USA trip – díl VII. – Národní parky na západě USA

Díl jedna –> https://milanpichlik.cz/usa-trip-dil-i/

Díl dva –> https://milanpichlik.cz/usa-trip-dil-ii/

Díl tři –> https://milanpichlik.cz/usa-trip-dil-iii/

Díl čtyři –> https://milanpichlik.cz/usa-trip-dil-iv-miami/

Díl pět –> https://milanpichlik.cz/usa-trip-dil-v/

Díl šest –> https://milanpichlik.cz/usa-trip-dil-vi/

Ze San Francisca je to do Yosemitského parku cca 3 hodiny cesty. To je park, který je nejblíže, když cestujete ze San Francisca. Ještě než napíši něco k jednotlivým parkům, tak Vám dám typy jak nejlépe vyřešit vstupné. Pokud cestuje do národních parků, tak do každého jednotlivého musíte zaplatit vstupné. Obvykle je to okolo 25 – 30 dolarů na 7 dní v tom daném parku.

Pokud tedy chcete cestovat po více národních parcích, což rozhodně doporučuji, tak je to docela nezanedbatelný náklad. Je však možné si koupit tzv. Annual Pass. Jedná se o vstupenku, která má roční platnost a můžete jí použít do všech národních parků napříč USA. Tento pas stojí 80 USD. Zdůrazňuji zde národních, protože cestou určitě minete i spoustu státních parků, do kterých tento pas neplatí a budete muset platit v jednotlivých státních parcích další vstupné navíc. Pozor tedy na rozdíl State Park a Nation Park. Člověk to občas přehlédne.

V případě, že nevíte, zda navštívíte dostatečné množství parků, aby se Vám Annual Pass vyplatil, tak je zde ještě 1 řešení. Jednotlivé vstupenky lze uplatnit jako kredit pro koupi Annual Passu. Když tedy procestujete 2 parky a v každém zaplatíte 30 USD za vstup, tak máte celkem kredit 60 USD pro koupi Annual Passu. Tzn., že když přijedete k dalšímu parku, kde po Vás budou chtít dalších 30 USD, tak můžete říct, že chcete raději udělat Annual Pass, a že máte další 2 vstupy již zaplacené. Ukážete 2 zaplacené účtenky z předešlých parků a člověk v kabince Vám pak vystaví Annual Pass a vy zaplatíte pouze dalších 20 USD místo 30 USD za vstup. Budete tedy mít Annual Pass za 80 USD s roční platností na vstup do všech národních parků.

Ten pas je přenosný mezi lidmi, takže když Váš známý pojedete do USA třeba za půl roku, tak mu můžete tento pas dát a bude platný. Pouze stačí, když si vzadu přepíše jméno a je to.

Yosemite

Co mě na první pohled překvapilo, tak že skoro všude v parku vede silnice. Měl jsem takovou představu, že někde u parku bude parkoviště a budou se tam chodit pouze pěšky různé tůry. Omyl. Funguje to víceméně tak, že člověk ujedete pár metrů, zastaví, vystoupí z auta, udělá pár fotek a jede dál na další vyhlídku, skálu nebo třeba vodopád. Takhle víceméně pořád dokola. Jasně, tůry tam jsou taky, ale není to úplně to hlavní co uvidíte. Obvykle si tam lidé přivezou obrovské karavany do kempu a prostě to mají jako dovolenou. Po celém parku se na zajímavá místa dostanou MHDčkem. Jo, jezdí tam fakt autobusy sem a tam a vozí lidi. Odjíždí každých pár minut.

IMG_1341

Pokud se chcete v takovém kempu ubytovat (jsou tam i chatky) nebo si vzít stan, tak doporučuji udělat rezervaci tak 5 měsíců dopředu. Všechny kempy uvnitř parku jsou totiž vždy vyprodané.

To jsem samozřejmě nevěděli, a tak jsme hledali kemp, kde se dalo. Nakonec jsme vzali jeden lehce na okraji Yosemitů. Ten byl sice také plný, ale byli jsme tam již večer a nikdo nevybíral poplatek. Stačilo tedy pouze najít místo, kde rozložit stan. To tam ale bohužel nebylo. Jednotlivé kemping spoty byly obsazeny.

Nakonec jsme se domluvili s jedním pánem, který tam měl relativně hodně místa a zůstali jsme tam. V noci klesla teplota na 3,5 stupně! Zima jako prase. Přes den přes 30 a v noci 3,5. Paráda. Vůbec jsem nemohl spát jaká byla zima. Měl jsem spacák do +15 stupňů. Kdo by čekal, že v létě kousek od pouště bude 3,5 stupně.

Park jako takový byl nádherný. Strávili jsme tam cca den. Dalo by se tady strávit rozhodně více a vše si pořádně projít.

IMG_1343
IMG_1350
IMG_1376
IMG_1383

Great Basin Nation Park

Tip bych si, že tento park většina z Vás nezná. Také jsem ho neznal. Je to však nádherný park, který by jste na svém výletu neměli minout. Obrovské skály v různých barvách a nádherné výhledy. Běžné vstupné do parku je 25 USD. Opět jsou všude cesty autem a jezdí tam opět i MHD, i když tady to samozřejmě není „MHD“.

IMG_1414
IMG_1420
IMG_1427

 

Grand Canyon Nation Park

Dle očekávání skvělý zážitek. Řekl bych, že nejznámější park na světě. Je hned několik míst kam můžete na Grand Canyonu vyrazit. Je totiž fakt obrovský. My jsme opět měli na tento park pouze 1 den, což mě zpětně trošku mrzí, protože by se tam dalo strávit více času, ale to v každém z parků v tomto článku. Známá místa na Grand Canyonu jsou South Point, North Point a pak oblast nevím, která nevím jak se jmenuje, ale je tam Skywalk – prosklená podlaha, kde se můžete projít nad částí Grand Canyonu.

IMG_1467

My jsme byli na South Pointu, ze kterého je údajně nejlepší výhled a je tam také nejlepší cesta – asfaltová. Na North Pointu je to prý drsnější a je tam štěrk nebo kamenné cesty. Nicméně nemohu posoudit. Nebyl jsem tam. Na South Pointu to bylo krásné. Můžete si projet autem opět několik super vyhlídek. Níže přikládám foto z jedné z nich.

IMG_1525

Je to vlastně jen taková obrovská díra v zemi, která je vidět i z vesmíru. V areálu South Pointu je i kino, kde zdarma pouští 22 minutový dokument o Grand Canyonu. Doporučuji tam zajít, člověk se dozví zajímavé informace. Není to takový ten typický americký film o tom jak je to všechno super a jak dokázali to a kolik stálo tohle apod. Naopak je to velice pěkně zpracované.

 

Zion Nation Park

Opět jeden z parků, jehož jméno Vám pravděpodobně nic neřekne. Dle mého názoru jeden z nejlepších parků, který na západě je. Opět tam jezdí MHDčko, ale tentokrát pouze a jen to. Nemůžete si tedy jezdit autem, kde chcete, ale necháte se někam vyvést a pak jdete někam na „tůru“. Na výběr více než 10 tras, které jsou rozděleny podle délky a obtížnosti.

Šli jsme celkem 2 a obě byly super. Jedna z nich přímo po okraji hory a dostali jsme se ke skalnímu jezírku a malým vodopádům. Všude okolo cesty byly něco jako veverky, které byly evidentně již „ochočené“ a přítomnost lidí jim nevadila.

Horko zde není až tak strašný jako například ve Vegas, takže se i chvilka chůze po sluníčku dá vydržet. V centru tohoto parku je možné si i zapůjčit trekingovou obuv, takže nemusíte tyto těžké boty táhnout s sebou v kufru z ČR. Většina tras se v pohodě dala zvládnout v keckách, ale pro ty náročnější je určitě vhodné si trekingové boty vzít nebo zapůjčit.

Do Zionu se dá vjet ze dvou stran. Jedna strana je obrovská a jsou tam právě zmiňované tůry, visitor center, hotely, restaurace apod. Z té druhé strany je to klasický výlet autem po vyhlídkách. Určitě doporučuji si projet obě části. V té druhé, kde jezdíte autem, není tolik turistů a k vidění je toho opravdu spousta.

IMG_1571
IMG_1587

Kannárské vodopády

Možná si říkáte, že to jsem asi trošku jinde než v USA, ale kde pak. Tohle berte jako skvělý typ na výlet. Jedná se o místo kousek za Zionským národním parkem a je směrem k Las Vegas. Moc ukazatelů na tohle místo z hlavní ulice nevede, a tak si ho musíte najít na mapě a výlet si řádně naplánovat. Jedná se o místo s poměrně náročným přístupem – musíte lézt po kamenech a občas jít i vodou, ale stojí to opravdu za to. Na místě se platí 10 USD parkovné. Je lepší tedy nechat auto někde mimo a dojít k parkovišti pěšky.

IMG_1631

Ze začátku jdete po rozpálené, ale upravené cestě cca 2 kilometry. Pak se začne cesta trochu komplikovat a je třeba jít vodou a lézt přes kameny. Je tedy vhodný se řádně na tuhle cestu vybavit. K prvním vodopádům se jde přes soutěsku, kde teče voda. Okolo prvního vodopádu teče voda a je třeba vylézt po žebříku okolo něj, aby jste se dostali k druhému. Posléze se dá jít ještě dál, ale tam už jsme nešli, protože jsme si nevzali dostatek jídla a pití. Nečekali jsme tak náročnou cestu. Pokud máte rádi trošku dobrodružství a ne jen vyasfaltované cesty pro turisty, tak tohle je ten pravý výlet v blízkosti národních parků na západě USA.

IMG_1619
IMG_1606
IMG_1604

O autorovi Milan Pichlík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *