Příprava na bitcoinovou vidličku aneb proč jsem prodal všechny altcoiny

Ti co mě znají blíže, tak ví, že jsem se taky nechal strhnout vlnou a skočil jsem po hlavě (spíš tedy po zadku) do kryptoměnového světa…

Proč jsem se vlastně rozhodl investovat do této oblasti? Baví mě technologie. Baví mě zkoumat fungování určitých systémů a přicházet na to proč tomu tak je. Je to takové „postižení“, které mi dala vysoká škola, a za které jsem strašně rád.

Nyní se situace má tak, že články o marketingu čtu pouze okrajově a ve volném čase studuji převážně tuto oblast. Upřímně mě to úplně pohltilo. Když už si myslím, že mám v určitých principech jasno, tak objevím zase něco dalšího co mé původní chápání vyvrací a tak dále. Je to pekelně těžká oblast na pochopení. Spousta pojmů, principů, druhů technologií, coinů, novinek… A právě i tahle výzva mě na tom tak extrémně baví.

Samozřejmě mám i podnikatelského ducha, takže mě láká i vidina pěkného zhodnocení, ale není to něco na co se úplně soustředím. Jsem dobrý v affiliate marketingu, PPCčkách a SEO a to je můj hlavní příjmový fokus. Zatím tedy rozhodně neplánuji tyto oblasti kompletně opustit, ale již si tak nějak hraji s častějším tradingem, technickými analýzami a více pronikám i to té investiční části kryptoměn. Ne jen té technologické.

Nákup altcoinů

Někdy v létě jsem se rozhodl, že zainvestuji první korunky do nákupu altcoinů. Byl jsem tedy již jeden z těch „kdo přišel pozdě“. Na začátku roku 2017 totiž celý kryptoměnový trh dostat obrovskou finanční injekci (spousta lidí do měn začala lít peníze) a tím většina coinů začala enormně růst.

marketcap-2017-rust

Crazy růst..

Naštěstí jsem naskočil do rozjetého vlaku někde mírně pod all time high market capu. Co Vám budu povídat. Moc jsem ze začátku netušil co a jak. Znal jsem spíše technologie jednotlivých coinů a obecné fungování kryptoměn a blockchainu. Ale burzy, wallety, skutečné posílání transakcí a tyhle srandy? To bylo něco úplně jiného 🙂

Naštěstí jsem si vzpomněl, že cca před dvěma roky byl na mém školení Karel. Jakej Karel? No jakej asi.. Karel Fillner. Kdo v Čechách dělá krypto a nezná Karla, že jo..

Domluvil jsem si s ním schůzku. Na schůzku jsem byl připravený. Měl jsem balík otázek, na které se chci zeptat, abych si vyjasnil pár věcí. Čekal jsem, že se zdržím tak 30 minut a půjdu. Nakonec jsem kecali asi 4 hodiny a já se dozvěděl daleko víc věcí, než které jsem se dozvědět chtěl. Tímto za to chci Karlovi ještě jednou moc poděkovat 🙂

Btw. Karel teď pustil svůj online kurz, do kterého se můžete registrovat a navíc Vám při registraci dá E-book a pár tréninkových videí zdarma. Do kurzu se můžete zdarma přihlásit přes toto odkaz (je to affil link).

O cca 2 měsíce později jsem si s Karlem pokecal i na kameru:

Strategie byla taková, že jsem nakoupil 10 různých  altcoinů, o kterých jsem tou dobou již něco věděl. O některých více a o některých méně. Důvod takového tahu byl jasný. Diverzifikace.

Jak jsem již napsal, tak jsem nakupoval již v hodně rozjetém vlaku (coiny byly skoro na svém maximu). Moc jsem o tom samozřejmě nevěděl. Bral jsem to ze začátku jako dlouhodobou věc, že je prostě koupím, uložím a zapomenu na to.

Chvilku mi portfolio pěkně rostlo. Za 14 dní cca +35%. Not bad. Nicméně trh je to hodně volatilní (čti – pěkná svině), a tak jsem za dalších 14 dní byl -25%. Konečně opět a zase jsem pochopil, že jen praxe člověka naučí nejvíc…

Bitcoin vidličky (hard forky)

Tahle pasáž vypadá jako trochu odbočka (vidlička?) od toho o čem tady do posud píši, ale vydržte. Vše začne dávat smysl.

Kdo se v krypto trochu pohybuje, tak ví, že nás na podzim (pravděpodobně, asi, možná) čekají dva hard forky:

  • Bitcoin Gold
  • Segwit2x

Pokud nevíte co je hardfork, tak doporučuji přečíst tento článek –> http://btctip.cz/bitcoin-co-je-hard-fork-a-kdo-o-nem-rozhoduje/.

Bitcoin Gold

V kostce o bitcoinu gold. Smysl vzniku tohoto coinu je v tom, že chtějí umožnit těžení i na grafických kartách oproti ASIC čipům, na kterých se těží Bitcoin a tím zvýšit míru decentralizace celého systému (grafiku si může dovolit více lidí než drahé ASIC čipy). Celý tento pokus vypadá zatím trochu nešťastně a uvidíme jak vůbec dopadne. Netušíte o čem to blábolím? Zdroje níže:

Celá problematika je trochu složitější a já nechci jít moc do detailů.

Bitcoin Segwit2x

Tohle rozdělení současného Bitcoinu je daleko důležitější a komplikovanější. Funguje to asi takto… Ale ne, tohle popisování by bylo zdlouhavý a pro účely článku zbytečný.

Zajímá Vás to? Zdroje níže:

Prodej altcoinů

Pokud jste pozorně studovali, tak víte, že tyto hard forky budou znamenat rozdělení blockchainu, na kterém Bitcoin běží. Pokud tedy před některým z hard forků budete držet Bitcoiny (BTC), tak po uskutečnění forku budete mít automaticky i stejné množství „nového Bitcoinu“.

Jakou hodnotu ten nový rozdělený Bitcoin bude mít? To nikdo neví. Trh určí cenu.

Ano, chápete to správně. Dostanete další prachy jen tak!! 😀

BiFz73jCcAE8UjZ

Tohle je samozřejmě jen velice velice zjednodušeno řečeno a bráno s nadsázkou. Nicméně fakticky je to pravda (ale není to zase tak růžové jako to vypadá – doporučuji si to podrobně nastudovat).

Jak jsem na tohle zareagoval já?

Moje nakoupené altcoiny byly ztrátové. Nekoupil jsem špatné altcoiny. To vůbec ne. Ale jen v blbou dobu. Rozhodl jsem se je tedy i se ztrátou všechny postupně prodat. Vedl mě k tomu i tento graf Bitcoinu:

bitcoin-zari-rijen

Bylo poměrně jasně vidět, že Bitcoin se pomalinku blíží ke své all time high, a že až ta praskne, tak nastane pořádný růst, který bůh ví, kde se  zastaví. Osobně jsem si to odůvodnil tak, že čím dál více lidí se začíná dočítat o nadcházejících hard forkách, a proto chtějí do Bitcoinu uložit co nejvíce. Navíc tou dobou byly již na trhu vesměs samé pozitivní novinky, takže i to mohlo zapříčinit pozvolný růst.

Všechny altcoiny jsem tedy prodal do USD (konkrétně do USDT, ale podrobnosti nejsou až tak podstatné) a čekal s penězi na burze na vhodnou dobu pro nákup.

A nemusel jsem čekat dlouho. 3 dny po sobě Bitcoin stále krásně rostl a blížil se k all time high (lehce pod 5000 USD). Rozhodl jsem se tedy udělat move a nakoupil jsem za všechny své USD Bitcoiny.

Myšlenka proč jsem tohle udělal je taková, že pokud bude více lidí mít stejný nápad jako já, tak cena altcoinů bude mírně padat (čti – bude nestabilní jako prase) a lidi budou své prostředky přelévat do Bitcoinu. Díky poklesu ceny některých altcoinů by se moje ztráta ještě více prohloubila. A pokud budou lidé přelévat peníze do Bitcoinu, tak jeho cena poroste. Je to logická úvaha, ale když máte prodávat se ztrátou, tak se Vám úplně nechce. Nicméně jsem to udělal.

O pár dní později koukám jak se daří mým nakoupeným Bitcoinům:

bitcoin-rust

Moje teorie se mi potvrdila a Bitcoin vyrostl za 5 dní cca o 1000 USD (aktuálně už je na nižších hodnotách). Netvrdím, že Bitcoin ještě nemůže spadnout pod cenu, za kterou jsem ho nakoupil, ale mám nastavené sell ordery tak, abych když tak udělal nějaký profit a pak hledal opět dobrou příležitost pro nákup.

Shrnutí

Netvrdím, aby jste teď běželi do svých peněženek a hned prodali svoje altcoiny do Bitcoinu.

Tohle celé je pouze moje teorie a můj osobní názor. Je na Vás jakou cestou se vydáte. A jestli vůbec nějakou.

Jak jsem již zmínil, tak trh je to hodně volatilní (čti – pěkná svině) a díky tomu můžete snadno přijít o spoustu peněz. Celé je to spekulace a uvidíme, zda se povede.

Budoucnost ukáže.

Chtěli by jste, abych psal o kryptoměnách více nebo už raději ne? 🙂 Je to jen takový experiment jestli to lidi kolem mě zajímá…

Díky! Ať se daří.

89d783865a464f09c33215fe06d192d1--memes-image

O autorovi Milan Pichlík

2 komentáře: “Příprava na bitcoinovou vidličku aneb proč jsem prodal všechny altcoiny”

  1. Pedro napsal:

    Pekne pekne, myslím že to bol veľmi dobrý krok a môžeš natom poriadne zarobiť. A viac článkov o krypto menách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *