Jak na těžbu kryptoměn: II. Výběr hardwaru pro těžení
23/2/2018
Po kratší odmlce jsem tady s druhým dílem článkového seriálu Jak na těžbu kryptoměn. Bude řeč o jedné z nejdůležitějších věcí a tou je ten správný hardware. Ještě než se do toho pustíme, tak níže dávám seznam o čem tento seriál vlastně je a odkaz na předchozí díl.
- Vyplatí se vůbec těžit kryptoměny?
- Výběr hardwaru pro těžení (tento díl)
- Stavba těžebního rigu a instalace hardwaru
- Volba softwaru pro těžbu kryptoměn
- Optimalizace těžení pro maximální výkon
Hned ze začátku bych rád na pravou míru uvedl jednu věc. Všechny články budou popisovat moje zkušenosti. Existuje mnoho cest jak dosáhnout cíle a tohle bude jedna z nich. Pokud máte již s těžbou kryptoměn zkušenosti, tak je téměř jisté, že jste to děláte jinak než já. A to je v pořádku. Každý by si měl najít svojí cestu. I přesto doufám, že se články budou líbit jak těm, kteří by třeba chtěli začít těžit a nebo i pomohou některým těžařům, kteří nejsou třeba tak technicky zdatní.
Těžební rig je vlastně obyčejný stolní počítač, který má však větší počet grafických karet (GPU). Proč se vlastně používají grafické karty k těžbě? Je to z toho důvodu, že jsou konstruované na výpočet těch samých úkonů stále dokola. Typicky generování obrazu do pixelů na obrazovce.
Dalo by se to přirovnat k řadovým pracovníkům výrobní linky. Ti dělají stále tu samou práci pořád dokola. Na druhé straně je procesor (CPU), který je v roli šéfa. Rozdá úkoly co se má dělat, ale fyzické práce se neúčastní.
CPU nezvládne tolik opakujících se úkonů za vteřinu jako GPU, ale zase je dobrý v řízení, monitorování a rozdávání úkolů. Bez něj nemůže žádný počítat fungovat. Tedy ani těžební rig. Čistě teoreticky lze tedy použít procesor na těžbu kryptoměn, ale je to velice neefektivní a počet hashů za sekundu je extrémně malý = zbytečné, neprofitabilní.
V minulém díle jsem zmínil, že Ethreum používá pro Proof-of-Work algoritmus s názvem ethash. Na druhé straně třeba Monero využívá algoritmus cryptonight. Ten je již více „CPU friendly“, ale i tak můžete denně vydělat teoreticky několik centů a to pouze na předních řadách procesorů Intel i7. Těžbě kryptoměn tedy rozhodně vládnou grafické karty.
Je možné těžit kryptoměny na mém běžném PC či notebooku?
Tuhle otázku slýchávám dnes a denně. Odpověď na ní je logická. Když si spočtete denní profitabilitu (například přes nástroje uvedené v minulém díle), tak Vám sice těžba na Vašem PC / notebooku můžete vyjít jako profitabilní, ale nedává to vůbec smysl. Proč? Každý solidní notebook nebo stolní PC budeme mít výkonný procesor. Takový procesor má vyšší spotřebu, je drahý a pro těžbu kryptoměn nemá skoro žádný význam. Budete tedy ve Vašem PC papat pouze elektřinu navíc a jinak bude úplně zbytečný. Samozřejmě kromě běhu systému.
Další problémem je chlazení. Notebooky jsou peklo. Tam už když zapnete nějakou náročnější hru, tak bez chladící podložky máte pocit, že se Vám notebook každou chvíli rozteče pod rukama. Při těžbě kryptoměn je to něco podobného. Vysokou teplotou grafického čipu a špatným chlazením dochází ke snížení životnosti hardwaru. Když tedy i tuto proměnou započtete do profitability těžení na Vašem PC nebo notebooku, tak to jednoduše za těch vydělaných pár dollarů prostě nestojí.
Pokud máte nějaký dobře chlazení herní stolní počítač, tak tam by se o tom dalo již uvažovat, ale i tak budete mít zbytečně vyšší spotřebu elektřiny. Navíc grafické karty je třeba pro těžbu kryptoměn přizpůsobit a různě taktovat, aby dávaly požadovaný výkon (počet hashů za sekundu). Tohle nastavení se však nemusí hodit pro běžné hraní her apod. Těch nevýhod je celá řada. Uvedl jsem pouze pár příkladů, abych nastínil problém.
Jak vybrat hardware pro těžbu kryptoměn
Ještě než začnu něco o hardwaru, tak je třeba uvést na pravou míru věc, kterou pravděpodobně všichni víte, ale raději jí uvedu. Těžba kryptoměn by měla běžet 24 hodin denně a 7 dní v týdnů. S tím totiž počítají všech nástroje, které predikují návratnost Vaší investice. Jednoduše, rig běží = vydělává peníze, rig neběží = nevydělává peníze a tím nesplácí Vaší investici do hardwaru. Nyní již k jádru problematiky.
Grafické karty pro těžení
Na trhu jsou desítky nejrůznějších grafický karet a vybrat nějakou může být pro nezasvěceného nelehký úkol. Pojďme na to trochu od lesa. Když si otevřete již několikrát zmiňovaný http://whattomine.com/. Tak nahoře uvidíte, že máte na výběr z 16 grafických karet. To jsou „ověřené“ grafické karty pro těžbu a je to dobrý startovní bod. Grafické karty jsou ta nejdůležitější část Vašeho těžebního rigu, a proto jim budu věnovat více pozornosti.
Vždy se snažte najít equilibrium mezi:
- Cenou karty
- Spotřebou elektřiny
- Hash ratem
Pokud však s těžením začínáte tak nemáte tušení jakou spotřebu můžete ve finále karta mít a jaký dává hash rate. Optimální je teda zadat dotaz: „název karty + mining“ nebo „název karty + hash rate“ apod. K alespoň přibližným výsledků se vždy dostanete. Komunita těžařů je nyní již opravdu velká. Navíc na většinu věcí jsou i návody na Youtube. A pokud máte trpělivost na občas stupidní komentáře některých lidí, tak doporučím i FB skupinu Mining poradna CZ/SK.
Při dnešních cenách grafických karet je však problém zmíněné equilibrium dobře najít. Nicméně mezi grafické karty, které jsou velice oblíbené patří:
Osobně mám oblíbeného výrobce Sapphire. Ten však nevyrábí všechny výše zmíněné karty. Na výrobce se dočtete různé názory. Je to asi jako s notebooky. Jsou lidé co by si nikdy nekoupili značku Acer a jiní jí mají rádi. Záleží tedy na Vás jakou cestou půjdete.
Dejte si však pozor na konstrukce karet od některých výrobců. Sapphire mám rád z toho důvodu, že tělo grafické karty je robustní, má velké větráky, velký chladič a odvod ztrátového tepla je dobře řešený. Karty se dobře chladí a zbytečně nepřehřívají.
Obecně by se teda dalo říci, že by jste se měli vyhnout jednovětrákovým grafickým kartám a kartám s „chatrným“ tělem s malým chladičem. Proto třeba nemám rád grafické karty od MSI. Podívejte se na konstrukci karty MSI Radeon RX 580 níže:
Karta má stejný grafický čip jako RX 580tka od Sapphiru. Všimněte si však těch viditelných rozdílů v konstrukci. Menší chladič, žádná konstrukce pro odvod tepla atd. Někomu se to může zdát ok, ale já bych si něco takového nekoupil.
Jak je to s hash ratem? Koukněte opět na WhatToMine. Údaje tam jsou sice orientační (aspoň podle mých zkušeností karty reálně dávají více Mh/s při správném nastavení), tak pro info dobrý. Jak jsem také zmiňoval v prvním díle, tak záleží na tom jaký coin s jakým PoW algoritmem budete těžit.
Moje oblíbená Sapphire RX 570tka dává na ethashi přibližně 29,5 Mh/s. Ethereum je pro mě zatím nejprofitabilnější, tak jsem další coiny neřešil. V páté části tohoto seriálu se pak budu zabývat optimalizací těžení, duálním těžením atp. Jen dopředu zmíním, že na hashrate může mít vliv i taková „blbosti“ jako jestli je paměť grafické karty vyrobená Samsungem, Hynixem nebo nějakou jinou firmou. Mining je tak trochu alchymie a je třeba s tím počítat.
Ještě se u grafických karet zastavím nad poslední věcí a tou je paměť. Proč se obvykle doporučuje 8Gb verze? Ethash PoW algoritmus se těží přes paměť grafické karty. Nikoliv přes její grafický čip jak se mnozí domnívají (více o tom v pátém díle tohoto seriálu). Velikost paměti je důležitá kvůli DAG epoch (co je DAG epoch?). Jednoduše řečeno. DAG jsou soubory, které se cachují do paměti karty. S každým dalším blokem se velikost těchto souborů zvětšuje (reálně se provede aktualizace DAGu každých cca 30 000 bloků). Tím rostou požadavky na velikost paměťového místa. Z toho důvodu bude brzy těžba na 4Gb grafických kartách nemožná (u Etherea). Soubor již bude tak velký, že se do paměti nevejde. Již není se nedá těžit kartách s 3Gb pamětí. Tahle celá sranda je důvod proč je Ethereum ASIC resistance(co je ASIC resistance?) a tím pomáhá větší decentralizaci celé sítě.
Napájecí zdroje (PSU) pro těžbu kryptoměn
Velikost použitého PSU se logicky odvíjí od spotřeby karet, které si vyberete. Počítejte také spotřebu přibližně 150W na činnost desky, procesoru apod. Jednoduše tedy vezměte spotřebu každé karty a vynásobte jí počtem karet na desce. Přičtěte zmíněných 150W na spotřebu desky + drobnou rezervu.
Zdroje se ještě dělí podle účinnosti. Osobně mám nejoblíbenější značku Coirsar. Jejich zdroje se mi jeví jako jedny z nejkvalitnějších na trhu. Zaplatíte za ně však o něco více. Z hlediska účinnosti můžete vybírat z:
Označení Bronze, Silver, Gold a Platinum je standardem v odvětví a měli by jste ho nalézt u každého zdroje, který budete chtít koupit. Jak jsem již řekl, tak rig by měl běžet 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Proto mě osobně dává smysl investovat pouze do zdrojů Platinum. Maximálně Gold. To co totiž zaplatíte za tyto efektivnější zdroje navíc se Vám při ročním nepřetržitém provozu rozhodně vrátí. A to několikrát, když budeme uvažovat například rozdíl mezi Bronze a Platinum verzemi.
Z toho důvodu využívám tyto HX750, 850 nebo 1000W zdroje. Cena od 4 do 6 tisíc korun za kus.
Základní deska na těžbu kryptoměn
Na trhu je opět spousta variant. Co je však zajímavé, tak že se výběr desky může odvíjet od softwaru, který na těžbu kryptoměn používáte a také samozřejmě od počtu grafických karet. Čím více karet totiž na desce použijete, tak tím více se náklady na zdroje, desku, disk, ramky a procesor rozloží. Zase tím ale roste riziko, že když Vám vypadne rig, tak Vám vypadne i velké množství výpočetního výkonu. Navíc mohou nastat problémy se stabilitou celé sestavy apod.
Obvykle volím takový zlatý střed a to je základní deska na 8 GPU. 8 GPU je také maximum co podporuje Windows (kvůli tomu to ale nedělám).
Osobně mám nejlepší zkušenost se základní deskou ASUS Z-270 A. Která je sice trochu dražší, ale při běhu krásně svítí :))
Dejte si také pozor pro jaké procesory je deska vhodná. Pokud koupíte procesor od Intelu, tak musí mít patici pro procesory Intel. Logicky.
CPU, RAMky a disk
Tohle už je taková legrace jenom. Jak jsem zmínil v úvodu, tak nepotřebujete žádné nadupané CPU. Stačí úplně to nejobyčejnější s nejnižší spotřebou. Třeba nějaký takovýto Intel Celeron do 1000 Kč.
RAMky záleží na typu desky. Buď to budou DDR3 a nebo DRR4. Úplně na běžný provoz stačí RAM 4Gb. Značku neřeším. Vybírám podle ceny. Náklad přibližně 1100 Kč.
Pak už chybí jen místo kam nahrajete příslušný software (více o tom ve 4-tém díle). 32Gb SSD disk bude dobrá volba. Dostačují jak pro Windows, tak i jiné softwary. Pokud chcete používat jiné softwary než Windows, tak Vám může stačit i obyčejná 8Gb flashka. Budete však mít pomalejší spouštění celého rigu (než se všechno načte). Náklad přibližně 900 Kč.
Risery a M.2 adaptér
Je jasné, že 8 grafický karet asi nemůžete dát na základní desku přímo vedle sebe. K tomu se používají risery. Ve své podstatě je to PCI-e extendér, aby jste grafickou kartu mohli umístit mimo desku. Jak to vypadá je i s mojí rukou na obrázku níže.
Jsou různé verze riserů jako třeba 006, 007, 008 apod. Liší se také napájením. Opět je to co člověk to názor. Osobně to nějak neřeším. Mám risery 006 a 008 a vše v pohodě. Můžete mít také různé druhy napájení. Jak je vidět na obrázku, tak v tomto případě se jedná o SATA kabel. To je dobré, těch Vám totiž se zdroji přijde dostatek, takže nebudete mít problém risery napájet. Cena okolo 250 Kč.
Další jsou tzv. M.2 adaptéry. M.2 je speciální slot na základní desce, do kterého můžete umístit tento adaptér a přidáte si tak PCI-e slot navíc. Obrázek této srandy níže.
Ne každá základní deska to má, takže mrkněte na tu co si budete kupovat, zda to podporuje. Dá se koupit za pár dollarů, takže žádný velký náklad.
A to je vše. Snad se Vám další díl líbil. Okolo hardwaru je samozřejmě spousta dalších věcí co se dá řešit, ale nechtěl jsem tento článek mít zas tak dlouhý. Dalo by se jich o tom napsat spoustu. Ať se daří a těším se na dotazy v komentářích.
Z-270a utahne v klidu i 9gpu, a windows také. Windows pry snad az 12 ci 24 gpu bez problémů.
Problém je spíš sehnat rozumné gpu momentálně. Nějaký tip na 1070ti + nebo vegu?
S tím Windowsem nevím nevím. Pokud to funguje, tak to bude takové drbání se levou rukou za pravým uchem.
Tipy na karty nemám.
Ahoj vyplati se mit rozsirujici slot na dalsi zdroj (mam jeden 800 W a stary je 385 w -ze bych to spojil?
https://www.alza.cz/anpix-adapter-pro-ovladani-dalsich-pc-zdroju-pres-sata-d5263513.htm
Ahoj,
s tímhle nemám zkušenosti, ale nevím moc proč to použít. Dva zdroje můžeš na jednou základní desku použít tak jako tak. Stačí ti k tomu kousek drátu 🙂 Tady je vysvětlená jedna varianta – https://www.youtube.com/watch?v=PPUQjWDSddE.
Milan
13 amd pod windows jede uz dneska bezne.pokud pouzijes b250 mining expert tak to da 13 amd a 6 p106-100 takze 19gpu pod windows.deska uz laguje samizrejme pri nastsvovani prvotnim a ty p106-100 musis kouoit mimo evropu protoze nemaji globalni homologaci. Ale pokud jde o pocet karet tak 13amd pod wi dows jede v poradku
Ahoj,
se stavbou počítačů vůbec nemám zkušenosti o to je pro mne složitější se vrhnout rovnou do něčeho takového,jako je těžba, když se prvotní investice pohybuje okolo 30 až 50 tisíc. Je někdo, kdo by dokázal přesně říct co koupit za hardware a když to vše dodám, tak by to složil? Když si třeba pořídím: StrongU Miner U6 Miner X11 Algoritmus – tak co k tomu…….
Díky Martin
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, že když vybírám GPU, třeba AMD 5700 XT, tak na čem a jak moc závisí výrobce cena (která se u tohoto typu hýbe o cca 2000kč u výrobců).
Díky
Ahoj,
s touto GPU nemám zkušenosti. Většinou je to závislé na výrobci paměťového čipu.
Ahoj,
u porovnání 2 těchto karet (od MSI a ASUS) byl rozdíl jenom u frekvence jádra (výrobce paměťového čipu a ostatní bylo stejné), tak bych se chtěl zeptat jak velkou roli hraje tato frekvence jádra u miningu?
O mining se zajímám teprve pár dnů a v období karantény se snažím o miningu co nejvíce naučit (takže kdybych říkal blbosti tak se omlouvám ?)
Díky
Ahoj,
s těmito grafickými kartami nemám zkušenosti, takže těžko říct. Jak jsem již psal, tak jde hlavně o paměť – její frekvenci a výrobce.
Ahoj,
chci se zeptat, jaká je tak cca životnost u grafických karet jestliže jsou využívány k mining 24/7. Řekněme jak dlouho karty vydrželi pracovat cca let v průměru? Naskytla se mi bazarová nabídka 2 rigu (12 karet) za dobrou cenu ale vůbec nevím jestli se mi nezničí v prvních měsících těžení.