já, ani vaše máma. Jste v tom jen vy sami a pěkně až po uši. Je třeba si nastavit mysl na to, že vy to dokážete a uzdravíte se. Nebude to jednoduché, budete dělat chyby, ale je třeba makat a zkoušet. Nepodlehnout tomu. Vím, že na borelióze nemá člověk úplně jasnou mysl, ale tohle si jednoduše musíte uvědomit. Je to vaše záchrana.

Obrovskou roli tady bude hrát váš charakter. Já jsem v tomto měl snažší výchozí pozici, protože jsem podnikavý člověk. Jsem zvyklý se „rvát“. Nečekám co mi spadne do klína. Nečekám na co mi stát přispěje, abych se měl lépe. Neobviňuji druhé za to jak posraný mám život. Jsem zvyklý učit se složité věci, být disciplinovaný a pracovat na sobě.

  • Pokora
  • Síla
  • Vědomí
  • Disciplína

Jak jsem na tom

Tak uzdravil jsem se teda nebo ne? Jak jsem na tom teď?

Stále nejsem na 100% svého původního stavu, ale každým týdnem se k tomu blížím. Chybí mi dořešit některé „detaily“.

Aktuálně mě nejvíce trápí histaminová intolerance. Pořád mám problémy s některými typy jídel a mívám na ně reakce. Je to omezující, ale nic zásadního. Časem to určitě vyřeším.

Trochu mě trápí i spánek. Často se 1x v noci budím a třeba hodinu se mi nedaří usnout. Nejhorší je to v dny, kdy cvičím. Předpokládám, že toto se časem také vyřeší.

Ale mimo to? Některé dny jsou o něco horší a některé o něco lepší. Nedá se to však srovnávat se stavy dříve! Jsem tak na 90% původního stavu a jsem za to vděčný každý den.

Vždy jsem miloval cvičení. Tohle je fotka z minulého týdne. +35kg na shyb. Zatím zahřívačka. 🙂

Zvládnu 2-3x v týdnu si zacvičit. Regenerace je pomalejší, ale nabírám na síle.

Byly dny, kdy jsem si říkal, že se k tomuto už nikdy nevrátím, že borelióza na mě zanechá obrovské dlouhodobé následky.

Občas musíte vaše temné myšlenky spláchnou do záchoda. Všechno je možné! Vaše tělo je neuvěřitelný organizmus s obrovskou schopností se „sám opravit“. Jen je třeba mít dobré vstupy.

Začínám být někdy už trochu sentimentální.

Jo, občas mám špatný den, něco se nepodaří v práci, stane se nějaký problém, není mi úplně hej, něco podělám, ale i tak si stále můžu říct, že tohle všechno jsou naprosté malichernosti.

Mám vlastně luxus, že mohu řešit takové problémy.

Tuhle perspektivu přeji každému zažít.

Jednoduše se usmát a říct si, že už jsem zvládl daleko větší problémy a peklo. Tohle je nic. A i když to nedopadne, tak co? Jsem zdravý člověk co může plnohodnotně žít. To je dar!

Závěr

Vím, že tento článek byl až příliš dlouhý a v některých sekcích jsem dost odbočil od samotné boreliózy. Nicméně část mě to prostě považovala za důležité dát do souvislostí.

Rád bych teď udělal takové rychlé bodové shrnutí věcí, u kterých si myslím, že měly největší vliv na výrazné zlepšení mého zdravotního stavu (skoro se bojím napsat uzdravení – řazení čistě náhodné):

  1. Převzetí zodpovědnosti za svůj osud
  2. Rodina a nejbližší okolí přátel
  3. Strava
  4. Buhnerům protokol
  5. Prostředí
  6. Omezení vlivu chemikálií na můj život
  7. Zbavení se amalgánových plomb
  8. Pohyb
  9. Koupele v epsomské soli
  10. Sauna

Tohle je můj recept, který mi fungoval. Desítky jiných věcí moc ne nebo o tom nejsem přesvědčený.

Bude fungovat i vám?

To bohužel nevím.

Ale jedno si troufnu říct. Ani jedním z těch bodů výše byste na vaší cestě neměli udělat chybu, když je vyzkoušíte. A to je někdy více než ztrácet čas něčím, co vám nepřináší žádné výsledky.

Tento článek mi trvalo napsat téměr 100 hodin i se všemi korekcemi. Napsal jsem ho pro vás všechny, kteří jste ztraceni v labyrintu této zákeřné nemoci. Napsal jsem ho ale i pro sebe, abych si mohl zpětně připomínat, že jsem ve svém životě dokázal něco neuvěřitelného.

Dokázal jsem se uzdravit!

Je možné, že se mi nemoc vrátí zpět? Určitě. Ale podruhé budu lépe připravený než tomu bylo u prvního setkání. 🙂

Věřím, že alespoň něco jste si z toho celého odnesli a třeba vám to i v některých věcech otevřelo oči. Znovu mi dovolte zopakovat, že určitě nemám patent na pravdu. Snažil jsem se vám pouze přiblížit své názory a cestu, kterou jsem vyšlapal doslova z nejhlubšího pekla. Borelióza, všechny koinfekce a viry se dají porazit a vy toho budete příkladem. Ať se daří.

Milan

O autorovi Milan Pichlík

40 komentářů: “Můj boj s boreliózou přírodní cestou”

  1. Blanka Jakubíková napsal:

    Děkuji moc za rady,bojují s borelkou 17 let, mám od vás nové tipy,mohl by jste to i vydat knižně,spousty lidem by to pomohlo se orientovat, možná by to byl bestseller..

  2. Honza napsal:

    Milane díky za otevřenost, super článek i čtení. Držím palce, ať se dostaneš na 100% i více a už tam zůstaneš.

  3. Petr napsal:

    Ahoj Milane, všechna čest, jak jsi se k borelióze postavil čelem. Tvůj příběh mi je velikou inspirací. Jsem v podobné situaci, i když projevy nemoci jsou u mě jen slabým odvarem těch tvých. Přesto mi to znepříjemňuje život už devět let… až po takové době jsem se dopátral k pravé příčině mých problémů. Teď stojím na rozcestí a rozhoduji se mezi ATB léčbou nebo přírodní cestou… Započal jsem absolutní proměnu životního stylu a velmi se kloním k cestě bez ATB (tu si nechám až jako poslední variantu…). Moc ti přeju, aby bylo už jenom dobře a aby ses s boreliózou nemusel znova prát. Já se to snažím uchopit i trochu filozoficky a využít situaci k celkové proměně sebe sama k lepšímu. Tak snad se mi to taky povede… Vše dobré, Petr

  4. Kudyn napsal:

    Vaše řádky čtu velmi pokorně vzhledem k tomu,že lekaŕi neposlouchali mé problémy až jsem se za 6 let propracoval z borelioze k neuborelioze, nyní končím 3 týdny kapacek, následně 2 týdny doxyhexal, mezitím 2x opravě páteře, veškeré symptomy co popisujete se projevují ,takže díky za příběh ktery mě velmi inspiruje díky tu knihu by jste měl opravdu napsat fiky

  5. Petr napsal:

    Ahoj, Milane,
    víš, že ti držím palce a tohle téma jsme společně hodně rozebrali, ale vynechal si možná jednu důležitou součást a tou je čas. Nikdo neví, zda se s tím tělo nakonec samo nepopasuje. Já nedělal 3/4 věcí co píšeš a také se z toho dostal i když jsou relapsy, tak už v mírnější formě. Každopádně držím palce a jak píšou ostatní klidně z toho udělej knížku 🙂

  6. Šárka napsal:

    Slovo děkuji není zcela výstižné. Za Váš článek jsem velice vděčná! Také se uzdravuji přírodní cestou. Po různých chronických problémech se mi po prodělání borelliózy totiž zdraví zhroutilo. Nikdo mi nepomohl, neporadil, prášky jsem nechtěla. Začátkem roku jsem se začala striktně držet rad z knížek Anthonyho Williama (Medical Medium). Jde v podstatě o léčení stravou. Začala jsem se pomalu cítit lépe. V současné době prožívám stres spojený s rozpadem rodiny, tak se symptomy znovu vrací. Často se cítím dost mizerně, a tak jsem moc ráda za Váš povzbuzující report. Díky, ať už je Vám jenom lépe. Věřím, že se z toho také jednou dostanu.

  7. Hana Machů napsal:

    Dobrý den,
    nezkoušel jste přístroj BICOM? Říkají, že by měl na borelii pomoct…
    Budu ráda za jakýkoliv názor. Děkuji.

  8. Pavel napsal:

    Dobrý den, děkuji za všechny, kterým Váš seriál o lyme pomohl. ATB jsou skutečně jen první, druhá či třetí pomoc, potom už to velký význam nemá. Borelie se totiž umí pak „schoulit do klubíčka“ a v klidu ATB přečkat. Na podporu imunity vám doporučuji užívat velké dávky vitamínu C. Linus Pauling užíval 12 g denně a dožil se 93 let. Jak do sebe dostat větší dávky?. Koupíte si v DM drogerii čistý vitamín c v lékopisné kvalitě. Potom jedlou sodu v lékárně či ve Fichemě. Pozor ne v supermarketu, tam je jedlá soda otrávena hliníkem. Smícháte vitamín C s jedlou sodou v poměru 2:1. Dostanete askorbát sodný. s pH asi 7,9 (žaludek vás nebude tím pádem pálit). Rozložíte to tak do 3 dávek denně, lidské tělo ho poměrně rychle také vylučuje. Při vyšších dávkách se může dostavit průjem. S pozdravem Pavel

  9. Hana napsal:

    Dobrý den,
    Potěšilo mě, že v tom nejsem sama. S borelkou bojuji 30 let. Popsal jste ji opravdu výstižně. Když se cítím líp, tak si řeknu, že mě na kolena nedostane. Bohužel – dostává. Žiju zdravě (zelenina, ovoce – domácí výroba :-), bylinkové čaje, minimum chemie, pohyb, občas atb. Je to jak na houpačce – nahoru, dolu.
    Váš článek je super! Držím palce, zdravím Hana

  10. Peter Kolár napsal:

    Dobrý den Milane a všichni zde s podobnými starostmi. Vidím, že v tom nejsem sám, i když mi to měkdy tak přijde. Je to víc než 15 let, stav střídavě ÷- Pominu popisování symptomů, hodně podobných vašim. Hlavně neurologických (brnění nohou, ztráta rovnovähy, totální vyčerpanost, atd.), ale hlavně psychických – zejména pocit beznaděje ke zlepšení. Permanentní křeč nohou, komplet od pasu dolů je hodně frustrující stav, kdy se opravdu stává reálný pocit nemožnosti dojít pár metrů do jiné místnosti doma. Nebo když se to stane na ulici, je to totální panika ega (mysli).

    Díky za váš čas, kdy jste si Váš stav neponechal pro sebe a věnovaný tomuto sdílení. Držím palce a přeji hodně zdraví a síly čelit životním výzvám, jako je tato.

    Za jiných okolností bych mohl být vašim klientem. Možnä že to ještě stihneme 😉 PeterK

  11. Martina napsal:

    Dobrý den, Milane. Dnes jsem narazila na Vaše stránky, právě ve chvíli, kdy se mi znovu vrací příznaky boreliózy a ráno jsem si vzala první Minocyklin po skoro třech letech bez ATB. První léčba ATB trvala 9 měsíců a přerušila jsem jí kvůli těhotenství. Příznaky mi během těhotenství vymizely a byla jsem skoro v pohodě necelé dva roky. Váš článek jsem našla v pravou chvíli, abych ještě zhodnotila, jestli se dát znovu cestou ATB nebo spíš tou přírodní. Moc Vám děkuji, že jste sepsání příběhu a tvorbě stránek věnoval svůj čas a doufám, že třeba za půl roku nebo rok sem napíšete update, jak Vám je a přeju Vám, aby to bylo skvěle :-).

  12. Jitka napsal:

    Dobrý den, Milane,
    Četla jsem všechny 3 Vaše články o borelioze – také ji mám a jsem momentálně ve fázi „ATB u Klubala“ a poohlížím se po další cestě.
    Tak se chci zeptat – píšete že jste vycházel z Buhnera v angličtině, příp. ať si ho hodíme do překladače. Ta kniha je i v češtině, ten překlad je dle Vás špatný nebo jste o tom nevěděl?
    A ještě by mě zajímalo proč jste zvolil Buhnera a ne třeba amazonský protokol?
    Díky a hodně zdraví 😊

    • Milan Pichlík napsal:

      Dobrý den,

      mám raději originály. Je tam jistota, že se nic neztratí v překladu. 🙂

      Co se týče mé volby Buhnera, tak protokol na mě působil věrohodně již ve fázi, kdy jsem o něm četl. Navíc je roky a roky prověřený. Poslouchal jsem několik podcastů s p. Buhnerem a četl XXX referencí od lidí, kteří ho používali nebo používají. Vyhodnotil jsem tedy, že tudy by mohla vést moje cesta. Amazonský protokol mi nepřišel tak dobrý. Ale to je čistě subjektivní pohled a otázka čemu člověk věří.

  13. Peta napsal:

    Ahoj vsetci,

    Chcela som sa opytat Milana. A myslite, ze ste uplne vylieceny alebo ste len v remisii a spi to? A este jedna otazka, ako dlho od toho flaku ste sa zacal liecit u Klubala prosim Vas? Dakujem Peta

    • Hanka napsal:

      Dobrý den, Milane, moc díky za to, že jste přidal i tento třetí díl. Je to inspirativní a v zásadě moc pozitivní čtení! Moc Vám přeji ten progres, makáte na tom jako málokdo.
      Současně bych se ráda zeptala na dvě věci – neřešil jste v průběhu doby variantu, že i přes výsledky u Klubala a Durovske může být „hlavní“ jádro problému přece jen někde jinde (EBV,COVID atd.). A druhý dotaz, dnešní optikou – šel byste na začátku Vaší cesty zase prvně ATB variantu, nebo obráceně – zkusit nějaký čas (obecnou) podporu imunity a pak případně pridat ATB, kdyby si tělo nezačalo pomáhat samo?
      Moc díky za Váš názor, zdravím, Hanka

      • Milan Pichlík napsal:

        Dobrý den,

        moc díky! 🙂 K vašim dotazům.

        1) Určitě si myslím, že to jádro problému může být i jinde. Dost pravděpodobně to bude kombinace vícero faktorů dohromady. Osobně nejsem přesvědčený o tom, že musím z těla dostat poslední borelii a pak se uzdravím. Již během léčby jsem pochopil (a třetí díl to velmi akcentuje), že je třeba najít opět harmonii se svým imunitním systémem. Potažmo i sám se sebou. Dost lidem se rozjede borelka v nebo po období velkého stresu, špatné stravy, málo spánku, dlouhodobé psychické nepohody, málo pohybu atd. To není náhoda. Je to celé velmi komplexní a určitě bych za to nevinil čistě boreliózu. Nicméně moje přírodní cesta léčby boreliózy lze aplikovat pro jakoukoliv podobnou nemoc, která nemá zdánlivě řešení. Věřím, že když lidé pochopí co jim chci ve třetím díle říci a vytrvají na tom dost dlouho, tak se jednoznačně budou cítit lépe než když začínali. Spíš bude dost pravděpodobné, že 80%+ jejich problémů úplně zmizí. Ale problém je v tom, že to není hned, je to dlouhá cesta. Je třeba být trpělivý, zásadový a striktní. Velmi výstižně často lidem pokládám 2 otázky. Jak moc se chcete uzdravit? Co vše jste pro to schopni udělat a obětovat?

        2) Pokud máte velmi akutní příznaky, které se stále zhoršují a dlouhodobě jste nenašla jiné řešení, tak mi cesta ATB nepřijde jako špatná volba. Je to takový test. I v samotném článku to píši. Nebyl bych na ní však déle než 6 měsíců. Do toho bych určitě rozjel velmi kvalitní alkalizující stravu s minimem chemikálií v samotném jídle nebo v okolním prostředí (viz. článek). Snažil bych se chodit, protahovat se atd. Nevěřím na to, že tělo si „dokáže pomoci samo“ jen tím, že podpoříte imunitu nějakým doplňkem nebo bylinkou. Musíte mu dát dlouhodobě kvalitní vstupy a to jak stravou, pohybem, prostředím, způsobem života, ale i prací na psychice.

        Ať se daří.

        Milan

        • Hanka napsal:

          Milane moc díky za odpověď a přeji, ať je 2024 na Vaší cestě zase lepší a lepší 🙂
          Ještě bych se zeptala, zda byste se nepodelil o zkušenost s Vámi zminovanym kvalitním olejem z tresčích jater a oreganovym olejem. Moc děkuji!:)

          • Milan Pichlík napsal:

            Olej z tresčích jater používám od značky Rosita. Top kvalita. Ale pozor na to v případě histaminové intolerance. Může to způsobovat problémy. Oreganový olej značka Vitatrend.

        • Hanka napsal:

          Milane díky moc za tipy, k Vašim (pro mne povzbuzujícím) článkům se vracím vždy, když přijdou ty „horší dny“ na té „šetrnější“ cestě, kterou jsem nyní zvolila. Ještě bych se chtěla zeptat na Váš tip na kvalitní D3/K2 + zkušenost, po jaké době jste případně obměňoval jednotlivé další byliny v Buhnerovi (mimo core protokol). Díky moc a jen lepší dny, Hanka

          • Milan Pichlík napsal:

            Díky moc za vlídná slova. 🙂 Snad těch špatných dnů už bude co nejméně a nebudete se muset sem vracet.

            D3 + K2 používám rozpuštěný v MCT oleji. Značka Waldo nebo Carino. Stojí sice 1000 Kč, ale vydrží hooodně dlouho. Osobně beru na podzim a v zimě 4000 UI (4 kapky) denně večer před spaním.

            Bylinky u Buhnera jsou hodně individuální. Nedokáží říct. Pokud jsem na bylinku vysloveně necítil hned nějakou reakci, tak jsem zkoušel zvyšovat pomalu dávky, zda něco ucítím / bude to mít nějaký efekt. Je to ale hodně subjektivní. Často jsem nějakou zkusil, dobral balení a už se k ní nevrátil. Nicméně ten core protocol 3 bylin jak píši v článku jsem užíval vždy a jen ladil to okolo na základě symptomů.

          • Jitka napsal:

            Dobrý den, Milane,
            já to mám stejně jako Hanka, na Váš blog jsem narazila zhruba 3/4 roku zpět, když jsem googlila s čím mám tu čest. A od té doby se k Vašim článkům průběžně stále vracím. Momentálně jsem 9 měsíců na ATB a už to začíná vypadat nadějně, že budu moc vysadit, přesto teď prozkoumávám byliny a alternativy, protože kdo ví…
            Děkuji a ať je Vám čím dál tím líp! 🙂

          • Milan Pichlík napsal:

            Dobrý den,

            tak snad to vyřeší vaše starosti a už se to nevrátí! Není zač a ať se daří. 🙂

  14. Peta napsal:

    Dobry den,

    Chcela som sa opytat, prosim Vas a teraz ste uz vylieceny alebo len je borelia v remisii? A este jedna otazka, ako dlho po flaku, ktory ste si spomenuli, ze ste mali, ste sa zacali liecit u Klubala? Dakujem a zelam hlavne zdravie do zivota.

    • Milan Pichlík napsal:

      Dobrý den,

      cítím se po většinu času dobře. Takže asi remise? Netuším. 🙂 Ohledně fleku je to spíš teorie. Nejsem si jistý, zda je tam spojitost. Ale je to cca 1,5 roku od něj, kdy začaly příznaky.

  15. Ivana napsal:

    Dobrý den, děkuji za velmi detailní články. Během čtení jsem se hrozně vyděsila, co borelióza může s koinfekcemi udělat se zdravím. Máte toho opravdu hodně nastudované, mohu poprosit o radu? Mám cca 3 měsíce stěhovavé bolesti kloubů a svalů. Zjistili mě na základě protilátek boreliozu a EBV – oboje už není v aktivní fázi. Mám strach, že se mi to rozjede, protože jsem to nikdy antibiotiky nepřeléčila. Moje otázka zní, když mám v krvi prokazatelné protilátky, bude to se mnou někdo kromě doktora Klubala řešit? Když to nemám tak rozjeté, tak by možná stačila klasická ATB léčba, ale nevím. Z Vašeho článku a z informací na internetu mám pocit, že pokud nemoc není v aktivní fázi, tak ji nikdo neřeší. Jsem z toho nervózní, protože mám v sobě nepřeléčené nemoci. Samozřejmě léčení přírodní cestou je super a ráda bych ho zkusila, ale mám prostě divný pocit, když jsem tu borelku měla a nepřelécila ji, tak že ve mě furt je. Předem moc moc děkuji za odpověď. Je mi jasné, že nejste lékár, ale moc mě Váš názor zajímá.

    • Milan Pichlík napsal:

      Dobrý den,

      tu nemoc lékaři moc neřeší ani v aktivní fázi. 🙂 Stačí, když vám vyjde negativní test a už jste přece zdravá a tuhle nemoc na 100% nemáte! Ale k věci. Specifický případ. Nedokáži vás správně nasměrovat, protože jsem nic podobného neřešil. Osobně bych to řešil přírodní cestou a dával si velký pozor na životosprávu. Soustředil bych se hlavně na stravu, kvalitní spánek, doplnění minerálů (primárně z přírodních zdrojů, ne v tabletách), eliminaci chemikálií / těžkých kovů ze svého života a k tomu nějaký bylinný protokol.

    • Petr napsal:

      Pravda doktori toto neresi a je to skoda. Ja jsem ve stejne fazy. Uz 3 mesic bolesti kloubu celkova unava a na testech lgg pozitivni takze doktori ze jsou to pametove buňky a at se hodim do klidu. Zvazuji objednani do prahy jenom uz kvuli tem podrobnejsim testum. A taky biliny. Ale jestli to pomuze. Kdo vi.

  16. ALEXANDRA napsal:

    Ahoj Milan. Ďakujem za články.Mne prvopočiatočne diagnostikovali RS po roku zhorsovania stavu a pichania Kesimty, som sa stále nezmierila s diagnozou a tiež ma zavialo k MUDr. Ďurovskej. Momentalne som na začiatku antibiotikovej liečby. Pre mňa bol výsledok po odberoch – Borelióza, vlasne spasenie oproti neliečitelnej RS. Dúfam, že antibiotikovú liečbu dám a potom určite prejdem na bylinky. Drž sa a nech sa ti už hnusná Bora nevráti. Saša

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *