Shrnutí roku 2019 a mého 6.roku za klávesnicí

Po roce tu opět máme další konec roku a s tím již tradiční bilancování. Jaký byl můj rok? Co se povedlo? Kam jsem cestoval?

Reporty z předchozích let:

V létě to bylo 6 let co jsem koupil svojí první doménu a odstartoval svůj internetový kolotoč. Hrozně to letí.

Toto shrnutí je rozděleno do těchto bodů:

 • Podnikání
 • Investování
 • Cestování

Podnikání – obsahové weby

Jako tradičně se toho událo opravdu hodně. Začal bych svými vlastními webovými projekty. I přes to, že už mám jiné aktivity, tak si stále držím i roli affiliate partnera. Je to podle mě základ toho, abych stále dokázal chápat potřeby affiliate partnerů a jak se trh vyvíjí. Již cca od poloviny roku 2018 a i celý rok 2019 jsem se věnoval magazínům (obsahovým webům). Žádná automatizace, žádný duplicitní obsah, žádná kvantita. Pouze kvalitní obsah na vlastní bleskurychlé WordPressové šabloně.

Téměř celý rok jsem se věnoval tvorbě obsahu. Mám na to tým copywriterek a content manažerů, kteří připravují zadání a formátují články na weby. Stále je tam hodně co procesně zlepšovat, ale díky checklistům a pravidelnému kontrolování to jde docela dobře. Co mě trochu mrzí, tak jsem dal stranou linkbuilding. Již jsem to prostě nestíhal. Mám na to pár externistů, ale nevěnoval jsem tomu takový focus a to se projevilo i na jejich pracovní produktivitě. Linkbuildingu jsem věnoval tak 5% finančních prostředků a i svého času.

Pro rok 2020 mám cíl opačný. Minimálně 50% svého budgetu chci chytře alokovat do budování kvalitních zpětných odkazů. U mých webů už je to nezbytný krok pro to, abych je posunul zase na další level.

Obecně jsem s výkonem svých webů v roce 2019 spokojený a jsem hrozně vděčný za to, že to funguje. Sebere mi to sice hodně času, ale baví mě weby stavět, vymýšlet nové věci, optimalizovat je a ve výsledku na nich klidně až po roce až dvou vydělávat peníze. Je to sice všechno „rizikový organik“, ale to je mi jedno. Jsem si tohoto rizika vědom.

Na rok 2020 mám v plánu posílit svojí pozici v segmentu zdraví / hubnutí. Nejen, že je mi to blízké téma, ale také by se dalo říct, že je to nekonečný segment. Diety, recepty, cvičení, recenze produktů apod. Je toho neskutečně moc o čem se dá psát. Stále přibývají nové produkty, nové návody, nové diety… Mám jeden historický magazín, který měl před 4 lety návštěvnost 1000 unikátních návštěvníků denně. Nyní je to cca 150, protože se mu nikdo nevěnuje. To chci změnit a pořádně ho připravit na sezónu hubnutí 2021. Na tu letošní už toho moc nevykouzlím. Moje filozofie je jasná. Nepsat o hovně. Všechny články na webu budou inspirované případovými studiemi ze zahraničí a ověřenými informacemi z vícero zdrojů a naformátované podle zásad obsahového UX.

Podnikání – affiliate síť

Pro mě největší událost roku 2019. Velkou část svého reportu z roku 2018 jsem věnoval tomu jak budujeme síť Affiliate Agency Network. Již od konce roku 2018 jsem však věděl, že pro to, aby síť rostla bude třeba i něco víc než jen krabicová měřící platforma a skvělý support pro partnery. Přesně ten chybějící článek skládačky měl (a stále má) Ondra Hájek z affiliate sítě eHUB. Vlastní technologická platforma se skvělým trackingem a fičurkami na datovou analytiku. Když se tohle spojí se skvělým supportem, dobrou komunikací směrem k affiliate partnerům i inzerentům a rychlým vyplácením provizí, tak je to vlastně to hlavní co by měla affiliate síť dělat a jaký je její účel. Vlastní technické řešení vnímám jako obrovskou konkurenční výhodu, které nám otevírá úplně jiné možnosti. Můžeme pro velké klienty udělat takové věci, o kterých si konkurence může nechat jen zdát a z těchto věcí pak těží i affiliate partneři.

Více jsem se o tom rozepsal v tomto článku.

Sloučením našich affiliate sítí se mi vlastně změnil život. Přestěhoval jsem se do Prahy a chodím pravidelně do kanceláří, kde máme vlastní tým. Již žádné introvertní sezení sólo v coworkingu. Neskutečně mě to baví. Ta sranda, to že můžeme věci řešit hned a nemusíme si psát XX mailů apod. Vše se posouvá rychleji.

V roce 2020 to pro mě určitě bude nejvyšší pracovní priorita, aby eHUB rostl a spolehlivě fungoval. Máme v plánu spoustu vylepšení a procesních změn. Hrozně se na to těším!

Podnikání – školení, prezentování a blogování

Snažím se na blogu napsat alespoň 4-5 opravdu kvalitních článků ročně na témata z oblastí, které zrovna řeším. To se mi letos povedlo. Není to hodně, ale myslím si, že je to lepší než psát o každé věci co mě napadne. Navíc připravit takový článek žere opravdu velké množství času. Pokud jste moje loňské články nečetli, tak je máte bodově níže:

V roce 2019 jsem měl snad svojí největší přednášku a ta byla na SEOrestartu. Tématem bylo právě obsahové UX (věnuje se mu jeden článek výše) a testování různých věcí v rámci mých obsahových webů. Pak jsem mluvil ještě na SEOlogeru, HotDognetu a dalších akcích. Prezentování je pro mě i po tolika letech stále výzva a baví mě to. Je to dobrý způsob jak vrátit co jsem se naučil zpátky do komunity.

Věc, na které chci zapracovat, je rychlost mluvení. Mám s tím docela problém. Musím zpomalit a dělat více pauz, které zdůrazní to o čem mluvím a nechají publikum vše zpracovat.

Co se týče školení, tak jsem měl v roce 2019 v plánu udělat takový SEO workshop / školení na téma Jak vybudovat výdělečný projekt z organické návštěvnosti. Nakonec jsem to z časových důvodů nestihl. Přesunul jsem ho na začátek února 2020. O čem to bude? Ve své podstatě o mých zkušenostech z budování obsahových webů. Vše vysvětleno prakticky a bez zbytečné obecné teorie. Ukážu vám přímo svoje GA, výsledky svých testů, uvidíte co funguje, na co se zaměřit a čeho se naopak vyvarovat. Budu rozebírat i obsahové weby účastníků a dávat k nim doporučení na vylepšení.

Mám to rozdělené do kategorií:

 • Návrh strategie a výběr segmentu
 • Návrh informační architektury a technické SEO
 • Obsah a linkbuilding
 • Procesy
 • Nástroje a data mining
 • Monetizace

Kurz není levný, ale informace co se v něm dozvíte se nikde veřejně nedočtete. Nebude to běžné „SEO školení“. Již nyní se můžete přihlásit zde.

Investování

Kryptoměny mě stále neopustily! Stále se mi ta technologie líbí a to že cena není na nových high mě neodrazuje. Stále je to oblast, která mě hodně zajímá a její vývoj sleduji.

Ke konci roku 2019 mě začaly lákat nemovitosti a exekuční dražby domů a chat. Již to pár měsíců studuji, byl jsem i na školení a chystám se udělat své první nákupy. Bude to trochu změna od „online světa“ a na tuhle „offlinovku“ se docela těším. I když to bude v začátku náročné než odladím všechny procesy a povinnosti. Naštěstí na to nebudu sám, a tak i diverzifikuji riziko a některé činnosti na někoho jiného. Určitě na to v roce 2020 sepíši článek.

Cestování

Pfff, letos toho bylo opravdu hodně. Když jsem to počítal, tak jsem ve 2019 byl cca 90 dní v zahraničí. Navštívil jsem tyto země:

 • Mexiko (Yucatán)
 • Belize
 • Španělsko (Kanárské ostrovy)
 • Singapur
 • Malajsii
 • Slovensko
 • Maďarsko
 • Rumunko

Nedá se říct, kde to bylo nejlepší. Každá země má něco do sebe. Na začátku roku to začalo výletem do Mexika s návštěvou Belize. To by se dalo nazvat jako pracovní dovolená. Bylo to s Pepou Kroupou, VětrovkouOndrou Bajerem. Poměrně dost jsme pracovali, cvičili a byl to fakt zážitek. Mayské památky, teplé moře a příznivé ceny. Mrkněte na nějaké fotky na mém Instagramu.

Na jaře to pak byly Kanárské Ostrovy s Pepou Kroupou, kde jsme potkali Davida Kristena s jeho ženou. Spousta chození, cvičení, práce a srandy. Nebyly výjimkou dny, kdy jsme měli nachozeno přes 20 km. Měli jsme ale trochu smůlu na lokalitu. Byli jsme ubytovaní přímo v Las Palmas. Nicméně na jaře tam počasí není úplně ok a je hodně proměnné. Pokud chcete sluníčko a krásné pláže, tak určitě doporučuji se přemístit o pár desítek kilometrů jižně do Maspalomas. Je tam sice zase o dost více německých důchodců, ale zase skoro pořád svítí sluníčko.

V létě jsem pak byl na výletě s Lukášem Lískovcem (jako už tradičně). Letos to bylo v Singapuru a pak v Malajsii. Je vidět, že Singapur je technologická velmoc. Takové asijské Silicon Valley. Je to tam vidět na každém rohu. Určitě zajímavé zkušenost. Doporučuji tak max. na 5 dní pokud tam nechcete spíš pracovat.

Na podzim jsem pak byl na roadtripu po Rumunsku. Tak trochu jiný druh výletu než na které jsem zvyklý. Bylo to s mými spolužáky z vysoké školy. Půjčili jsme si 2 auta a jeli takový okruh směrem do Rumunska. Pokud máte vůči této zemi nějaké předsudky, tak je rychle zahoďte. Rumunsko je nádherná země! Opravdu. Takhle krásnou a turisticky nedotčenou přírodu jen tak nenajdete. Obrovské jeskyně, jezera, vysoké hory, hrady a nebo třeba Drákula. Na tomto výletu jsem nachodil v průměru přes 15 km denně. Bylo to nádherné. Fotky mám opět na Instagramu.

Tolik asi můj letošní přehled roku. Cítím, že jsem toho stihl opravdu hodně a žil naplno. Na první celý rok po vysoké škole to není špatné. Více takových let! Mohl bych tady popisovat i věci ohledně cvičení, jídelníčků a dalších věcí co jsem vyzkoušel, ale už by to bylo moc dlouhé. Ať se vám daří a přeji jen to nejlepší do roku 2020! 🙂

O autorovi Milan Pichlík

3 komentáře: “Shrnutí roku 2019 a mého 6.roku za klávesnicí”

 1. J napsal:

  Ja na tvuj blog narazil skrz clanky o tezbe kryptomen, tak by me zajimalo jaky je finalni nebo aktualni P/L?

  Diky a at se v 2020 dari 🙂

 2. Tomáš napsal:

  Ahoj Milane, díky za Tvůj report, přeji ať se daří! Přidal jsem odkaz na Tvůj článek také do svého reportu zde https://www.servistl.cz/blog/shrnuti-meho-roku-2019/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *